Dbamy o czystość i zdrowie.doc

(45 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI EKOLOGICZNEJ (treści z programu dydaktyczno-wychowawczego z zakresu edukacji prozdrowotnej z ele

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJ

(treści z programu dydaktyczno-wychowawczego z zakresu edukacji prozdrowotnej z elementami edukacji ekologicznej)

 

Temat: DBAMY O CZYSTOŚĆ I ZDROWIE

 

Obszar edukacyjny: MOJE BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE

 

Treści programowe: HIGIENA I ZDROWIE. SPRAWNOŚĆ RUCHOWA.

 

Cel ogólny: Kształtowanie nawyku dbania o czystość osobistą i zdrowie.

Stwarzanie okazji do dokonywania przez dziecko stosownych do wieku wyborów zdrowotnych i zdania sobie sprawy z ich konsekwencji.

 

Cele szczegółowe:

Dziecko powinno:

·         Wiedzieć, że trzeba myć ręce przed posiłkami, po zabawie, po spacerze;

·         Rozumieć i wiedzieć, że dla zachowania zdrowia musi dbać o czystość osobistą, spożywać owoce, często spacerować i gimnastykować się;

·         Wiedzieć, że owoce należy myć przed spożyciem;

·         Rozróżniać i prawidłowo nazywać niektóre owoce (jabłko, pomarańcza, banan, kiwi);

·         Umieć rozróżniać zdrową i niezdrową żywność;

·         Rozumieć zasady zdrowego odżywiania, zdawać sobie sprawę jak ważne jest  jedzenie zdrowych produktów;

·         Podejmować próby wypowiadania się na dany temat;

·         Umieć przedstawić za pomocą ruchu czynności związane z higieną;

·         Słuchać ze zrozumieniem treść opowiadania;

·         Wykonywać polecenia nauczycielki i reagować na polecenia słowne                   i dźwiękowe;

·         Umieć współpracować w zespole;

 

Metoda:

słowna – opowiadanie z wykorzystaniem lalek, rozmowa;

aktywizująca – zadań stawianych dziecku, spontaniczna aktywność dziecka; ćwiczenie wyobraźni;

percepcyjna – pokaz, oparta na bezpośrednim spostrzeganiu i przeżywaniu;        

 

Forma:

zespołowa i indywidualna;

 

Pomoce: tekst opowiadania wg pomysłu n-lki, dwie lalki (mama i Dorotka), owoce, piosenka na CD „Mydło lubi zabawę”, „Taniec – Połamaniec”, ilustracje związane           z tematyką zajęcia, emblematy owoców, tamburyno

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

 

1.      Powitanie Rodziców/Opiekunów oraz Pani Dyrektor przy piosence „Piosenka na dzień dobry”.

Dzień dobry mamo i tato kochany

Dzień dobry wszystkim, mówię już od rana

Dzień dobry wołam do pana sąsiada

Dzień będzie dobry, nawet gdy deszcz pada. 

 

  1. Słuchanie opowiadania nauczycielki z wykorzystaniem lalek „Co się stało Dorotce?” – wdrażanie do uważnego słuchania, rozwijanie ekspresji słownej, próby wyciągnięcia wniosków.

Dorotka Dzień dobry dzieci! /lalka czeka na odpowiedź/

                  Dzisiaj jest wspaniały dzień. Rano zjadłam pyszne śniadanie: chleb z miodem    

                  i mleko. Czy wy lubicie miód i mleko? /odpowiedzi dzieci/

                  Radzę wam żebyście jadły miód i piły mleko. Mama mówi, że po takim  

                  śniadaniu będę duża i zdrowa.

                  Potem byłam z mamą na spacerze. Bawiłam się w piaskownicy, biegałam        

                  z piłką. A teraz mama szykuje obiad, bo po południu pójdziemy do parku       

                  na huśtawki.

                  O jej, jestem bardzo głodna!

                  Mamusiu, mamusiu, jestem bardzo głodna! /n-lka bierze drugą lalkę/

Mama -    O, dzień dobry dzieci! /dzieci odpowiadają/

                  Dorotko, jeszcze nie ma obiadu. Jeśli jesteś głodna, to zjedz jabłuszko.

                  Tylko nie zapomnij go umyć przed jedzeniem!

                  A czy myłaś ręce po spacerze?

DorotkaJeszcze nie zdążyłam.

      Mama -    To koniecznie umyj ręce. /mama wychodzi/

DorotkaUmyj ręce, umyj jabłko! Tyle pracy a ja jestem głodna.

                  Otrzepię ręce. To wystarczy. Wcale nie widzę brudu. Jabłka też nie będę myła,

                  zjem je szybko, mama nie zauważy. /je jabłko, potem podśpiewuje lecz po

                                                                              chwili zaczyna płakać/

                  Oj, oj, jabłko było pyszne, ale dlaczego teraz boli mnie brzuszek?

                  Mamo, mamusiu! /wchodzi mama/

Mama -    Co się stało córeczko?

DorotkaBoli mnie brzuszek i jest mi niedobrze.

Mama –    Rzeczywiście źle wyglądasz. Tylko nie wiem dlaczego?

                  Co ci mogło zaszkodzić?

                  Może wy dzieci wiecie co mogło zaszkodzić Dorotce?

Rozmowa lalki – Mamy – z dziećmi. N-lka tak kieruje rozmową, aby dzieci powiedziały, że należy myć ręce i owoce przed jedzeniem, bo inaczej mogą być chore i źle się czuć.

Mama –    Dorotko, czy już wiesz dlaczego bolał cię brzuszek?

DorotkaWiem, bo nie umyłam rąk i jabłuszka.

Mama -   Teraz zamiast iść do parku na huśtawki, musisz wziąć lekarstwo i położyć się

                 do łóżeczka. Myślę, że już nigdy nie zapomnisz o myciu rąk i owoców przed

                 jedzeniem.

DorotkaNie zapomnę mamusiu i wy dzieci też o tym nie zapomnijcie!                       

                  Pa, pa. Do widzenia dzieci. /lalka włożona do łóżeczka/

 

3.      Zabawa muzyczno – ruchowa „Pokaż jak myjesz...” przy piosence na CD „Mydło lubi zabawę” – rozwijanie spontanicznej aktywności dzieci, wyrabianie reakcji na sygnały słowne i dźwiękowe.

Dzieci tańczą w parach przy piosence, na przerwę w muzyce starają się pokazać za pomocą ruchu wymienione przez n-lkę polecenia: np. pokaż jak myjesz buzię, pokaż jak myjesz zęby itp.

 

4.      Loteryjka obrazkowa „Zdrowa i niezdrowa żywność”- zwrócenie uwagi na spożywanie zdrowej żywności (np. owoce, warzywa, mleko, sery, miód, soki).

Wskazane dziecko podchodzi do loteryjki obrazkowej, losuje produkt, stara się go rozpoznać i nazwać. Pozostałe dzieci za pomocą emblematów z „uśmiechniętymi” bądź „smutnymi” minami starają się wskazać czy dany produkt jest zdrowy czy nie.

 

5.      Zabawa integracyjna „Sałatka owocowa” – Wszystkie dzieci siedzą w kręgu na krzesełkach. Nauczycielka rozdaje dzieciom emblematy różnych owoców i mówi: robię sałatkę owocową, potrzebuję: jabłko i pomarańczę - wstają dzieci, które mają ten emblemat i robią kółko – tańczą do podkładu muzycznego. Zabawa jest powtarzana kilka razy, za każdym razem nauczycielka prosi inne owoce.

 

6.      Rozmowa podsumowująca zdobyte na zajęciu wiadomości – „Co robimy abyśmy byli zdrowi?” – nauczycielka stara się tak pokierować rozmową, aby dzieci potrafiły powiedzieć, które czynności służą zdrowiu: np. myjemy ręce, zęby, kąpiemy się, myjemy owoce, jemy zdrowe produkty, chodzimy na spacery, gimnastykujemy się. Uświadomienie dzieciom, że aktywny wypoczynek służy zdrowiu. Zachęcanie do spacerów i gimnastykowania się.

 

7.      Zabawa muzyczno - ruchowa „Taniec – Połamaniec” – zaproszenie do zabawy Rodziców/Opiekunów. Zaangażowanie dorosłych do wspólnej zabawy z dziećmi, wzmacnianie więzi emocjonalnych.

 

8.      Mycie rąk w łazience z zachowaniem kolejnych etapów.

 

9.      „Jemy owoce” – poczęstowanie dzieci owocami, zachęcanie do spożywania owoców, które są źródłem witamin.

 

10.  Pożegnanie gości.

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin