SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5 – LETNICH
1. TEMAT: „Spotkanie z witaminkami”
2. CEL OGÓLNY:
Posumowanie wiedzy i umiejętności dzieci dotyczącej zdrowego odżywania, dalsze wdrażanie do zachowania odpowiednich nawyków żywieniowych.
3. METODY:
Słowna – rozmowa, piosenka, objaśnienie,
Oglądowa – pokaz, obserwacja,
Czynna – stawianie zadań do wykonania.
4. FORMY:
Praca indywidualna i grupowa
5. CZAS REALIZACJI:
Około 30 min
6. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p.
Sytuacje edukacyjne
Zakładane efekty
(cele operacyjne)
Środki dydaktyczne
1.
„Witam Was”[1] – powitanie piosenką
Dzieci:
- śpiewem witają nauczyciela;
- potrafią zbiorowo zaśpiewać piosenkę;
- potrafią ruchem pokazać treść piosenki;
- aktywnie włączają się w uczestnictwo w zajęciach;
2.
Wiersz A. Ginter „Witaminy”
Dziecko:
- aktywnie słucha nauczyciela:
- sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo).
Tekst wiersza Alicji Ginter „Witaminy”. [2]
3.
„Owocowa zgaduj – zgadula” – zabawa dydaktyczno -ruchowa.
Po przeczytaniu przez nauczyciela zagadki zadaniem dzieci jest odnalezienie ilustracji będącej rozwiązaniem zagadki i stanięcie obok niej.
- aktywnie uczestniczy w zabawie;
- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (słowo);
- doskonali swoją spostrzegawczość;
- potrafi nazwać i rozpoznaje na ilustracji owoc lub warzywo, o którym mowa w zagadce;
- potrafi globalnie przeczytać nazwę owocu lub warzywa będącego rozwiązaniem zagadki.
Owocowe i warzywne zagadki[3], ilustracje owoców i warzyw będące rozwiązaniem zagadek.
4.
Piosenka „Witaminki”.
Wysłuchanie piosenki jako zapowiedzi kolejnego zadania.
- uważnie słucha słów piosenki;
- potrafi wymienić zdrową żywność, która pojawiła się w tekście piosenki.
Piosenka „Witaminki”[4] z płyty Opowiadania i piosenki Ali i Adama vol.2. Wyd. Didasko.
5.
„Wybieramy to co jemy” – zabawa dydaktyczna. Klasyfikowanie produktów na zdrowe i niezdrowe, a także tworzenie podzbiorów produktów -mlecznych, owoców, warzyw, produktów mącznych, słodyczy, itp.
- potrafi na podstawie dotyku rozpoznać i dzięki temu nazwać dany produkt;
- potrafi wyrazić swoje zdanie na temat określonego produktu;
- potrafi przyporządkować dany produkt do odpowiedniego zbioru (żywność zdrowa i niezdrowa);
- potrafi uzasadnić sklasyfikowanie produktu do danego zbioru;
- potrafi elementy zbioru pogrupować w podzbiory według podanych cech.
Worek/ kosz pełen produktów żywieniowych: bułka, chleb, rogal, jogurt, jabłko, gruszka, mleko, pomarańcza, cytryna, banan, marchewka, pietruszka, ziemniak, lizak, chipsy, cukierki, ciastko itp.
6.
„Tak – nie” – zabawa dydaktyczno -ruchowa. Nauczyciel na dywanie kładzie dwa duże koła czerwone oznaczające NIE i zielone - TAK. Zadaje dzieciom pytania dotyczące produktów spożywczych. Dzieci poprzez stanięcie na kole odpowiadają, czy dany produkt jest zdrowy, czy nie.
- wie, które z produktów żywieniowych są zdrowe, a które nie;
- rozwija swoją spostrzegawczość;
- rozwija swoją motorykę.
Duże koła w kolorach zielonym i czerwonym.
7.
Zabawa muzyczno – ruchowa „Witaminowe szaleństwo”. Spośród rozsypanych na dywanie obrazków produktów, każde z dzieci ma wybrać 6 zdrowych produktów, zaś wszystkie niezdrowe dzieci umieszczają w „niezdrowym pudełku”. W czasie zabawy dzieci słuchają i poruszają się w rytm piosenki Fasolek „Witaminki”.
- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (polecenia nauczyciela);
- rozwija swoją motorykę;
- potrafi w zbiorze produktów żywieniowych odnaleźć 6 zdrowych produktów.
Obrazki produktów żywnościowych powycinane z gazet, ”niezdrowe pudełko, piosenka „Witaminki”[5] w wykonaniu zespołu Fasolki.
8.
„Pszczółkowe menu” – puzzle. Praca w zespołach. Dzieci otrzymują koperty z 6 elementowymi puzzlami (etapy zakupu i przygotowania posiłku). Puzzle składają, następnie jako produkty, które zakupiły wykorzystują obrazki z gazet wybrane wcześniej w zbiorze produktów żywieniowych. Zadaniem dzieci jest wymyślenie z wybranych produktów zdrowego posiłku i namalowanie - wylepienie go.
- zna zasady przygotowywanie posiłków (kupno, mycie produktów, przygotowywanie);
- rozwija swoją motorykę małą (precyzyjne ruchy dłoni);
- potrafi ułożyć puzzle zgodnie z logicznym ciągiem zdarzeń następujących po sobie;
- rozwija estetykę wykonywania prac plastycznych;
- rozwija swoją cierpliwość podczas wykonywania pracy plastycznej – pracuje nad starannością wykonania pracy;
- dba o czystość w miejscu pracy – a trakcie jej trwania i po jej zakończeniu;
- kształtuje umiejętność kreatywnego myślenia;
- rozwija umiejętność współpracy w grupie/zespole.
6 – elementowe puzzle dla każdej grupy, kartka z bloku technicznego, kredki świecowe i ołówkowe, klej, papier kolorowy, nożyczki (przed rozpoczęciem pracy z nożyczkami przypomnienie zasad bezpiecznego posługiwania się nimi), bibuła karbowana, plastelina, itp.
9.
„Wiemy co jemy!” – prezentacja gotowych prac dzieci. Rozmowa podsumowująca „spotkanie z witaminkami” ukierunkowana pytaniami nauczyciela dotyczącymi zdrowej żywności.
- aktywnie włącza się w rozmowę;
- potrafi wyrazić swoje zdanie na określony temat;
- udziela odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela;
- wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek – oczekuje na swoją kolej wypowiedzi.
10.
„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci.
- potrafi wyrazić swoje emocje.
Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna)
1
[1]1. WITAM WAS
Wszyscy są,
Witam Was,
Zaczynamy już czas,
Jestem Ja,
Jesteś Ty,
Raz, dwa i trzy.
[2] WITAMINY
Jesteś duży, czy też mały -
jedz warzywa przez rok cały.
Pyszna marchew i owoce,
zdrowy także świeży soczek.
Co tam chipsy albo Marsy,
dobry owoc nam wystarczy!
Po nich zdrowsze mamy kości,
każdy cery nam zazdrości.
Bo owoce i warzywa
to jest witamina żywa!
[3] OWOCOWO – WARZYWANA ZGADUJ ZGADULA
Ładnie pachną żółtą skórką,
kwaśny mają smak.
Zawierają witaminy,
wiemy, że to są...
(cytryny)
Skórka fioletowa,
a miąższ pod nią złoty,
smakuje wybornie,
wszyscy wiedzą o tym.
(śliwka)
Na zagonie pomarańczowo - złota głowa,
smaczne pestki w sobie chowa.
(dynia)
Zielone łódeczki,
a w łódkach kuleczki,
gdy się ugotują,
każdemu smakują.
(groch)
Każdy z was odgadnie
łatwo tę zagadkę,
ma bielutki korzeń
i zieloną natkę.
(pietruszka)
Latem w ogrodzie
wyrósł zielony,
a zimą w słoiku
leży kiszony.
(ogórek)
Dobra gotowana i dobra surowa,
choć nie pomarańcza,
jest pomarańczowa.
Kiedy za zielony
pochwycisz warkoczyk
i pociągniesz mocno,
wnet z ziemi wyskoczy.
(marchewka)
...
nowiny