PAPIEŻ POKOJU.doc

(87 KB) Pobierz
Scenografia: portret Papieża Jana Pawła II, krzyż, obraz lub figura Matki Bożej - zawieszone na materiale w kolorach papieskich; kwiaty, świece i napis "Jan Paweł II - Papież Pokoju"

Scenografia: portret Papieża Jana Pawła II, krzyż, obraz lub figura Matki Bożej - zawieszone na materiale w kolorach papieskich; kwiaty, świece i napis "Jan Paweł II - Papież Pokoju".

Muzyka: melodia "Barki"

Osoba I
Wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową to Boży dar dla Kościoła i świata. Dar niestrudzonego Pielgrzyma niosącego pokój i nadzieję wszędzie tam, gdzie zdawało się, że nadzieja umiera. Jego słowo zachęcało do duchowej przemiany. Zabiegał o wolność, sprawiedliwość, respektowanie praw człowieka, które są fundamentem pokoju.

(Por. list pasterski biskupów polskich na 10 X 2004 r.)

Osoba II
Nauczanie Jana Pawła II przepełniała miłość i radość. Zawsze powtarzał, że Bóg jest miłosierny i że kocha wszystkich ludzi. Nazwano go człowiekiem stulecia i Papieżem Pokoju, gdyż żaden Jego poprzednik nie dokonał tak wiele, by zbliżyć Kościół do ludzi.

Osoba III
Chcemy iść po śladach Pielgrzyma Pokoju, dotykając bólu człowieka i nędzy świata. Uczymy się na nowo człowieka, ucząc się szacunku dla każdego ludzkiego życia. Pragniemy sprawiedliwości i raz jeszcze solidarności, bo chcemy odnawiać oblicze tej ziemi. Pragniemy, by Polska, Europa i świat odnajdywały w Chrystusie źródło pokoju i duchowej przemiany. A "modlić się o pokój znaczy otworzyć ludzkie serce, by mogła je napełnić ożywcza moc Boga, (...) prosić o sprawiedliwość, o zaprowadzenie odpowiedniego porządku wewnątrz państw i w stosunkach między nimi, oznacza też prosić o wolność, szczególnie o wolność religijną, która jest fundamentalnym, osobistym i cywilnym prawem każdej osoby. Modlić się o pokój znaczy błagać o łaskę przebaczenia od Boga, a zarazem o wzrost odwagi dla każdego, kto ze swej strony pragnie wybaczać zniewagi jakich doznał".

(Fragment z listu pasterskiego biskupów polskich na 10 X 2004 r.)

Piosenka: Znak pokoju

Osoba IV
Gdy chrześcijanie modlą się razem, wówczas cel, jakim jest zjednoczenie, wydaje się bliższy.

Piosenka: Nie bój się, wypłyń na głębię

Osoba V
"W jednym spojrzeniu dziecięcym
Skupionym w łagodnej Hostii
Spotkałem się z Ojcem Niebieskim,
Który patrzał z niezmierną miłością.

Przed głębią tego spojrzenia,
W którym ujrzany był świat,
Zadrżały moje oczy,
Jak odsłonięty kwiat.

Syn mówił oto się spełnia
Pragnienie naszej miłości,
Że oczy ludzkie patrzą
Nie odmienione światłością.

O blask! O stwórcze spojrzenie.
Z którego niezmiernie obficiej
Stworzenie się nowe wyłania,
Nowe światy powstają w ukryciu".
(Karol Wojtyła "Pieśń o słońcu niewyczerpanym" - fragment)

Piosenka: Ty dasz mi pokój serca, Panie mój...

Osoba VI
Pokój Wam wszystkim! Pokój wszystkim sercom! Pokój jest tak wielką wartością, że winien być na nowo głoszony i popierany przez wszystkich. Nie ma ludzkiej istoty, dla której pokój nie byłby dobrodziejstwem. Nie ma ludzkiego serca, które nie radowałoby się osiągnięciem pokoju (...). Pokój jest wartością, która nie zna podziałów. Jest wartością, która zaspokaja nadzieje i dążenia wszystkich ludów i wszystkich narodów, ludzi młodych i starych, mężczyzn i kobiet, wszystkich ludzi dobrej woli.

(Jan Paweł II - fragment Orędzia na Światowy Dzień Pokoju 1986 r.)

Piosenka: Nie bójcie się żyć dla miłości

Osoba VII
Pokój nie sprowadza się jedynie do braku wojny polegającego na chwiejnej równowadze sił. Pokój buduje się dzień po dniu wytrwałym wysiłkiem przez dążenie do zbudowania zamierzonego przez Boga ładu, który domaga się doskonalszej formy sprawiedliwości między ludźmi.

(Jan Paweł II - fragment Orędzia na Światowy Dzień Pokoju 1987 r.)

Osoba VIII
Nie można jednak rozpocząć żadnego procesu pokojowego, jeżeli nie dojrzeje w ludziach postawa szczerego przebaczenia. (...) Udzielenie i przyjęcie przebaczenia to nieodzowny warunek wspólnego dążenia do prawdziwego i trwałego pokoju. (...) Z głębokim przekonaniem pragnę zatem zwrócić się do wszystkich z apelem, aby dążyli do pokoju drogami przebaczenia. (...)

(Jan Paweł II - fragment Orędzia na Światowy Dzień Pokoju 1997 r.)

Osoba IX
"Jeśli miłość największa w prostocie,
A pragnienie największe w tęsknocie,
Więc nie dziw, że pragnął Bóg,
Aby najprostsi Go przyjęli
Ci, którzy dusze mają w bieli,
A dla miłości swej nie znają słów.
Sam, gdy nas umiłował,
Prostotą nas oczarował,
Biedą, biedą i siankiem -
Wtedy Matka Dziecinę brała,
Na rękach Go kołysała
I otulała Mu stopy w sukmankę.
O cud, cud, cud!
Kiedy Boga osłaniam
człowieczeństwem
Osłoniony
od Niego miłością
Osłoniony
męczeństwem".

(Karol Wojtyła "Pieśń o słońcu niewyczerpanym" - fragment)

Osoba X i XI (na zmianę):
Do Was wszystkich, którzy wierzycie w Boga, zwracam się z apelem: żyjcie w świadomości, że tworzycie jedną rodzinę, której Ojcem jest Bóg.

Do Was wszystkich i do każdego z osobna, młodzi i starzy, słabi i możni, zwracam się z apelem: przyjmijcie pokój jako wartość jednoczącą Wasze życie. W jakimkolwiek miejscu naszej planety żyjecie, gorąco błagam Was o wytrwanie w solidarności i szczerym dialogu.

Do Was, cierpiący, dotknięci kalectwem, niepełnosprawni fizycznie, zwracam się z apelem: ofiarujcie Wasze modlitwy i Wasze życie w intencji przełamania barier dzielących świat.

(Jan Paweł II - fragment Orędzia na Światowy Dzień Pokoju 1986 r.)

Piosenka: Nie bój się, nie lękaj się

Osoba XII
Jeśli pokój jest darem Boga i w Nim ma swoje źródło, jak inaczej, jeśli nie w i głębokiej relacji z Bogiem, możemy szukać pokoju i go budować? Do budowania pokoju z zachowaniem ładu, sprawiedliwości i wolności potrzebna jest przede wszystkim modlitwa, która oznacza otwarcie, słuchanie, dialog i ostatecznie, zjednoczenie z Bogiem - pierwotnym źródłem prawdziwego pokoju".

(Jan Paweł II - Dzień Modlitwy o Pokój, Asyż 2002 r.)

Osoba XIII i XIV (na przemian):
"Zobowiązujemy się bronić prawa każdego człowieka do godnego życia, zgodnie z własną tożsamością kulturową, oraz do swobodnego tworzenia własnej rodziny".

(Metropolita Zagrzebia i Lublany - Jovan)

"Zobowiązujemy się przebaczyć sobie nawzajem błędy i uprzedzenia przeszłe oraz teraźniejsze i wspierać się we wspólnych wysiłkach zmierzających do przezwyciężenia egoizmu i chęci dominacji, nienawiści i przemocy, aby nauczyć się, na podstawie doświadczeń z przeszłości, że pokój bez sprawiedliwości nie jest prawdziwym pokojem".

(Biskup Thrimithus Vasilios)

"Zobowiązujemy się być po stronie tych, którzy cierpią z powodu nędzy i opuszczenia; użyczać swego głosu tym, którzy są pozbawieni głosu, oraz podejmować konkretne działania, aby zaradzić tym sytuacjom, kierując się przeświadczeniem, że nikt nie może być szczęśliwy sam".

(Chang-Gyou Choi)

"My, ludzie należący do różnych tradycji religijnych, będziemy nieustannie głosić, że pokój i sprawiedliwość są nierozdzielne i że pokój oparty na sprawiedliwości jest jedyną drogą, która poprowadzi ludzkość ku przyszłości pełnej nadziei. Niech Bóg pobłogosławi tym naszym postanowieniom i obdarzy świat sprawiedliwością i pokojem".

(Pastor Mesach Krisetya)

"Nigdy więcej nienawiści! Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej terroryzmu! Niech każda religia w imię Boga obdarzy ziemię sprawiedliwością i pokojem, przebaczeniem i życiem, miłością!"

(Papież Jan Paweł II)

Osoba XV
"Panie, uczyń ze mnie narzędzie
Twego pokoju.
Spraw, bym tam, gdzie nienawiść,
niósł miłość.
Tam, gdzie zniewaga, niósł wybaczenie.
Tam, gdzie niezgoda, niósł jedność.
Tam, gdzie wątpliwość, niósł wiarę.
Tam, gdzie błąd, niósł prawdę.
Tam, gdzie rozpacz, niósł nadzieję.
Tam, gdzie smutek, niósł radość.
Tam, gdzie ciemności, niósł światło.
Nauczycielu, spraw, bym chciał
nie tyle być pocieszanym, ile pocieszać
nie tyle być rozumianym, ile rozumieć
nie tyle być kochanym, ile kochać
bo właśnie dając - otrzymujemy,
wybaczając - zyskujemy odpuszczenie,
umierając - zmartwychwstajemy
do życia wiecznego".

(Franciszkańska modlitwa o pokój)

Piosenka: Barka

Przygotowali nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim:
Barbara Czarny, Marzena Kaproń, Małgorzata Rodziewicz, Anna Targońska, Urszula Wiechnik

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin