globus - rym.doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji dla klasy IV szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji dla klasy IV szkoły podstawowej.

 

 

Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o rymach na podstawie wiersza Jana Brzechwy

            pt. „Globus”        

 

1.      Cele nauczania:

a)cele główne:

   - zapoznanie ucznia z treścią wiersza

   - przypomnienie pojęcia rym oraz metod jego tworzenia

 

b)cele operacyjne:

                     - uczeń definiuje termin globus

                     - uczeń zapoznaje się z treścią wiersza

                     - uczeń opowiada wiersz

                     - uczeń gromadzi i zapisuje nazwy miast, rzek, gór i dzielnic Polski

                     - uczeń przy pomocy nauczyciela definiuje pojęcie rym

                     - uczeń zapisuje w zeszycie definicję rymu

                     - nauczyciel przypomina metody tworzenia rymu

                     - uczeń wskazuje rymy w wierszu

                     - uczeń wypisuje z wiersza rymy do podanych wyrazów

                     - uczeń podkreśla rymy w wierszu

                     - uczeń określa dlaczego Polska nie może istnieć bez Warszawy

 

2.      Metody pracy:

a)praca w grupach – 4 grupy – SŁONECZKO

 

 

 

 

b)kartka z zadaniem – do podanych wyrazów dobierz z wiersza te, które się   rymują.

w szkole-                                Krakowa-

globus-                                   jezioro-

arbuz-                                     wywrócone-

 

c)pogadanka – co to jest globus?

 

3.      Formy pracy:

            indywidualna

            grupowa – zróżnicowana

 

4.      Środki dydaktyczne- podręcznik, plansze

 

5. Tok lekcji:

          a)ogniwo wstępne:

           - czynności organizacyjne – sprawdzenie listy obecności

           - pogadanka – co to jest globus?

           - zapisanie tematu

 

           b)ogniwo właściwe:

           -uczniowie odczytują bajkę i opowiadają ja z pomocą nauczyciela, który zadaje im                                                                                                                                          

             odpowiednie pytania

           -podział uczniów na 4 grupy –SŁONECZKO – uczniowie gromadzą i zapisują

             nazwy miast, rzek, gór i dzielnic Polski

           -uczniowie przy pomocy nauczyciela określają co to jest rym i zapisują tą definicje

             w zeszycie

           -nauczyciel przypomina metody tworzenia rymu

           -praca z tekstem – uczniowie wskazują rymy w wierszu, następnie dopasowują je

            do podanych wyrazów

 

c)ogniwo podsumowujące:

- uczniowie podkreślają rymy w książce

- uczniowie określają dlaczego Polska nie może istnieć bez Warszawy

Zgłoś jeśli naruszono regulamin