szkilet3.doc

(1979 KB) Pobierz

CIAŁO CZŁOWIEKA


 


katną tkanką - chrząstką szklistą (stawową). Staw jest otoczony elastyczną błoną - torebką stawo­wą. Powierzchnie nie pokryte chrząstką otacza błona maziowa, która wytwarza śliski płyn ma-ziówkowy, nawilżający chrząstkę stawową. Chrząstka stawowa i płyn maziówkowy ochrania­ją powierzchnie stawowe kości przed zniszcze­niem na skutek tarcia jednej kości o drugą.

W stawach, w których możliwy jest tylko nie­wielki ruch, np. w kręgosłupie (z wyjątkiem po­łączenia dźwigacza z obrotnikiem) kości połą­czone są miękkimi poduszeczkami chrzestnymi (dyskami). Jeśli jeden z dysków przemieści się i zacznie uciskać nerw, wywołuje bolesny stan znany jako wypadnięcie dysku.

Więzadła - mocne i elastyczne „rzemienie" otaczają każdy ruchomy staw. Przymocowane są do kości z różnych stron. Uniemożliwiają prze­mieszczanie się kości poza zakres normalnego ruchu, co mogłoby spowodować naprężenie lub nawet rozdzielenie kości w obrębie stawu.

Liczenie kości

Szkielet głowy składa się z 29 kości. Kopulasta czaszka utworzona jest przez 8 kości, ściśle połą­czonych ze sobą, tworzących mocną puszkę ochraniającą znajdujący się wewnątrz niej mózg. Część twarzowa ma 14 kości, po 3 kosteczki w każdym uchu środkowym oraz l żuchwę, połą­czoną z czaszką ruchomym stawem. Aby czaszka była lżejsza, znajduje się w niej wiele jam wypeł­nionych powietrzem, zwanych zatokami.

Kręgosłup tworzą 33-34 kręgi: 7 kręgów szyjnych, 12 piersiowych, współtworzących klat­kę piersiową, 5 szerokich, mocnych kręgów lędź­wiowych w dolnej części pleców. Kość krzyżowa współtworząca miednicę powstała wskutek zro­śnięcia 5 kręgów krzyżowych. Ostatni odcinek kręgosłupa to kość ogonowa, utworzona przez 3-4 zrośnięte kręgi (ogonowe).

Klatkę piersiową tworzy 25 kości (nie licząc kręgów). 12 długich, zakrzywionych żeber po


każdej stronie połączonych od przodu pojedyn­czą, płaską kością - mostkiem. Z tyłu żebra są przymocowane do kręgów piersiowych. Od przo­du pierwszych 7 par żeber połączonych jest z mostkiem za pomocą chrząstek, następne 3 pa­ry łączą się chrząstkami między sobą - tworzą łu­ki żebrowe. Ostatnie 2 pary żeber są wolne (tzn. połączone tylko z kręgosłupem).

Barki, ramiona, przedramiona i ręce zawiera­ją 64 kości. Po każdej stronie ciała znajduje się obojczyk, łopatka, l długa kość ramienna, 2 koś­ci przedramienia - łokciowa i promieniowa. Rę­ka ma bardzo dużo kości - 8 kości nadgarstka, 5 kości śródręcza, 2 paliczki kciuka i po 3 paliczki pozostałych czterech palców.

Miednica i kończyny dolne zawierają 62 ko­ści, co stanowi około 1/3 wszystkich kości czło­wieka. Po każdej stronie ciała 3 kości współtwo­rzą miednicę (nie licząc kości krzyżowej i ogono­wej) - kość biodrowa, kulszowa i łonowa. Koń­czyna dolna zbudowana jest z kości udowej, rzep­ki w kolanie oraz 2 kości podudzia - piszczelo­wej i strzałkowej. Każdą stopę tworzy 7 krótkich kości stepu i 19 kości długich: 5 kości śródstopia, 2 paliczki palucha i po 3 paliczki pozostałych czterech palców.

Wnętrze kości

Kości w ciele człowieka nie są suche, białe i łam­liwe, jak widać w szkieletach. Żywa kość jest ra­czej szarawa i pokryta mocną błoną zwaną okost-ną. Ta błona zawiera naczynia krwionośne i ner­wy odchodzące do wnętrza kości.

Choć kość wydaje się jednolita (ścisła), w rzeczywistości pełna jest drobniutkich jamek.


31

Zgłoś jeśli naruszono regulamin