woda.odt

(15 KB) Pobierz

Kwaśne deszcze


W obecnych czasach coraz częściej słyszymy o problemach związanych z odpowiednim utrzymaniem naszego środowiska. Przemysł, a także inne czynniki bardzo źle wpływają na nasz ekosystem tym samym również na nas i nasze otoczenie. Skutki tych oddziaływań możemy bardzo łatwo zauważyć, chociaż nie jest to może od razu dostrzegalne.

Przemysł wpływa na środowisko chociażby przyczyniając się do powstawania kwaśnych deszczy, które są wielkim zagrożeniem dla nas, co więcej są podwójnie niebezpieczne, ponieważ gołym okiem nie jesteśmy wstanie ich odróżnić od zwykłych opadów atmosferycznych. Różnica jest jednak znacząca.

Otóż kwaśne deszcze, jak nazwa sama na to wskazuje, są to opady atmosferyczne o odczynie kwaśnym. Ich odczyn powodują kwasy, które z kolei powstają w wyniku reakcji wody z gazami. Gazy te znajdują się w powietrzu za sprawą między innymi produkcji przemysłowej. Do gazów, które reagują z wodą i powodują kwaśne deszcze zaliczamy: dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, wszelkiego rodzaju tlenki azotu, siarkowodór i chlorowodór.

Jak widzimy wśród wymienionych związków dominują te, które zawierają siarkę i to właśnie siarka jest głównym składnikiem kwaśnych deszczy. Innym pierwiastkiem, który w znaczącym stopniu wchodzi w skład kwaśnych deszczy jest azot. Pierwiastek ten jest głównym składnikiem powietrza i jedyną rzeczą którą potrzeba do wytworzenia tlenków azotu jest spalanie w wysokich temperaturach, o które zadba człowiek i przemysł. Ponieważ azot znajduje się w powietrzu bardzo ciężko ustalić ile tlenków azotu powstaje w powietrzu. Również chlor występujący w chlorowodorze za sprawą niewielkiej ilości wody zamienia się w bardzo silny kwas. Na szczęście nie powstaje z niego zbyt dużo kwaśnych deszczy.

Jak widać kwaśne deszcze nie są niczym niespotykanym, być może deszcz, który właśnie pada jest kwaśnym deszczem.


Kwaśne deszcze powstają na obszarach, na których istnieje możliwość narażenia atmosfery na długotrwałą emisję gazów, które w połączeniu z wodą tworzą kwasy zawierające się w kwaśnych deszczach. Gazy te mogą być wytworem człowieka, czyli powstać w wyniku działań przemysłowych człowieka, ale również mogą być spowodowane przez warunki naturalne.

Tlenki siarki, które są głównym składnikiem kwaśnych deszczy powstałe właśnie w wyniku działalności człowieka, mają duże znaczenie dla środowiska. Szacowana wielkość siarki jaka jest wyemitowana do atmosfery to około 50-70 mln ton rocznie na całym świecie, a co najistotniejsze w ciągu ostatnich 50 lat wyemitowano jej najwięcej. Poziom ten na pewno przez jakiś czas się utrzyma tym samym jesteśmy narażeni przez nadchodzące lata na znaczące opady kwaśnych deszczy.

Ale przemysł nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na emisję siarki do atmosfery. Również za sprawą czynników naturalnych w tym w największym stopniu wulkanów tzn. erupcji wulkanów, siarka dostaje się do atmosfery i w ten sposób podobna ilość jak w przypadku przemysłu zamienia się w kwasy, które tworzą kwaśne deszcze.

Podobna sytuacja jest z węglem. Podczas spalania do atmosfery dostaje się olbrzymia ilość dwutlenku węgla, dodatkowo w wyniku oddawania przez zwierzęta i człowieka jako produktu spalania dwutlenku węgla jego ilość wzrasta i on również tworzy kwaśne deszcze.

I w taki to sposób za sprawą człowieka oraz przy pomocy natury powstają niszczące kwaśne deszcze.

PYTANIA: poproszę o odpowiedzi w zeszycie

1. Co jest głównym składnikiem kwaśnych deszczów?

2. Podaj dwa źródła powstawania tlenków siarki.

3. Co sprawia, że kwaśne deszcze są tak bardzo niebezpieczne? Jaka ich cecha się do tego przyczynia?

 

Prawa autorskie tekstu strona: http://twojaekologia.pl.kwasne_deszcze.html

Zgłoś jeśli naruszono regulamin