Główne przejawy dyskryminacji.doc

(33 KB) Pobierz

 

GŁÓWNE PRZEJAWY DYSKRYMINACJI

 

 

Definicja dyskryminacji

Nieusprawiedliwione , negatywne lub krzywdzące działanie skierowane przeciwko członkowi danej grupy , wyłącznie dlatego , iż do niej należy.

 

Niektóre rodzaje dyskryminacji

 

-Dyskryminacja ze względu na rasę/ kolor skóry (rasizm)

 

Współczesny świat jest pełen konfliktów, nienawiści i nieporozumień. Mają one swoje podłoże  zarówno w czynnikach ekonomicznych, politycznych , religijnych jak i rasowych , etnicznych czy narodowych.

Rasizm czyli pogląd , który głosi biologicznie dziedziczną nienawiść ras , zakładając, że rasy ludzkie można hierarchizować , ma od setek lat swoich zwolenników na całym świecie . Na przestrzeni wieków cały czas dochodziło do zmian w rozumienia tego pojęcia. Cały czas ewaluowało, starając się udowodnić swoje prawdy i znaleźć naukowe przesłanki , które by potwierdziły słuszność nierówności rasowej.

              Istnienie i przejawy rasizmu , podobnie jak stereotyp, czy uprzedzenie , mogą mieć wiele przyczyn.

Poglądy o nierówności rasowej mogą być przekazywane w procesie socjalizacji wraz z innym wartościami i normami. Są one  wtedy często akceptowane i przyjmowane bez zastanowienia , gdyż otrzymujemy je od osób ,które są dla nas największymi autorytetami w procesie socjalizacji np.:rodzice .
Najogólniej można by powiedzieć , że rasizm może przybierać trzy podstawowe formy:

-stereotyp i uprzedzenie czyli tzw. codzienność

-dyskryminacja

-ideologia, która jest nam wszystkim dobrze zanana pod postacią faszyzmu ( podczas II wojny światowej)

Z samym stereotypem , czyli uogólnionym sposobem postrzegania rzeczywistości , opartym na przypisywaniu tych samych cech, bez uwzględniania faktycznie występujących różnic, nie wiążą się żadne poważne niebezpieczeństwa, ponieważ jest on bardzo rzadko nacechowany emocjonalnie.
Jednak to od emocji ,które są jakby przedsionkiem, rozpoczynają się wszelkiego rodzaju działania i zachowania , związane z nierównością i niechęcią rasową. Z tego miejsca bardzo blisko do dyskryminacji, nierównego traktowania jednostek lub grup, wynikające z ich odmienności kulturowej , rasowej , religijnej lub innej. Dyskryminacja ze względu na rasę jest obecnie bardzo poważnym problemem na świecie. Rasizm i dyskryminacja rasowa jest stosunkowo nowym tematem w Polsce i jest prawie nieobecna w publicznym dyskursie. Do sądów nie trafiają przypadki dyskryminacji z powodów etnicznych. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne, np. niska znajomość obowiązującego ustawodawstwa anty dyskryminacyjnego, nieumiejętność stosowania go w praktyce. Ofiary dyskryminacji często nie znają polskiego języka ani polskiego prawa i w konsekwencji nie wiedzą, jak postępować w przypadkach dyskryminacji. Ponadto ofiary dyskryminacji nie chcą walczyć o swoje prawa czy zadośćuczynienie, ponieważ nie wierzą w możliwość wygrania sprawy. Podobnie postępują osoby będące ofiarami przemocy na tle rasowym , nie chcą zgłaszać takich przypadków na policję.

              Doskonałym przykładem dyskryminacji jest badanie przeprowadzone przez  Charlesa Bonda i współpracowników w 1988 r., którzy postanowili porównać sposób leczenia czarnych pacjentów z leczeniem białych w szpitalu psychiatrycznym prowadzonym przez wyłącznie biały personel. Badacze podkreślili dwie najbardziej stosowane metody radzenia sobie z furiackim zachowaniem pacjenta (zamykanie w izolatce, krępowanie kaftanem bezpieczeństwa i aplikowanie środków uspakajających ) .Po 85 dniach przeprowadzonych badań analiza ujawniła,że metody surowsze ( krępowanie i działania chemiczne ) były stosowane czterokrotnie częściej u czarnych pacjentów niż  u białych . Co więcej czarni byli kierowani na leczenie jako mniej pobudliwi niż pacjenci biali” z książki „Psychologia społeczna serce i umysł”Eliot Aronson ,Thimoty Wilson,Robin Akert.

 

-Dyskryminacja ze względu na płeć ( seksizm)

 

W potocznym rozumieniu za seksizm uważa się głównie dyskryminację kobiet, tj. preferowanie mężczyzn przy zatrudnianiu i awansach, niższe zarobki kobiet na tych samych stanowiskach, mniejszą reprezentację w strukturach władzy, tradycyjne przekonanie o nadrzędnej pozycji mężczyzny w rodzinie, sprowadzanie kobiety do roli zabawki seksualnej itp. Istnieje jednak także seksizm anty-męski i wynikające z niego nierówne traktowanie, np. obowiązek służby wojskowej, dyskryminacja ojców, niższe nakłady na profilaktykę i badania naukowe dot. zdrowia mężczyzn, presja społeczna na bycie dostarczycielem dóbr.
Podsumowując stereotyp płci można wyciągnąć wniosek ,że społeczność jest szczególnie czuła na niepowodzenia mężczyzn i wyraźniej powściągliwa , gdy powiedzie się kobiecie. Jest to spowodowane tym, że w naszej społeczności od mężczyzn oczekuje się sukcesów , są oni traktowani surowiej gdy ich nie odnoszą . Zaś gdy kobiecie się nie powiedzie, są traktowane znacznie wyrozumialej. Jeśli nie oczekuje się wiele od danej osoby , to jak można surowo oceniać jej niepowodzenie.                     

 

-Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną ( homofobia)

Przez psychologów tłumaczona jest jako irracjonalny lęk, wstręt objawiający się nienawiścią, wrogością lub dyskryminacją wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej. Oraz uznawanie heteroseksualizmu(poprzez jego dominującą i wiekową „tradycję”) za jedyną właściwą formę związku. Nazwa Homofobia, po raz pierwszy użyta została przez dziennik Times, choć właściwie słowo to powszechnie w badaniach i pracach naukowych wykorzystywano dopiero w 2006 roku. Homofobia często mylona jest ze „zwykłym” uprzedzeniem, od którego różni się poczuciem lęku i utraty bezpieczeństwa. Uprzedzenia objawiają się ignorancją i nienawiścią do postaw „odchylonych” od sztucznie wytworzonych norm społecznych.

Homofobia ujawnia się w trzech odmiennie definiowanych stanach:

1. Homofobia, jako zaburzenia lękowe - Jest to lęk powstały z kilku irracjonalnych czynników. Rozpoczyna się w momencie kontaktu z osobą homoseksualną, - jednostka, ze strachu przed odrzuceniem i brakiem akceptacji, ze strony społeczeństwa oraz obawą przed uznaniem za osobę odmiennej orientacji wykazuje silne antyspołeczne działania wobec osoby homoseksualnej. Często powstaje u osoby o zaburzonym poczuciu przynależności.

2.Homofobia zinternalizowana - Osoba, której homoseksualizm jest ukryty albo świadomie wyparty. Realizując stereotyp twardego heteroseksualisty przejawia sile mizantropijne lub antyspołeczne zachowania. Często syndrom wyparcia jest tak silny, iż człowiek nie uświadamia sobie swojej orientacji.

3.Homoseksualna panika - Uznawana ze szczególny rodzaj zaburzeń, prowadząca do skrajnie agresywnych zachowań wobec homoseksualistów. Ludzie przejawiający takie skłonności, to jednostki z silnie zaburzonym poczuciem własnej wartości i wyobcowane.

Humor :


Skutki fobii objawiają się w sposób straszliwy. Oto zahukani, dwumetrowi skinheadzi  boją się już nawet jeździć autobusami, bo poręczy mógł dotknąć gej. Wychowani przez ulicę dresiarze boją się na nią wyjść, bo jeden na trzydziestu mężczyzn tamtędy przechodzących jest homoseksualistą. Widmo homo-seksu skutecznie paraliżuje życie małych, wiejskich parafii, a Jontek, syn rolnika, lęka się pochylić z miłością nad ojcowizną.

 

-Dyskryminacja ze względu na pochodzenie i narodowość( ksenofobia)

 

Ksenofobia - czyli strach przed obcymi ,niechęć , przesadne wyrażanie niechęci wobec  cudzoziemców.

Bardzo różne mogą być zachowania osób mających ksenofobiczne poglądy. Naprawdę sporo potrafią zrobić, by pokazać innym swoją niechęć – chociażby poprzez :

  • napaści werbalne i fizyczne (np. wyzwiska, pobicia, kradzieże)
  • mowę nienawiści – czyli publiczne wypowiedzi słowne lub o charakterze symboli skierowane przeciwko grupom z określonym pochodzeniem etnicznym, językiem, kultura, religią (np. artykuły prasowe, wypowiedzi polityków)
  • bezczeszczenie miejsc kultu i pamięci (np. niszczenie cmentarzy, kościołów, świątyń, pomników)
  • zamierzone akty dyskryminacji (np. zakaz wstępu określonych osób czy grup do miejsc publicznych)

-Dyskryminacja osób narodowości żydowskiej ( antysemityzm)

 

Antysemityzm – antyspołeczne uprzedzenie i dyskryminacja Żydów oraz osób pochodzenia żydowskiego, postrzeganych jako grupa  religijna , etniczna  lub rasowa .Ekstremalny antysemityzm głosiła ideologia niemieckiego nazizmu doprowadzając do  próby wyniszczenia narodu  w okupowanej Europie (holokaust) .

 

-Dyskryminacja ze względu na wygląd zewnętrzny( atrakcjonizm)

 

Czyli można powiedzieć, że piękni mają lepiej, łatwiej w życiu . A mniej urodziwym wiedzie się  o wiele gorzej. Ładnym  z reguły przypisujemy pozytywne cechy , a brzydcy wydają się nam mniej sympatyczni i nie mamy do nich zaufania.

Nancy Etcoff , autorka książki „Przetrwają najpiękniejsi”, odkryła nową ( a może starą jak świat ) formę dyskryminacji , który nosi nazwę abstrakcjonizm. Powoduje ona, że osobom mniej urodziwym wiedzie się w życiu i w pracy o wiele gorzej.

 

-Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność ( handicapizm)

 

Przejawem handicapizmu  jest lekceważenie potrzeb osób niepełnosprawnych (np.;w architekturze). Zaś skutkiem jest odczuwanie przez nich poczucia wykluczenia ze społeczeństwa.

 

Każdy, kto kiedykolwiek próbował dyskutować z ludźmi przejawiającymi głęboko zakorzenione uprzedzenia do jakiejś grupy , wie, jak trudno jest zmienić ich sposób myślenia . Nawet ci, którzy zwykle są wrażliwi i rozsądni , stają się odporni na racjonale , logiczne argumenty , jeżeli sprawa dotyczy obiektu ich uprzedzeń. Głównym czynnikiem jest emocjonalny składnik postaw , który powoduje , że osoba uprzedzona jest odporna na argumentację , logiczne argumenty przedstawione emocjom nie działają zbyt efektywnie.”-„Psychologia społeczna serce i umysł”Eliot Aronson ,Thimoty Wilson,Robin Akert.

Takich zachowań jest o wiele więcej – ważne byśmy jako świadkowie reagowali i starali się pomóc osobom atakowanym.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin