Witaminy, Trawienie.doc

(118 KB) Pobierz
Punkt rosy

 

Co to jest utajony niedobór witamin?

O "utajonym" niedoborze witamin mówimy wówczas, gdy towarzyszą mu niespecyficzne symptomy, takie jak: pobudliwość, zmęczenie, brak apetytu. Utajony, znaczny niedobór witamin prowadzi w krótszym lub dłuższym czasie do zaburzeń funkcjonowania, wpływających ujemnie na ogólny stan zdrowia. Ostatecznie może przyczynić się do rozwoju przewlekłych chorób.

 

Co to jest beta-karoten?

Beta-karoten jest prekursorem witaminy A (tzw. retinolu) obecnej w pokarmach roślinnych. Należy on do grupy związków zwanych " karotenoidami", które nadają pomarańczową i żółtą barwę owocom oraz warzywom. Jest on także obecny w ciemnozielonych warzywach liściastych. Beta-karoten jest czasami nazywany "prowitaminą A" ponieważ jest w organizmie przekształcany w witaminę A. Prowadzone są obecnie badania naukowe nad innymi potencjalnymi funkcjami beta-karotenu.

 

Czy istnieją w życiu sytuacje, w których dostarczanie witamin jest szczególnie ważne?

Tak. Nastolatkowie, osoby starsze, stosujące dietę i nadużywające alkoholu posiadają często złe nawyki żywieniowe. Kobiety ciężarne, matki karmiące, palacze oraz kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne, posiadają znacznie większe zapotrzebowanie na witaminy. Wielu lekarzy zaleca w związku z tym suplementację witamin i substancji mineralnych, aby zapobiec utajonym niedoborom.

 

Czy prawdą jest, że stosowanie pigułki antykoncepcyjnej zwiększa zapotrzebowanie na witaminy?

Wiadomo że estrogen w pigułce antykoncepcyjnej może całkowicie zaburzyć równowagę witamin, co w szczególności dotyczy witaminy B6. Suplementacja witaminy B6 i kwasu foliowego jest w związku z tym pożądana, szczególnie wtedy, gdy stosuje się środki antykoncepcyjne o dużej zawartości estrogenów. Przed przyjęciem takich preparatów witaminowych należy się skonsultować z lekarzem.

 

Czy zażywanie leków może wpływać na zapotrzebowanie na witaminy?

Tak. Regularne stosowanie pewnych leków może całkowicie zaburzyć równowagę gospodarki witamin po-przez zmianę tempa przyswajania, wykorzystywania, magazynowania i wydalania witamin z organizmu. Lekami takimi są między innymi antybiotyki (wywierają one wpływ na zapotrzebowanie na witaminę B2 i C), doustne środki antykoncepcyjne (witamina B6 i kwas foliowy), środki uspokajające (B2), środki przeciwbólowe (kwas foliowy i witamina C), jak również środki moczopędne (kwas foliowy). Więcej informacji można uzyskać konsultując się z lekarzem.

 

Czy naprawdę palacze potrzebują więcej witaminy C?

Tak. Palacze zużywają witaminę C w szybszym tempie niż osoby niepalące. Rzeczywiście badania wykazały, że nałogowi palacze (co najmniej 20 papierosów dziennie) potrzebują 40% witaminy C więcej niż niepalący.

 

Czy napoje alkoholowe mają jakiś wpływ na zapotrzebowanie na witaminy?

Regularne spożywanie dużych ilości alkoholu wpływa ujemnie na przyswajanie i wykorzystanie witamin, w szczególności witaminy C, B1, B6 i kwasu foliowego. Ponadto kalorie pochodzące z dużych ilości spożywanego alkoholu powodują brak apetytu, spożywanie mniejszej ilości pokarmów, a co za tym idzie obniżenie podaży witamin. W takich przypadkach suplementacja witamin jest z pewnością konieczna. Nie rozwiąże ona jednak żadnego innego problemu, spowodowanego nadużywaniem alkoholu.

 

Czy to, o jakiej porze dnia przyjmowany jest preparat witaminowy, ma jakieś znaczenie?

Na ogół nie. Jednak łatwiej jest przyjmować witaminy zawsze o tej samej porze dnia i traktować to jako część swojej codziennej rutyny, jak np. mycie zębów. Wyjątek stanowi witamina C: zażywanie tej witaminy w celu poprawienia przyswajania żelaza lub zablokowania tworzenia się nitrozamin w żołądku, powinno mieć miejsce w czasie posiłków.

 

Czy potrzebne są suplementy witaminy E, jeżeli spożywa się posiłek bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe?

Badania naukowe wykazały, że zwierzęta potrzebują więcej witaminy E, jeżeli spożywają większe ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. U człowieka związek ten, przy normalnym odżywianiu, najprawdo-podobniej nie odgrywa żadnej roli, ponieważ właśnie te artykuły spożywcze, które są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,są zwykle wzbogacane w witaminę E.

 

Czy przyjmowanie witaminy C jest korzystne, jeżeli występuje niedobór żelaza?

Tak. Anemia polegająca na niedoborze żelaza spowodowana jest nie tylko niewystarczającym dostarczaniem żelaza, lecz także niedostatecznym przyswajaniem żelaza z pożywienia Jeżeli dany artykuł spożywczy o wysokiej zawartości witaminy C, jak sok pomarańczowy czy kalafior, względnie preparaty witaminy C przyjmowane są podczas posiłków, przyswajanie żelaza wzrasta dziesięciokrotnie.

 

Czy preparaty witaminy E są dobrze tolerowane?

Witamina E posiada bardzo duży margines bezpieczeństwa, mimo że jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która może być magazynowana w organizmie. U zdrowych ludzi przyjmowanie wysokich dawek jeszcze nigdy nie było skojarzone z poważnymi działaniami ubocznymi. Większość preparatów witaminy E posiada taką formułę, że dawkowanie wynosi 100 do 400 IU dziennie. Koncentracje te są znacznie niższe od tych, w przypadku, których zaobserwowano lekkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jednak osoby posiadające problemy zdrowotne lub zażywające leki powinny zawsze przed rozpoczęciem przyjmowania witaminy E lub jakichkolwiek innych preparatów skonsultować się z lekarzem.

 

Czy witamina B6 może łagodzić objawy przedmiesiączkowe?

Objawy przedmiesiączkowe, takie jak bóle piersi, głowy, napięcie, drażliwość i wzdęcie związane są z przejściowym zachwianiem równowagi hormonalnej. Stan ten może prowadzić do wyższego zapotrzebowania na witaminę B6. Podawanie tej witaminy często okazuje się skuteczne.

 

Czy witamina E jest skuteczna w leczeniu oparzeń skóry?

Wiele osób uważa, że witamina E, jeżeli nałożona zostanie w postaci płynnej lub maści bezpośrednio na oparzenie lub ranę ciętą, posiada zauważalne właściwości gojące. Do dzisiaj nie istnieje żaden naukowy dowód, który potwierdzałby to założenie. Lepsze efekty lecznicze daje, jak wykazano, pantenol.

 

Miejsce i czynnik (forma aktywna)

Optymalne pH

Substrat

Rezultat

Jama ustna

Amylaza ślinowa (Ptyalina)

 

 

6,9

 

Węglowodany

Maltoza i krótkie łańcuchy wielocukrowców.

Śluz

 

Pokarm

Zwilżanie i ułatwianie przełknięcia kęsa pokarmu.

Żołądek

Kwas solny (HCl)

 

2,0

Wiązania cząsteczkowe pepsynogenu Pepsyna

Pepsyna Białka Polpeptydy

Śluz

 

Pokarm i błona śluzowa żołądka

Ochrona

Wątroba

Sole żółciowe

 

Tłuszcze

Emulgacja

 

Trzustka

Amylaza trzustki

Lipaza trzustki

Trypsyna

Chymotrypsyna

Karboksypeptydaza

Rybonukleaza

Deoksyrybonukleinaza

Wodorowęglan sodowy

 

7,1

8,0

 

 

 

 

 

Alkalizacja

 

Wielocukrowce

Zemulgowane tłuszcze

Polipeptydy

Polipeptydy

Peptydy/Dwupeptydy

RNA

DNA

 

 

Dwucukry

KT i glicerol

Dwupeptydy

Dwupeptydy

Dwupeptydy  i AA

 

Nukleotydy

Nukleotydy

Jelito cienkie

-Maltaza (a-D-glokozydaza)

-Sacharaza (b-D-fruktofuranozydaza)

-Laktaza (b-D-galaktozydaza)

-Aminopeptydaza

-Dipeptydaza

-Enterokinaza (enteropeptydaza)

Śluz

Sok jelitowy

 

8,0

 

 

 

 

 

6,9

 

Maltoza

Sacharoza

 

Laktoza

Peptydy

Dwupeptydy

Trypsynogen

Treść pokarmowa

Treść pokarmowa

 

Glukoza

Glukoza i fruktoza

 

Glukoza i galaktoza

Aminokwasy

Aminokwasy

Trypsyna

Ochrona

Produkty wchłaniane

 

Czy witamina C może poprawić sprawność fizyczną?

Przy normalnych koncentracjach witaminy C we krwi sprawność fizyczna nie polepszy się przez dodatkowe przyjmowanie tej witaminy. Jeżeli jednak koncentracja ta kształtuje się poniżej normalnej wartości, w przypadku ciężkiej pracy fizycznej sprawność nie będzie optymalna. Należałoby wówczas zalecić suplementację witaminy C.

 

W jakim stopniu preparaty witaminy E opóźniają proces starzenia lub przedłużają życie?

Dowiedziono, że u zwierząt witamina E chroni pewne składniki tkanek przed utlenianiem, które jest jedną z form starzenia się tkanek. Te właściwości witaminy E mogą w prawdzie polepszyć nieco jakość życia, jed-nak nie ma żadnych dowodów na to, że witamina E mogłaby hamować proces starzenia u ludzi.

 

Dlaczego wiele kosmetyków zawiera witaminy?

Witamina A i E, jak również pantenol są ważne dla zdrowia skóry. Witamina A na przykład stymuluje regenerację komórek skóry. Witamina E uczestniczy w ochronie przed negatywnym działaniem promieniowania ul-trafioletowego i zatrzymuje wilgoć w skórze. Pantenol również chroni skórę przed wysychaniem i wykazuje działanie przeciwzapalne.

 

 

Coraz więcej się słyszy o roli witamin w zwalczaniu niebezpiecznych wolnych rodników w organizmie. Co to znaczy?

Wolne rodniki są bardzo reaktywnymi i agresywnymi cząsteczkami powstajacymi na skutek zanieczyszczenia powietrza , palenia oraz wielu innych czynników. W niektórych przypadkach są one niebezpieczne, ponieważ kiedy są produkowane w nadmiarze atakują komórki i tkanki organizmu powodując ich uszkodzenie na drodze utlenienia. Ostatnie badania wykazały,że witaminy C, E i Beta-karoten chronią tkanki przed uszkadzającym działaniem wolnych rodników

 


 

Normy żywnościowe - określają ilość energii i niezbędnych składników odżywczych, które organizm zdrowego człowieka zależnie od wieku aktywności fizycznej, płci i stanu fizjolog. powinien otrzymać w codziennym pożywieniu. Podział norm ze względu na wartości odżywcze) Normy minimalne- ledwo zaspakajają potrzeby organ. stosowane są w czasie kryzysu klęsk żywiołowych. b). Normy zalecane- określają takie ilości składników odżywczych ,które wystarczają do zaspokojenia zapotrzebowania 90-95% osób zdrowych należących do danej grupy ludności) Normy optymalne- przewidują takie ilości poszczególnych składników odżywczych które zapewniają najwyższy rozwój organ


 

1 - Trawienie

 

Regulacja hormonalna pracy układu pokarmowego

 

Hormony

Miejsce wydzielania

Narządy docelowe

Działanie

Czynniki stymulujące wydzielanie

Gastryna

Żołądek (śluzówka)

Żołądek (gruczoły żołądkowe)

Pobudza gruczoły żołądkowe do wydzielania pepsynogenu

Rozciągnięcie ścian żołądka przez pokarm; niektóre substancje jak np. częściowo rozłożone białka oraz kofeina

Sekretyna

Dwunastnica (śluzówka)

Trzustka

 

 

Wątroba

Stymuluje wyzwalanie alkaicznych składników soku trzustkowego

Zwiększa wydzielanie żółci

Działanie kwaśnej papki na błonę śluzową dwunastnicy

Cholecystokinina

Dwunastnica (śluzówka)

Trzustka

 

 

 

 

Woreczek żółciowy

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin