Jaskier polny- ochrona.doc

(314 KB) Pobierz
Jaskier polny

Gatunek trujący            Jaskier polny

 

 

 

 

 

 

 

Jaskier polny, jaskier odłogowy (Ranunculus arvensis L.) – gatunek rośliny jednorocznej lub rośliny dwuletniej należący do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). W stanie dzikim występuje w Europie. W Polsce jest archeofitem (antropofit zadomowiony[1]).

Morfologia

Łodyga

Pędy wzniesione lub podnoszące się na wysokość 20-60 cm.

Liście

Odziomkowe niepodzielone, stożkowate lub łopatkowate, na wierzchołku grubo ząbkowane. Dolne liście łodygowe zwykle trójdzielne z równowąskimi odcinkami, górne podwójnie trójdzielne, o wrębnych odcinkach.

Kwiaty

Bladożółte, o średnicy do 12 mm, wyrastające na długich, owłosionych szypułkach. W czasie kwitnienia działko kwiatu odgięte. Miodniki z zastawką. Liczne pręciki i słupki.

Owoce

Zebrane w kulisty owocostan. Owocki o długości 3-8 mm z długimi i zakrzywionymi dzióbkami. W jednym kwiatku powstaje ich 4-8.

Biologia

Kwitnie od maja do czerwca.

Roślina trująca, zawiera ranunkulinę.

Ekologia

Występuje na niżu oraz na pogórzu. Rośnie na polach, miedzach, ugorach. Preferuje gleby gliniaste i wapienne (roślina wapieniolubna). Jest chwastem zbożowym.

W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. Caucalidion lappulae[2].

Zagrożenia

Roślina umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006)[3] w grupie gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria zagrożenia V).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin