oprac_wroc_020121b(1).doc

(40 KB) Pobierz
Przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca- to osoba fizyczna, prawna, nie mająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która we własnym imieniu prowadzi działalność zarobkową i na własny rachunek. Za przedsiębiorców są uznawani wspólnicy spółki cywilnej, a nie sama spółka, bo spółka cywilna jest umową i tak należy ją traktować.

Oddziały przedsiębiorców zagranicznych- ich sytuacje prawną określają przepisy art. 35- 52 Ustawy Prawo działalności gospodarczej. Przedsiębiorca zagraniczny - to osoba zagraniczna wykonującą działalność gospodarczą za granicą, a osoba zagraniczna to:

a) osoba fizyczna mająca stałe miejsce zamieszkania za granicą,

b) osoba prawna z siedzibą za granicą,

c) niemająca osobowości prawnej spółka osób fizycznych lub prawnych z siedzibą za granicą.

Przedsiębiorcy zagraniczni mogą na podstawie umów międzynarodowych i na zasadzie wzajemności prowadzić działalność gospodarczą na terenie RP. W tym celu mogą powołać oddziały przedsiębiorców zagranicznych. Działalność gospodarcza może dotyczyć wyłącznie zakresu przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Tworząc oddział przedsiębiorca zagraniczny jest obowiązany do wyznaczenia osoby upoważnionej w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział przedsiębiorcy zagranicznego może p[odjąć działalność po uzyskaniu wpisu do KRS.

Obowiązki przedsiębiorcy zagranicznego (art. 39 PDG):

Każdy przedsiębiorca zagraniczny jest obowiązany do:

§         Podania imienia i nazwiska oraz adresu w Polsce osoby upoważnionej w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego,

§         Dołączenia poświadczonego notarialnie wzoru podpisu osoby upoważnionej w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego,

§         Dołączenia zaświadczenia, właściwego polskiego przedstawicielstwa za granicą stwierdzającego, że w myśl zasady wzajemności polscy przedsiębiorcy są dopuszczeni do działalności w państwie, na którego terytorium ma stałe miejsce zamieszkania lub siedzibę osoba zagraniczna, na takich samych zasadach, jak przedsiębiorcy mający miejsce pobytu stałego lub siedzibę w tym państwie. Zaświadczenie nie jest wymagane, jeżeli między RP a tym państwem obowiązuje umowa zawierająca zasadę wzajemności,

§         Jeżeli działa na podstawie aktu założycielskiego, umowy lub statutu – powinien złożyć je do akt rejestrowych oddziału wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski; w przypadku, gdy przedsiębiorca zagraniczny utworzył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej więcej niż jeden oddział, złożenie tych dokumentów może nastąpić w aktach jednego z oddziałów, z tym, że w aktach rejestrowych pozostałych oddziałów należy wskazać ten oddział, w którym złożono wskazane dokumenty, wraz z oznaczeniem sądu, w którym znajdują się akta, i numeru oddziału w rejestrze,

§         Jeżeli istnieje lub wykonuje działalność na podstawie wpisu do rejestru - powinien złożyć do akt rejestrowych oddziału odpis z tego rejestru wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski,

§         Jeżeli jest spółką i nie podlega prawu jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej - powinien złożyć oświadczenie, jaka część kapitału zakładowego (akcyjnego) została wpłacona, jeżeli prawo miejsca siedziby spółki zezwala na częściowe wniesienie kapitału.

Obowiązki oddziału, oddział jest obowiązany do:

1) używania nazwy przedsiębiorcy zagranicznego w języku państwa jego siedziby wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”,

2) prowadzenia oddzielnej rachunkowości w języku polskim zgodnie z przepisami o rachunkowości,

3) zgłaszania ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wszelkich zmian stanu faktycznego i prawnego w zakresie zmiany okoliczności.

Cofnięcie zgody przez ministra właściwego ds. gospodarki, na prowadzenie działalności przez przedsiębiorcę zagranicznego następuje w 3 przypadkach:

·         W przypadku, gdy oddział rażąco narusza prawo.

·         W przypadku otwarcia likwidacji przedsiębiorcy zagranicznego lub gdy przedsiębiorca utracił prawo wykonywania działalności gospodarczej lub prawo do rozdysponowania własnym majątkiem.

·         Jeżeli działalność przedsiębiorcy zagranicznego zagraża bezpieczeństwu i obronności państwa, ochronie tajemnicy państwowej lub innemu ważnemu interesowi publicznemu.

Cofnięcie zgody następuje w formie decyzji administracyjnej (zakaz). Likwidacja oddziału następuje w świetle przepisów KSH o likwidacji spółki z o.o. Oddział przedsiębiorcy zagranicznego upada jako przedsiębiorca, a nie jako oddział.

Przedstawicielstwo zagraniczne.

Przedmiotem działalności przedstawicielstwa jest prowadzenie promocji i reklamy przedsiębiorcy zagranicznego. Utworzenie przedstawicielstwa wymaga wpisu do ewidencji przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych. Wpis jest prowadzony przez ministra właściwego ds. gospodarki. Wniosek o wpis do ewidencji przedstawicielstw, powinien być sporządzony w języku polskim i zawiera:

·         Nazwę, siedzibę i formę prawną przedsiębiorcy zagranicznego tworzącego przedstawicielstwo,

·         Wysokość kapitału lub innych funduszy założycielskich przedsiębiorcy zagranicznego tworzącego przedstawicielstwo,

·         Przedmiot działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego tworzącego przedstawicielstwo,

·         Imię, nazwisko oraz adres w Polsce osoby upoważnionej w przedstawicielstwie do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego,

·         Adres przedstawicielstwa w Polsce.

Do wniosku należy również dołączyć:

1) akt założycielski (umowę, statut) przedsiębiorcy zagranicznego,

2) wypis z rejestru handlowego lub jego odpowiednika,

3) oświadczenie przedsiębiorcy zagranicznego o ustanowieniu przedstawicielstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

4) oświadczenie przedsiębiorcy zagranicznego będącego spółką, jaka część kapitału zakładowego (akcyjnego) została wpłacona, jeżeli prawo miejsca siedziby spółki zezwala na częściowe wniesienie kapitału. Dokumenty dołączone do wniosku, a sporządzone w języku obcym, należy przedstawić wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski. Wpis do ewidencji ma charakter konstytutywny.

Minister właściwy do spraw gospodarki, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego ze względu na przedmiot prowadzonej działalności przedsiębiorcy zagranicznego, odmawia, w drodze decyzji, wpisu do ewidencji, jeżeli:

1) utworzenie przedstawicielstwa zagrażałoby bezpieczeństwu i obronności państwa lub ochronie tajemnicy państwowej albo innemu ważnemu interesowi publicznemu,

2) Gdy działalność przedstawicielstwa wykracza poza zakres działalności (reklama i promocja przedsiębiorcy zagranicznego) albo zawiera braki, które nie zostały usunięte w wyznaczonym terminie, a także, gdy do wniosku nie zostały dołączone dokumenty (np. akt założycielski, wypis z rejestru handlowego, itp.).

 

Obowiązki przedstawicielstwa, przedstawicielstwo jest obowiązane do:

§         Używania nazwy przedsiębiorcy zagranicznego w języku państwa jego siedziby wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „przedstawicielstwo w Polsce”,

§         Prowadzenia oddzielnej rachunkowości zgodnie z przepisami o rachunkowości,

§         Zgłaszania ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wszelkich zmian stanu faktycznego i prawnego w zakresie danych, oraz o rozpoczęciu likwidacji przedsiębiorcy zagranicznego i jej ukończeniu, a także o utracie przez przedsiębiorcę zagranicznego prawa wykonywania działalności gospodarczej lub rozporządzania swoim majątkiem, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia tych zdarzeń.

 Minister właściwy do spraw gospodarki, w porozumieniu z ministrem właściwym ze względu na przedmiot prowadzonej działalności przedsiębiorcy zagranicznego, wydaje decyzję o zakazie wykonywania działalności przez przedstawicielstwo w przypadku, gdy:

1) przedstawicielstwo rażąco narusza prawo polskie lub nie dokonało zawiadomienia o zmianach stanu faktycznego i prawnego ministrowi właściwemu ds. gospodarki.

2) nastąpiło otwarcie likwidacji przedsiębiorcy zagranicznego, który utworzył przedstawicielstwo, lub przedsiębiorca ten utracił prawo wykonywania działalności gospodarczej lub rozporządzania swoim majątkiem,

3) działalność przedsiębiorcy zagranicznego lub przedstawicielstwa zagraża bezpieczeństwu i obronności państwa, ochronie tajemnicy państwowej lub innemu ważnemu interesowi publicznemu.

Po zakończeniu likwidacji przedstawicielstwa minister właściwy do spraw gospodarki, w drodze decyzji, wykreśla przedstawicielstwo z ewidencji.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin