9.3. Warunkowanie klasyczne 1 2/
2 Przypuśćmy jednak, że podawanie Bw kontynuuje się pod nieobecność Bb. Na przykład brzęczyk, któr wcześniej poprzedzał szok elektryczny, przestanie go poprzedzać. Prawdopodobieństwo występowe nią Rw będzie się wówczas stopniowo zmniejszało, stając się w końcu zerowe. Ta faza uczenia się t faza wygasania.
3. Wygaszona reakcja niekoniecznie ginie całkowicie. Jeśli pozwoli się badanemu odpocząć, a następnaznowu podejmie się próby eksperymentalne, nadal jednak nie tącząc Bw z Bb, rezultatem będzie wzrospoziomu reagowania w stosunku do tego, jaki miat miejsce bezpośrednio przed przerwą. Zjawisko t<nosi nazwę samorzutnego odnawiania się reakcji.
4. Zjawiskiem pokrewnym jest oszczędzanie, polegające na tym, że kiedy Bw znowu zaczyna występować w połączeniu z Bb, Rw wytwarza się szybciej, niż miato to miejsce we wcześniejszym uczeniu się.
RYSUNEK 9.2. Teoretyczna krzywa uczenia się
W miarę uczenia się jego tempo zmniejsza się i w końcu krzywa osiąga maksymalny punkt, utrzymując się dalej n;stałym poziomie.
10
1234567
Bloki prób eksperymentalnych
H. Poziomy warunkowania
1 . W warunkowaniu pierwszego rzędu Bw tączy się z Bb, jak to opisano wyżej.
2. W warunkowaniu wyższego rzędu z pierwszym Bw tączy się inne Bw. Przypuśćmy, że mamy do czynienia z warunkową reakcją lękową powstającą w odpowiedzi na określony dźwięk. Jeśli teraz połączymy ten bodziec z bodźcem świetlnym, zapalając światto tuż przed pojawieniem się dźwięku, Rw może pojawić się na ten drugi Bw, jako powiązany z pierwszym. Takie warunkowanie drugiego rzędu jest szczególnym przypadkiem warunkowania wyższego rzędu. Efekty warunkowania wyższych rzędów niż Pierwszy są na ogót stabe i niestabilne.
'• Ger>eralizacja i różnicowanie
idę t!/ 'a^ Bodziec Jest podobny do bodźca warunkowego uczestniczącego w warunkowaniu, ale nie tyczny, reakcja warunkowa może wystąpić lub nie wystąpić.
eneralizacja bodźca jest mechanizmem sprawiającym, że bodźce podobne do oryginalnego Bw m°93 wywołać Rw.
OCI - .ICOWanie jest mechanizmem sprawiającym, że nowy bodziec podobny do starego jest od niego rozniany i reakcja warunkowa nie występuje.
StudenciLWSH