Dieta Bircher-Bennera(1).odt

(44 KB) Pobierz

Max Bircher Benner to jeden z pionierów nauki o odżywianiu. Jest twórcą teorii całości pokarmowych. Jego dieta jest znana i ceniona na całym świecie. Oto główne założenia tej diety

Dr Bircher-Benner głosił przed laty prawdę, że stan zdrowia zależy w znacznej mierze od sposobu żywienia, a złe nawyki żywieniowe są przyczyną wielu chorób.

Dieta ta głównie zakłada zmniejszenie ilości produktów, które zawierają tak zwane puste kalorie, a także produktów często okreslanych mianem bomb kalorycznych. Zanim zaczniesz stosować dietę, przez tydzień zapisuj wszystko co zjadasz, każdy posiłek i przekąskę.

Dietę powinno się rozpocząć jednym lub dwoma dniami "spędzonymi" na sokach owocowych, co ma za zadanie oczyścić organizm. Ponieważ po zakończeniu diety łatwo o efekt jo-jo, toteż trzeba bardzo uważać i stare nawyki żywieniowe wprowadzać bardzo powoli i stopniowo. Zalecenia diety Birchera - Bennera są następujące:

- Ograniczenie zawartości skrobii w posiłkach (szczególnie uważać trzeba na mąkę, różnego rodzaju kasze, ziemniaki, cukier - ale nie ten w owocach!);

- Zwiększenie udziału surowych pokarmów w codziennym jadłospisie ze względu na większą zawartość substancji biologicznie czynnych aniżeli w potrawach gotowanych;

- Ograniczenie, a najlepiej wyeliminowanie soli, kawy, papierosów oraz bardzo ostrych przypraw, jak np. chilli;

- Jako tłuszcz używanie wyłącznie tłuszczów roślinnych ze względu na zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe;

- Przyjmowanie białka pod postacią odtłuszczonego mleka i chudego twarogu (zwierzęcego) oraz warzyw, roślin strączkowych, produktów zbożowych, w tym pieczywa, orzechów i owoców (roślinnego).

Przykazania dr Bircher-Bennera:

        Każdy posiłek zaczynaj od pokarmu surowego

        Codziennie zjadaj jakiekolwiek zielone liście (np. sałata, szpinak)

        Wyeliminuj lub ogranicz do minimum posiłki mięsne

        Potrawy gotuj na parze, jeżeli jednak nie jesteś zwolennikiem tej metody gotuj je tylko w małej ilości wody jak najkrócej, nie dłużej, niż wymaga tego uzyskanie "jadalnej" konsystencji.

        spożywaj muesli przez cały rok

Przykład:
I śniadanie - 250 Kcal

        Bułeczka pełnoziarnista posmarowana łyżeczką masła lub margaryny, obłożyć 2 cienkimi plasterkami gotowanej szynki oraz kilkoma plasterkami ogórka.

II śniadanie i podwieczorek - 100 Kcal

        Kromka chleba z masłem i pomidorem.

Obiad - 350 Kcal

        Pokroić w zapałkę 10 dag piersi z kurczaka, małą zieloną lub żółtą cukinię, marchewkę i por. Mięso obsmażyć na łyżce oleju, dodać warzywa i jeszcze 5 min. dusić. Doprawić solą, pieprzem i przyprawą chińską. Posypać tymiankiem, zjeść z kromką chleba pełnoziarnistego lub dwoma małymi ziemniakami.

Kolacja - 200 Kcal

        Sałatka z 100g chudej wędliny, 1 cykorii, 1 ogórka kiszonego, 1 kwaśnego jabłka, 100ml jogurtu naturalnego.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin