serce - nietypowe objawy zawału.doc

(32 KB) Pobierz
Ciągle zbyt wiele ofiar zawałów umiera z powodu zatrzymania akcji serca, zanim pomoc medyczna zdąży przybyć na miejsce

Ciągle zbyt wiele ofiar zawałów umiera z powodu zatrzymania akcji serca, zanim pomoc medyczna zdąży przybyć na miejsce. Wielu z tych śmierci dałoby się uniknąć, gdyby zawał został rozpoznany. Niestety, objawy nie zawsze wiąże się z tym zdarzeniem.

W czasie zawału serca dopływ krwi do mięśnia sercowego ulega poważnemu ograniczeniu - zwykle z powodu zablokowania jednego z naczyń wieńcowych. Początkowe uszkodzenie doprowadza do reakcji zapalnej, a w konsekwencji tworzenia się blizny (włóknienia). Zwłókniała część serca przestaje brać udział w tłoczeniu krwi, a może je nawet utrudniać.

Najczęstsze objawy
Reagować musimy, jeśli tylko poczujemy objawy, których wcześniej u siebie nie rozpoznawaliśmy. Na pewno nie warto czekać z dzwonieniem po karetkę do momentu, gdy pojawi się trwający ponad kwadrans charakterystyczny, gniotący, rozdzierający lub piekący ból w klatce piersiowej (za mostkiem). Ból może promieniować do szyi, obu ramion lub nawet do żuchwy. Mogą przy tym pojawić się dreszcze i osłabienie. Często pojawia się lęk.

Nietypowe objawy
Bywa, że zamiast bólu charakterystycznego dla zawału serca, pojawiają się inne, nietypowe objawy, które trudno powiązać z sercem. Międzynarodowe badania (z udziałem USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji) wykazały, że chorzy z nietypowymi objawami umierają trzykrotnie częściej, niż osoby z typowym bólem. Wszystko dlatego, że chorzy nie rozpoznają choroby, a sami lekarze przy nietypowych objawach częściej stawiają błędną diagnozę i nie leczą w odpowiedni sposób pacjentów.

Na co zwracać szczególną uwagę:

 

·                      Pocenie się

Pocenie się podczas wysiłku lub upału jest czymś normalnym, ale gdy występuje bez wyraźnego powodu, powinno niepokoić, zwłaszcza jeśli jednocześnie pojawia się ból w klatce piersiowej, ramieniu, ręce, szyi lub dolnej szczęce (żuchwie) – to wynik obserwacji naukowców z University of Illinois w Chicago.

·                      Bóle stawów

Mogą to być np. symetrycznie występujące bóle stawów łokciowych. Które częściej pojawiają się u kobiet. Lekarze czasami przegapiają chorobę i diagnozują ją jako np. grypę.

·                      Bóle brzucha

Zawał wywołuje tzw. objawy atypowe, czyli piekący ból w górnej części brzucha, często połączony z nudnościami, wzmożoną potliwością i uczuciem lęku.

·                      Nudności i wymioty

Zawał serca może objawiać się niewyjaśnionymi nudnościami i wymiotami.

·                      Zadyszka

Może pojawić się uporczywa zadyszka wskutek niewydolności lewej komory.

·                      Osłabienie, omdlenie

Często pojawia się niewyjaśnione osłabienie, zawroty głowy, omdlenie lub kombinacja tych objawów. Jest to czasem jedyny objaw zawału.

·                      Występują bez wysiłku:

- Silne duszności
- Duże zmęczenie

Choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów wśród pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek. Z badań opublikowanych w piśmie “Clinical Journal of the American Society Nephrology” wynika, że duże zmęczenie u pacjentów dializowanych mogą oznaczać podwyższone ryzyko zawału serca.

Wzywaj pomoc
Zawał jest ciągle zabójcą numer jeden w społeczeństwach cywilizowanych, również w Polsce. Wielu chorych, nawet po rozpoznaniu dolegliwości, zwleka z  wezwaniem pogotowia, co ma bardzo niekorzystny wpływ na późniejszy stan zdrowia, a nawet szanse przeżycia.
Trzeba pamiętać, że im wcześniej pacjent z zawałem wezwie pomoc lub zgłosi się do szpitala, tym większe ma szanse na przeżycie.

Grupy ryzyka
Do zawału serca dochodzi z wielu powodów. Główną przyczyną zawału jest miażdżyca. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia objawów miażdżycy w organizmie są:
- Palenie tytoniu
- Cukrzyca
- Otyłość
- Alkoholizm
- Mało ruchliwy tryb życia
- Rodzinne występowanie choroby wieńcowej i zaburzeń gospodarki tłuszczowej
- Podwyższony poziom LDL-cholesterolu (tzw. złego cholesterolu)
- Nadciśnienie tętnicze
- Życie w stresie
 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin