SCENARIUSZ HOSPITACJI diagnostycznej.doc

(94 KB) Pobierz
SCENARIUSZ HOSPITACJI

SCENARIUSZ HOSPITACJI

DIAGNOSTYCZNEJ

 

Grupa wiekowa:                                                                                                  Dzieci pełnosprawne 4, 5 latki

                                                                                                                                            Dzieci niepełnosprawne:

                                                                                                                                            Adam – l.7 up. umysłowe znaczne

                                                                                                                                            Kaja – l. 4  up. umysłowe umiarkowane

                                                                                                                                            Mateusz – l. 5 niedowład kończyn lewostronny

                                                                                                                                            Patryk – l. 5 cechy autyzmu

Nauczyciel prowadzący:                                                                                    Jadwiga B.

Nauczyciel wspomagający:                                                                      Magdalena M.

TEMAT:                                                                                                                              Dbamy o swoje zdrowie

Data:                                                                                                                              11.06.2007r.

Cel ogólny:

Zbadanie poziomu wiedzy i zdobytych umiejętności związanych ze zdrowym stylem życia oraz zbadanie sprawności ruchowej.



Cele operacyjne dla dzieci pełnosprawnych:

-wie, jakie produkty należy spożywać, a jakich ograniczać czy unikać

-rozumie potrzebę dbania o czystość osobistą: mycie ciała, rąk, zębów, czesanie, czyste ubrania, wycieranie nosa

-potrafi posegregować odzież w zależności od obrazka przedstawiającego pogodę

-zna sposoby aktywnego wypoczywania po zajęciach w przedszkolu,

-rozumie znaczenie świeżego powietrza dla zdrowia

-potrafi ustawić się w rzędzie i wykonać chód równoważny połączony z przesuwaniem woreczka

- rzuca celnie woreczkiem do obręczy

- potrafi toczyć piłkę slalomem wokół pachołków

-wykonuje skoki obunożne,

-skacze na jednej nodze

-sprawnie czworakuje

-sprawnie przewleka szarfę

- zna i przestrzega zasad współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji

Cele operacyjne dla dzieci niepełnosprawnych:

Mateusz, Patryk :

- segregują produkty, które należy spożywać, a które są szkodliwe dla zdrowia

-rozumie potrzebę dbania o czystość osobistą: mycie ciała, rąk, zębów, czesanie, czyste ubrania, wycieranie nosa

-potrafi posegregować odzież w zależności od obrazka przedstawiającego pogodę

-zna sposoby aktywnego wypoczywania po zajęciach w przedszkolu,

-rzuca celnie woreczkiem do obręczy

- z pomocą nauczyciela próbują przejść po ławeczce,

- toczą piłkę; Patryk- czworakuje, skacze na dwóch nogach i na jednej nodze

- przewlekają się przez szarfę,

Adam, Kaja:

- wskazują jabłko spośród innych przedmiotów jako produkt zdrowy

- potrafią kolorować jabłko w konturze,

- ubierają misia i lalę w odzież adekwatną do ich płci

- wyszukują piłki małe i duże, segregowanie wg koloru

- próbuja z pomocą nauczyciela wykonywać ćwiczenia: czworakowanie, rzucanie woreczków do celu, toczą piłkę, przechodzą przez ławeczkę gimnastyczną

 

Metody:                                                                                                  Formy:

-słowna,                                                                                                   - indywidualna

- praktycznego działania,                                                         - zbiorowa,

-zespołowa

 

Pomoce dydaktyczne: produkty spożywcze, pytania do konkursu, tabliczki: TAK, NIE, obrazki chmury deszczowej, słońca i śniegu, etykiety odzieży, obrazki przedstawiające aktywny i bierny wypoczynek, tekst wiersza J. Tuwima „Raz, dwa, trzy”, ławeczka gimnastyczna, woreczki, pachołki, piłka lekarska, obręcz, szarfy, naklejki rybki, 2 kontury jabłka, lalka, miś, ubrania dla zabawek, piłki różnego rodzaju,

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

Lp.

DZIECI PEŁNOSPRAWNE

DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

1.

Zabawa integrująca: „Podaj swój ruch”

Biorą udział w zabawie

2.

Zad. nr 1 Segregowanie produktów, które należy spożywać i tych, które należy ograniczać

Patryk, Mateusz segregują produkty, które należy spożywać i te, których nie należy spożywać, Adam, Kaja – spośród kilku przedmiotów wybierają jabłko, kolorowanie w konturze jabłka

3.

Piosenka  „Tak czy nie”

Śpiewają piosenkę

4.

Zad. nr 2 Zabawa „TAK czy NIE

Patryk, Mateusz biorą udział w zabawie, Adam i Kaja kończą kolorowanie jabłka

5.

Zad. nr 3 Segregowanie odzieży w zależności od pogody i pory roku

Patryk i Mateusz wykonują zadanie z pomocą n- la, Kaja, Adam – ubierają misia i lalę w odzież adekwatną do ich płci

6.

Zabawa ruchowa „Ruch i podskok”

Biorą udział w zabawie

7.

Zad. nr 4 Wybór obrazka przedstawiającego aktywny wypoczynek

Patryk, Mateusz wykonują zadanie, Kaja i Adam spośród przedmiotów wyszukują piłki małe i duże, segregowanie wg koloru

8.

Przypomnienie wiersza pt.: „Raz, dwa, trzy”              J. Tuwima – zaproszenie dzieci do zabaw gimnastycznych

Biorą udział w zabawie

9.

Zad. nr 5 :

Wykonywanie pozycji wyjściowych do ćwiczeń

Mateusz, Adam, Kaja z asekuracją n- la, Patryk stara się wykonać poprawnie ćwiczenie

10.

Zad. nr 6 :

Chód równoważny po ławeczce gimnastycznej połączony ze schyleniem się i  z przesuwaniem woreczka

 

Patryk z pomocą n- la wykonuje ćw., Mateusz , Kaja i Adam z pomocą nauczyciela wykonują ćwiczenie

11.

Zad. nr 7 :

Toczenie piłki lekarskiej

 

Patryk, Mateusz, Adam, Kaja wykonuja ćwiczenie,

12.

Zad. nr 8 :

czworakowanie

 

Mateusz, Patryk próbują wykonać ćwiczenie, Adam i Kaja przechodzą pod rozwiniętym sznurem

13.

zad. nr 9

a)podskoki obunożne

     b) podskoki na jednej nodze

Mateusz skacze na obydwu nogach, Patryk tak jak inne dzieci, Kaja, Adam przechodzi wzdłuż toru

14.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin