Dziecko z rodziny alkoholowej w szkole.doc

(33 KB) Pobierz
Dziecko z rodziny alkoholowej w szkole

Dziecko z rodziny alkoholowej w szkole

 

Dzieci z rodzin z uzależnieniem alkoholowym częściej niż ich rówieśnicy odznaczają się poczuciem mniejszej wartości, są znerwicowane, lękliwe, mają słabsze osiągnięcia w nauce szkolnej. Częściej obserwuje się zachowania dewiacyjne. Jako pierwsze odczuwają braki emocjonalne i materialne, kiedy w rodzinie nasila się picie alkoholu przez z któregoś rodzica. Tym co najsilniej odróżnia ich od innych uczniów, jest obraz rodziny- wizje idealne i stan rzeczywisty

 

Dzieci te większość swych uczuć, pragnień i lęków angażują w problemy rodzinne. Martwią się sytuacją w domu, nałogiem rodzica, brakiem pieniędzy, marzą o względnym chociaż dostatku i spokoju, o tym żeby rodzice nie pili, podczas gdy ich rówieśnicy z normalnych rodzin marzą o ukończeniu szkoły, studiach, sympatiach, nowoczesnym sprzęcie, ładnych ubraniach.

 

Wiadomą sprawą jest fakt, że w każdej populacji szkolnej występuje duży procent uczniów, którzy sprawiają nauczycielom wiele kłopotów wychowawczych i dydaktycznych. Uczniowie ci pochodzą najczęściej z rodzin z problemem alkoholowymi i wykazują zaburzenia w zachowaniu. Właśnie te negatywne zachowania mogą być często próbą zwrócenia na siebie uwagi otoczenia i wołaniem o pomoc.

 

Szkoła dla każdego dziecka nie jest tylko instytucją, w której odbywa się proces jego kształcenia, lecz także stanowi niezmiernie ważne środowisko społeczne, w obrębie, którego aktualizuje się proces jego uspołecznienia. Przebieg tego procesu na terenie szkoły uzależniony jest przede wszystkim od środowiska rodzinnego . Siłą więc rzeczy trudno się spodziewać, aby sytuacja dzieci z rodzin z uzależnieniem alkoholowym mogła się kształtować poprawnie w obrębie szkoły.

 

Dzieci te często się kłócą, niechętnie pożyczają innym swoje rzeczy, rzadko stają w obronie słabszych, często biją kolegów, lub przejawiają inną formę agresji fizycznej, jednak rzadko obrażają innych słownie. Są bardzo niepewne siebie, czują się gorsze, inne, czują odrzucenie przez dzieci z rodzin "normalnych", uważają że nie są lubiane przez klasę.

 

Mimo, że dzieci alkoholików z reguły myślą, że nie są lubiane przez rówieśników w klasie, to chętnie spotykają się z nimi po lekcjach, aby uczestniczyć w wspólnych zabawach. Można przepuszczać, iż przyczyny tego stanu rzeczy leżą w atmosferze rodzinnej, która jest tak pełna napięcia, że dzieci wolą przebywać w środowisku w którym nie są tak do końca akceptowane, niż w domu. Każda zmiana jest zmianą na lepsze, i stanowi choć chwilowe, poczucie oderwania się od rzeczywistości rodzinnej.

 

Między trudnościami w zachowaniu a trudnościami w nauce szkolnej zachodzi ścisła współzależność, która prowadzi do niepowodzeń szkolnych. Analizując wyniki badań psychologów, pedagogów i socjologów, można stwierdzić, że ogólny iloraz inteligencji dzieci alkoholików jest statystycznie dużo niższy niż dzieci z rodzin normalnych. Dzieci z rodzin alkoholicznych mają słabiej rozwinięte zdolności słowne i bezsłowne, zdolność myślenia, zapamiętywania, czy kojarzenia faktów przedstawionych graficznie. Występuje u tych dzieci przede wszystkim brak motywacji i chęci do nauki. Są mało pracowite, nie starają się pracować pilnie w szkole i porządnie odrabiać lekcje w domu. Są one najczęściej mało ambitne, nie myślą o tym, aby dorównać innym w nauce, nie biorą aktywnego udziału w lekcjach, nie zadają pytań, nie zabierają głosu w dyskusji. Zdarza się, że po powrocie do domu nie wiedzą, jak mają odrobić lekcje, a nawet nie pamiętają co mają zadane. Szybko zniechęcają się podczas pracy, a gdy natrafią na trudności przerywają pracę, nie potrafią się skupić dłuższy czas nad jedną rzeczą. Dzieci te nie zastanawiają się nad podjęciem decyzji, podejmują je szybko, bez dłuższego zastanowienia. Również nie chętnie pracują społecznie na rzecz klasy i szkoły, a nie wierząc we własne możliwości unikają wystąpień publicznych na apelach czy uroczystościach szkolnych.

 

Raczej przeciętnie przedstawia się również u tych dzieci, stosunek do szkoły - jako instytucji. Duża liczba uczniów z rodziny alkoholowej nie przestrzega regulaminu szkoły, uciekają z pojedynczych lekcji, spóźniają się do szkoły i nagminnie wagarują. Zdecydowana większość z nich nie lubi chodzić do szkoły, są i tacy co się szkoły boją - przyczyną są tu wymagania nauczycieli dot. nauki. Szkoła jest dla nich miejscem stresującym i pełnym napięcia.

 

Literatura:

1. M. Ochmański, Losy młodzieży z rodzin alkoholicznych i jej charakterystyka psychospołeczna. 1987,

2. A. Pacewicz, Dzieci alkoholików 1979,

3. Miesięcznik "Problemy alkoholowe" - 2/1999.

http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=3962

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin