Scenariusz - Od ziarenka do bochenka, czyli jak powstaje chleb.doc

(2010 KB) Pobierz
Julita Olszewska

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

 

 

 

Temat: „Od ziarenka do bochenka” – czyli jak powstaje chleb.

 

 

Cel ogólny:

   - zapoznanie dzieci z etapami powstawania chleba oraz jego rodzajami

 

Cele szczegółowe:

   - zapoznanie dzieci z produkcją pieczywa

   - wprowadzenie pojęć: młynarz, pieczywo pszenne, żytnie i mieszane, młyn

   - zapoznanie dzieci z rodzajami pieców – węglowe, gazowe, elektryczne

   - poznanie rodzajów zbóż – pszenica, żyto

   - kształtowanie umiejętności porównywania poprzez klasyfikację pieczywa

   - zastosowanie chleba w tradycji polskiej

 

Metody:

   - pokaz

   - pogadanka

 

Formy pracy według R. Więckowskiego:

   - indywidualna

   - zbiorowa

 

Środki dydaktyczne i przybory:

   - prezentacja multimedialna

   - sól

   - mąka

   - woda

   - farby

   - pędzelki

   - ilustracje

   - zagadki

   - karty pracy

 

Literatura:

   1. Czesław Janczarski „Żyto i chleb”

   2. Bogusława Szut „Pieczywo”

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

Faza wstępna

 

1. Wprowadzenie do tematu lekcji:

    Nauczyciel zadaje zagadki, na które mają odpowiedzieć dzieci

 

·         Bywa okrągły, bywa podłużny

piekarz go z pieca wydobywa.

                                     (chleb)

 

·         Ma biały czepek, białe ubranie,

nocą zajmuje się wyrabianiem.

A co wyrobi upiecze smacznie

i odda ludziom nim dzień się zacznie.

                                              (piekarz)

 

·         Jest biała jak śnieg,

ale w słońcu się nie topi.

Jak cukier puder wygląd ma,

ale w smaku jest zupełnie inna.

Sypka, biała do pieczenia doskonała.

                                                (mąka)

 

    Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło: „PIECZYWO” i prosi dzieci o skojarzenia, które

    zapisuje na tablicy.

 

2. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadania „Żyto i chleb” Czesława Janczarskiego. Następnie

    Zadaje pytania dotyczące opowiadania (wcześniej omawiając tekst).

 

  Ania poszła na spacer. Wzięła z sobą Uszatka. Szli ścieżką przez pole. –Spójrz- powiedział Miś – ile tu trawy rośnie na polu! Będzie można na niej fikać koziołki. – Koziołki będziesz fikał gdzie indziej – uśmiechnęła się Ania. – Tej trawy nie wolno deptać. To żyto. Będzie z niego chlebek. Miś nic nie odpowiedział, ale bardzo się zdziwił. Przecież chleb robi się z mąki, a mąka jest biała, nie zielona. Po drodze jechał wóz. A na wozie siedział dziadek Walenty. – Siadajcie – zaproponował Ani i Misiowi. Ania i niedźwiadek usiedli na worku. Co jest w tym worku? – zapytał Miś. – Żyto. Będzie z niego chlebek – powiedział dziadek i wyjął z worka garść  złocistych ziarenek. Uszatek znów się zdziwił:, przecież chlebek robi się z mąki, a nie złotych ziarenek.

      Gdy Ania i Uszatek przyjechali do domu, Miś zaraz poprosił o kromkę chleba. Ach! Jak mu smakował chleb po spacerze! Jadł z apetytem i myślał: „Jak to jest naprawdę z tym chlebem? Jem go codziennie i nie wiem, czy zrobiono go z mąki, czy ze złotych ziarenek, czy też z zielonej trawy”? Podrapał się Uszatek w opuszczone uszko i zamyślił się głęboko: „Kto mi wytłumaczy to wszystko?”

 

   Pytania dotyczące opowiadania:

      - gdzie Miś chciał fikać koziołki?

      - jak zareagowała na pomysł Misia Ania?

      - dlaczego Ania nie pozwoliła skakać Misiowi po polu?

      - z czego robimy chleb?

      - nad czym rozmyślał Miś?

      - co pokazał Misiowi dziadek?

      - dlaczego Miś się zmartwił?

 

Uświadomienie celu

 

   - próba odpowiedzi dzieci na pytanie Misia Uszatka, z czego robiony jest chleb

 

Faza zasadnicza

 

3. Recytacja przez nauczyciela wiersza Bogusława Szuta pt. „Pieczywo”

    Po recytacji wiersza nauczyciel dzieli dzieci na grupy ok. 4 osobowe. Każda grupa na

    podstawie wiersza próbuje ułożyć obrazki w odpowiedniej kolejności (wcześniej obrazki są

    Przyczepione do tablicy i omówione wspólnie przez nauczyciela i dzieci).

 



   

 





   

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 

 

 





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Dzieci wklejają wiersz B. Szut „Pieczywo” do zeszytu, po czym nauczyciel ponownie go

    odczytuje i zadaje pytania dotyczące wiersza (pytania i odpowiedzi zapisuje na tablicy, aby

    dzieci przepisały do zeszytu)

 

    Pytania:

       - co robi rolnik podczas swojej pracy?

       - gdzie rolnik zawozi zboże?

       - kto pracuje w młynie?

       - co robi młynarz?

       - kto robi chleb?

       - co robi piekarz z ciastem?

       - gdzie wypiekane jest pieczywo?

       - czy praca: rolnika, młynarza i piekarza jest potrzebna? Dlaczego?

 

5. Dzieci podkreślają w wierszu „Pieczywo”: czasowniki i przymiotniki, a następnie wpisują

    je w tabelce w zeszycie. Przy okazji nauczyciel przypomina z dziećmi informacje, na jakie

    pytania odpowiada czasownik i przymiotnik.

 

6. Zapoznanie dzieci z rodzajami pieczywa, poprzez zabawę z masą solną. Dzieci formują z

    masy solnej różne rodzaje pieczywa (m.in. chleb, rogalik, bułka), które później kolorują

    farbami.

 

7. Rozwiązywanie przez dzieci kart pracy:

       - zadanie 1 - przyporządkowanie nazw zawodów do odpowiednich obrazków

       - zadanie 2 – uzupełnianie luk w tekście

 

Faza podsumowująca

 

8. Rozwiązanie przez dzieci krzyżówki – zadanie 3, oraz odczytanie hasła.

       - nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat sposobu szanowania chleba

       - wspólne ułożenie i zapisanie na tablicy (później także w zeszytach) zasad dotyczących

         szanowania chleba

 

9. Ocena pracy dzieci na lekcji i zadanie pracy domowej – którą może być ułożenie zdań z

    czasownikami i przymiotnikami, które dzieci wcześniej wypisały z wiersza B. Szuta pt.

    „Pieczywo”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta pracy

 

 

 

Zad. 1

Przyporządkowanie odpowiednich zawodów do ilustracji. Do każdego obrazka połącz strzałkę z nazwą.

 

 

ROLNIK               PIEKARZ               MŁYNARZ

 





 

 

 

Zad 2.

Uzupełnij luki w tekście.

 

 

Chleb jada się na całym……. . Jest on….. od co najmniej 10 tysięcy lat. Początkowo miał kształt placków, później zaczęto piec ……… Ma chrupiącą……, rozsiewa wspaniały……. Najzdrowsze jest pieczywo……. lub z dodatkiem…….

 

 

znany ,  świat ,   skórka  ,  bochenki  ,  razowe ,  zapach , ziarna

 

 

 

Zad. 3

Rozwiąż krzyżówkę.

 

1. Jeden z rodzaju zbóż.

2. Powstaje po rozwiązaniu krzyżówki.

3. Zagniata je piekarz.

4. Dziadek z opowiadania „Żyto i chleb”

5. Rodzaj pieczywa.

 

 

Hasło…

Zgłoś jeśli naruszono regulamin