WYROBY PERFUMOWANE
Wyroby, których przeznaczeniem jest nadawanie zapachu użytkownikowi, jego rzeczom osobistym lub otoczeniu np. perfumy, woda toalet. W r-ach alkoholowych, perfumy, pachnidla, w olejku, w sztyfcie, pomadkach ,kremach, emulsjach. Zapachowe preparaty do kąpieli (olejki, płyny, proszki,saszetki, aeorosole, zapachy na nośnikach stałych,trociczki, świece zapachowe i inne prod. do perfum. Kompozycje w pełnej gamie zapachów,na ogół dobrej jakości, trwale lub b. trwale bez szczególnych ograniczeń stosow. Składników.
KOSMETYKI-to prep. Które służą do piel. Ciała i tuszowania wad ciala oraz je upiększają np. kremy, płyny, emulsje, dezodoranty, depilatory, farby do włosów, lakiery, prep. Do trwalej. Kompozycje w pełnej gamie zapachów często dostosowane do spec. Cech wyrobu lub dominujących składników czynnych o średniej lub niewielkiej trwałości składników. Składniki dostosowane do receptury wyrobu.
KOSMETYKI LECZNICZE I OCHRONNE (PARAFARMACEUTYKI)także aromatoterapeutyczne, wyroby przeznaczone do pielęgnacji i wspomagania niedomagań skóry, włosów, paznokci oraz ich ochrony przed szkodliwym działaniem otoczenia np. płyny, kremy biologicznie aktywne ochronne, przeciwsłoneczne, przeciwmikrobowe, p/zapalne, hiperalergiczne/p łupieżowi, p/ rodnikowe, zapob. Pękaniu naczynek. Kompozycje o zapachach i składzie dostosow. Do subst. Czynnych w wyrobie a także do innych skł. W wyrobie o średniej lub niskiej trwałości.
WYROBY TOALETOWE przeznaczone do utrzymania higieny ciała przedewszystkim do mycianp szampony, preparaty do mycia ciala, zmywacze do skóry, prep. Do kąpieli, chusteczki odświeżające- zmywające tzn. mydło w płynie, mydła detergentowe w kostkach. Kompozycje o nutach odświeżających, często owocowych, ale także i perfumeryjne- fantazyjne dostosowane do subst. Czynnych, średnio trwałe lub nietrwałe dostosowane do receptury wyrobu
MYDŁA TOALETOWE(KOSTKI) klasyczne mydła oparte na solach sodowych (lub potasowych) , kw. Tłuszczowych otrzymywanych tłuszczów zwierzęcych, roślinnych lub syntetycznych. Kompozycje w pełnej gamie zapachów o spec. Cechach trwałości, odporne na utlenianie i światło dostosowane do składników ( dodatków mydła)
ARTYKUŁY CHEMII GOSPODARCZEJ np. srodki piorące , myjąco- czyszczące, pielęgnujące do stosowania w gospodarstwie domowym, kosmetyka samochodowa, farby, lakiery. Kompozycja w pełnej gamie zapachów z dominującą nutą świeżości o zróżnicowanej zależnej od zapachu trwałości (spec. W srodkach piorących) dostosow. Do składników wyrobu.
ARTYKUŁY TECHNICZNE papier, tworzywa sztuczne drewno, skóra, meble, uzupełnienia systemów klimatyzacyjnych , mat. Budowlane. Kompozycje b. zróżnicowane pod względem nut zapachowych.
HISTORIA PERFUMERII
1. CZASY SUMERÓW w eposie o półlegendarnym władcy Sumerów Gilgameuszu(1500 p.n.e) bogini miłości wzywa kochanka tak: „ moim kochankiem, przyjdź do mego domu w zapachu cedru. Uczynię się dla ciebie piękniejszą kremem i zapachem grzechu. Jestem jak miod pachnący olejek grzechu na mojej skórze będzie dla ciebie tropem i drogą miłości prowadząc do pieszczot, których potrzebuję aby być pełnią radości. W innym miejscu poematu napisano ”Zapachy unoszące się nad kadzidłami kadzidłami drzewa cedrowego i miry łudzą Bogów i wprowadzają ich w dobry nastrój
STAROŻYTNY EGIPT
Starożytne Egipcjanki ze stożkami perfum (opartych na mieszaninie tłuszczów tłuszczów olejków eterycznych naklejanymi na perkę. Perf. W tym czasie b. drogie.
STAROŻYTNY RZYM –perfumy wszędzie drogie i tanie
STAROŻYTNA GRECJA
Plutarch (45-125 n.e.) –Kapłani Świątyni Delfickiej: filozof Mirna pisze: jej przyjemny i odświeżający zapach czyni ciało podatniejszym na szczęście, troski które dręczą przez cały dzień znikają bez śladu.
CHINY
Konfucjusz (551-479 p.n.e) napisał: „Twój zapach jest zaletą stanowiącą piękno i dającą przyjemność twemu sercu ale także tym wszystkim, którzy z tobą przebywają. Nang Nei- chiński filozof żyjący VII n.e. „ Perfumy działają oczyszczająco i łagodząco………..”
KULTURA ARABSKA
W Koranie napisano: „Zapachy są pożywieniem, które pobudza ducha a ten jest jak wielbłąd, którego człowiek dosiada karze nieść się do celu.
WODA KRÓLOWA WĘGIER – Elżbieta Łokietkówna (1305-1375)
I alkohol pochodzi z końca XVIIIw
I perfumy pojawiły się w XV w Były zrobione poprzez destylację wina z rozmarynem i tymiankiem. Potem dodawano m.in. lawendy i innych rzeczy ale rozmaryn dominował. Woda ta , te perfumy miały również działanie dezynfekujące.
I pokaz perfumeryjny odbył się w 1350 r. na Dworze Króla Francji Karola V Mądrego. Do roku 1704 woda ta dominowała.
WERSJA A – destylat alkoholowy z wina z rozmarynem i tymiankiem.
WERSJA B – destylat rozmarynu i tymianku
WERSJA C – wersja współczesna Królowej Węgier.
LITERATURA I PERFUMERIA
Pierwszą książk€ o perfumerii wydano w Wenecji w 1955 r. Auto Giovani Ventra Roseto. Książka ‘La Parfumeur Francais” wyszła w 1680 r. Ważny, że pierwszy ich powstał we Francji w 1190 r jego statut zatwierdził Król Filip August.
WODA KOLOŃSKA - Była przetworzeniem w XVI w AQUA AMMIRABILE Jean Maria Florina – w 1720 r. stworzył wodę kolońską (Eau de Cologne) Woda ta oparta jest na cytrusach, woda dla mężczyzn.
4711- w tym domu (nr. Domu) – mieszkali Mulmsy – tych którzy tworzyli tę wodę. Nie znani twórcy znanych perfum
Ernest Baaux 1921 – Gabriela „Coco Chanel) ( Chanel nr. 5
cookiemonsterka