Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5-6 letnich
Opracowała : Renata Wypych , nauczycielka Przedszkola nr 4 w Lublinie
Temat : My dzieci mamy swoje prawa .
Cele ogólne :
- nabywanie wiadomości o prawach dziecka
- kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i emocji
- tworzenie atmosfery przyjaźni i życzliwości
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
Cele szczegółowe :
Dziecko:
- zna własne prawa
- dostrzega potrzebę tworzenia praw i norm
- potrafi formułować podstawowe powinności moralne
- potrafi wyrażać emocje i uczucia
- dostrzega potrzeby innych
- myśli działa empatycznie
- tworzy atmosferę radości , przyjaźni i zaufania
- aktywnie współpracuje z grupą .
Metody :
- podające : słuchanie opowiadania , słuchanie wiersza , instrukcje
- poszukujące : formułowanie kodeksu ,
- ekspresyjne : rysowanie praw , zabawy integracyjna , ruchowa
- praktycznego działania : rysowanie kredkami
Formy :
- indywidualna
-zbiorowa
Pomoce :
kredki – pastele , kartony , lina , magnetofon , płyta CD Tańce , pląsy i zabawy dla dzieci... ,
wiersz „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego , ilustracje przedstawiające bawiące się dzieci
Przebieg :
1. Zabawa integracyjna : Ramię przy ramieniu – wprowadzenie w dobry nastrój .
-Dzieci stają w kole blisko siebie , ilustrując ruchem treść wyliczanki
Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu
Możemy być całkiem mali
Lecz nigdy nie będziemy sami !
Dzieci witają się wzajemnie przez podanie ręki .
2. Zabawa ruchowa : Podróż .
Przy piosence Majki Jeżowskiej Wszystkie dzieci nasze są , nauczycielka rozciągając długą linę (bardzo długa skakanka ) zabiera dzieci „w podróż” . Umownym znakiem, umożliwiającym włączenie się do zabawy jest dotkniecie dziecka . Dzieci w rzędzie , trzymając linę wędrują po sali .
Zatrzymują się przy tablicy na której przypięte są ilustracje przedstawiające dzieci z różnych stron świata . Nauczycielka opowiada historię :
Jest to śmieszna kraina ,w której kiedyś było bardzo wesoło , wszyscy zgodnie bawili się, każdy mógł włączyć się do zabawy . Do niedawna można było się tu bezpiecznie bawić , aż któregoś dnia na Wyspę przypłynął chłopiec o imieniu Alex . Postanowił , że dzieci , które nie są podobnego niego – mają inny kolor skóry , inny kolor włosów ,nie mogą bawić się z innymi. Alex to bardzo duży i silny chłopiec, często krzyczy na inne dzieci które się go boją i słuchają. Na placu zabaw co dzień jest mniej dzieci , bo Alex nie pozwala im się bawić .
Co można zrobić ,żeby pomóc tym dzieciom ?
Dzieci proponują różne rozwiązania .
-Jak czuły się dzieci , kiedy Alex nie pozwalał im się bawić?
Dzieci przedstawiają stany uczuciowe różnymi formami ekspresji ( werbalnie , za pomoca mimiki , rysunku ) .
3.Ustalenie norm postępowania (redagowanie Kodeksu Wyspy) – burza mózgów
Nauczycielka zapisuje wszystkie propozycje np:
- Każde dziecko może uczestniczyć w zabawie .
- Każdy może bawić się z kim chce .
- Każde dziecko samo wybiera sobie zabawkę , którą chce się bawić.
- Nikt nie może uderzyć ani krzyczeć na kolegów .
4. Zabawa taneczna : Podajmy sobie ręce ( Klanza - Tańce , pląsy i zabawy dla dzieci przedszkolnych)
-Dzieci ustawiają się w 2 kołach ( zewnętrzne - chłopcy , wewnętrzne - dziewczynki ) .
W pierwszej części , dzieci tańczą w kołach ( w przeciwną stronę) , w drugiej części dzieci tańczą w parach – dziewczynki odwracają się do chłopców, tworząc parę .
5. Słuchanie wiersza „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego
- Zwróćcie uwagę jakie prawa dziecka przedstawione są w wierszu O prawach dziecka
Nauczyciel recytuje wiersz:
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los zmienić,
Spisali dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta,
Spróbujcie dobrze zapamiętać.
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do robienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić wyzywać,
I każdego mogę na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata, już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabraniać spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać aby każdy uznał moje prawa
A gdy różnią się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wierszu poukładały,
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej jak umiecie.
6. Rozmowa na temat wiersza „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego
- Co to są prawa ?
- Kto ma swoje prawa ?
- Jakie prawa mają dzieci ?
- Czy potrzebne są prawa dla dzieci ?
- Jakie prawo jest według Ciebie najważniejsze ?
7. Odczytanie napisów :
Nauczycielka prezentuje dzieciom napisy z wybranymi prawami dziecka
Prawo do zabawy .
Prawo do nauki .
Prawo do życia w rodzinie .
Prawo do życia bez przemocy .
Prawo do wyrażania swoich uczuć.
8. Rysowanie na temat : Moje prawa
Dzieci siadają do stolików na których leżą kredki pastele. Rysują piktogramy do poszczególnych praw .
9. Przyporządkowanie rysunku do określonego napisu (prawa) .
Dzieci układają swoje prace przy odpowiednim napisie .
10. Zakończenie
- Określenie aktualnego samopoczucia .Dzieci stają przy obrazku symbolizującym uczucia : radość ,smutek , złość , obojętność.
11. Pożegnanie : Iskierka przyjaźni
1
masssage