sprowozdanie ze stażu.docx

(55 KB) Pobierz

 

Nazwa szkoły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI

PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO

NAUCZYCIELA STAŻYSTY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miejscowość 2009/2010

 

 

Imię i nazwisko nauczyciela stażysty:

Imię i nazwisko opiekuna stażu:

Imię i nazwisko dyrektora szkoły:

Stanowisko:

Miejsce pracy:

Czas trwania stażu:

 

Kwalifikacje:

 

Cel główny: uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego.

 

Cele szczegółowe:

1.      Poznanie organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły.

2.      Poznanie dokumentacji obowiązującej w szkole i sposobów jej prowadzenia.

3.      Poznanie przepisów dotyczących zapewnienia podopiecznym bezpiecznych i higienicznych warunków odbywania zajęć praktycznych.

4.      Uczestniczenie w zajęciach prowadzonych przez opiekuna stażu lub innych nauczycieli i omawianie tych zajęć z prowadzącym.

5.      Prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu i omawianie ich.

6.      Uczestniczenie w formach doskonalenia zawodowego:

a.      wewnątrzszkolnych,

b.      samokształcenia.

7.      Doskonalenie własnych umiejętności, warsztatu i metod pracy.

 

 

 

 

 

Z dniem 1 września 2009 r. zostałam zatrudniona w Szkole Podstawowej ……………………………. na stanowisku wychowawcy i nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, na okres 1 roku, w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym samym dniu rozpoczęłam w wyżej wymienionej szkole 9 - miesięczny staż na stopień nauczyciela kontraktowego.

Z pomocą opiekuna stażu, Pani …………………….., napisałam plan rozwoju zawodowego, który został pozytywnie zaopiniowany przez Panią Dyrektor ……………………. Plan ten opracowałam w oparciu o:

 

·        Ustawę z dnia 26 stycznia 1982 "Karta Nauczyciela" (tekst jednolity). Rozdział 3a. Awans zawodowy nauczycieli (Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 97, poz. 674),

·        Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dziennik Ustaw Nr 260, poz. 2593 z 8 grudnia 2004r. z późniejszymi zmianami),

·        Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dziennik Ustaw Nr 214 z 16 listopada 2007r. pozycja nr 1580).

 

W trakcie trwania stażu starałam się systematycznie i konsekwentnie realizować zaplanowane zadania. Sprzyjało to doskonaleniu mojej wiedzy i umiejętności pedagogicznych oraz podniesieniu efektywności mojej pracy.

Podczas stażu byłam również otwarta na nowe zadania pojawiające się spontanicznie.

W swoim sprawozdaniu skupiłam się na sprawach, moim zdaniem, najważniejszych, a dla wprowadzenia przejrzystości, nawiązałam do kolejnych sfer w takiej kolejności, w jakiej umieściłam je w swoim planie rozwoju.

 

I.                   Realizacja § 6 ust. 2 pkt. 1 a

Znajomość organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w tym: przepisy związane z funkcjonowaniem szkoły.

 

Od początku stażu, tj. od września 2009r. nawiązałam współpracę i zawarłam kontrakt z opiekunem stażu Panią …………………...

W czasie spotkań, opiekun stażu ukierunkował moje poczynania mające na celu zapoznanie się z podstawowymi aktami prawnymi obowiązującymi w oświacie oraz dokumentami regulującymi i organizującymi pracę w szkole:

 

·        Ustawą z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dziennik Ustaw z 2004r. Nr 256 poz. 2572);

·        Kartą Nauczyciela z 26 stycznia 1982r. (Dz.U. z 2003r. nr 118, poz.1112 z późniejszymi zmianami);

·        Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004r. w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. nr 260, poz. 2593 z 8 grudnia z późniejszymi zmianami).

·        Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2007 Nr 214, poz. 1580)

·        Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół z dnia 30 stycznia 2009 roku.

·        Podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych I Etap edukacyjny: Klasy I – III;

·        Statutem Szkoły Podstawowej nr 8 (wraz z załącznikami):

ü      Regulaminem Rady Pedagogicznej,

ü      Programem wychowawczym,

ü      Programem profilaktyki,

ü      Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania,

·        Planem pracy szkoły,

 

Dzięki zapoznaniu się z tymi dokumentami dowiedziałam się, jak działa szkoła i jakie mechanizmy regulują jej funkcjonowanie.

Z Karty Nauczyciela oraz Statutu Szkoły dowiedziałam się, jakie są podstawy funkcjonowania i zakres kompetencji takich organów szkoły jak: Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców.

Zapoznałam się ze swoimi obowiązkami, jako nauczyciela i wychowawcy – zadaniami programowymi i dodatkowymi. Poznałam zakres czynności nauczyciela.

 

 

 

II.                Realizacja § 6 ust. 1 pkt. 1 b

Znajomość organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w tym: sposób prowadzenia dokumentacji obowiązującej w szkole.

 

Podstawą prawną do prowadzenia prawidłowej dokumentacji szkolnej jest:

·   Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorców świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a take zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranica oraz zasad odpłatności za wykonanie tych czynności (Dz. U. Nr 6, poz. 73, z późniejszymi zmianami),

·   Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz. 255).

Dzięki tym rozporządzeniom mogę prawidłowo prowadzić dokumentację szkolną, którą ma obowiązek prowadzić nauczyciel – wychowawca, a w szczególności:

·        dziennik lekcyjny,

·        dziennik zajęć pozalekcyjnych,

·        arkusze ocen,

·        karty obserwacji osiągnięć ucznia kl. I,

·        karty wycieczek/imprez szkolnych,

·        świadectwa szkolne (program komputerowy do wypełniania świadectw).

Przeanalizowałam i zapoznałam się także z tygodniowym rozkładem zajęć w szkole, zasadami dyżurowania podczas przerw między zajęciami edukacyjnymi.

Poznałam także zasady współpracy Dyrektora z Radą Pedagogiczną, które ma na celu m.in. zapewnienie pomocy  nauczycielom w realizacji ich zadań i doskonaleniu zawodowym, a także  zapewnienie im w miarę możliwości odpowiednich warunków organizacyjnych do realizacji zadań dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych. Wiedza ta uświadomiła mi, jak mogę efektywnie współpracować z Dyrektorem.

Podczas stażu wielokrotnie przekonałam się, że wymienione powyżej zadania, są realizowane z największą starannością. Dyrektor Zespołu Szkół stwarza wiele możliwości do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wspiera nauczycieli i wskazuje nowe kierunki rozwoju. Jest otwarty na innowacje, a przede wszystkim natychmiast reaguje na sygnały mogące zakłócić proces dydaktyczno – wychowawczy i stara się je eliminować. Wszystko to przekłada się na pozytywny wizerunek szkoły, nauczycieli i oczywiście na efektywną pracę z uczniem i rodzicami.

III.              Realizacja § 6 ust. 1 pkt. 1 c

Znajomość organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w tym: przepisy dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pracy.

 

Rozpoczynając pracę w szkole zapoznałam się także z Rozporządzeniem z 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dziennik Ustaw z 2003r. Nr 6 poz. 69).

              We wrześniu uczestniczyłam w szkoleniu wstępnym w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy zorganizowanym na terenie naszej szkoły. Podczas szkolenia zapoznałam się z przepisami dotyczącymi zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w szkole oraz procedurami postępowania w sytuacjach kryzysowych, a także z podstawowymi sposobami niesienia pierwszej pomocy. Treści przekazane podczas szkolenia uświadomiły mi rozmaitość zagrożeń wynikających z pracy z dziećmi oraz wskazały sposoby postępowania w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach.

W celu usystematyzowania zdobytej podczas szkolenia wiedzy zapoznałam się z opracowaniem Mirosławy Gawryluk pt. „Bezpieczeństwo w szkole w świetle przepisów prawa”.

Na co dzień, starałam się respektować wszystkie zalecenia przekazane podczas szkolenia, a mające na celu zapewnienie jak największego bezpieczeństwa dzieciom.

Przestrzegam zasady, by towarzyszyć dzieciom w każdej sytuacji i nie zostawiać ich bez opieki w szkole i podczas zorganizowanych wyjść. Pełnię dyżury nauczycielskie na przerwach. Reaguję na sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu danego dziecka lub innych dzieci.

Przeprowadziłam cykle lekcji na temat bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Tematy te zostały zaznaczone w dzienniku lekcyjnym.

Mając świadomość, że w chwili wypadku, najważniejsze jest udzielenie natychmiastowej pomocy, w przyszłości chciałabym skorzystać z profesjonalnie przeprowadzonego szkolenia na temat udzielania pierwszej pomocy.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin