Lekcja matematyki w klasie V - diagramy procentowe.doc

(147 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji matematyki w klasie 4

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V

 

 

 

TEMAT:              Diagramy procentowe.

 

CELE:

             

OGÓLNY:              zapoznanie z diagramami procentowymi, kształcenie umiejętności sporządzania, odczytywania oraz interpretacji informacji odczytywanych z diagramów procentowych, kształtowanie umiejętności precyzyjnego formułowania wniosków, logicznego myślenia.

             

 

OPERACYJNE:

v     Uczeń potrafi przedstawić dane statystyczne w postaci ułamka

v     Uczeń rozumie pojęcie procentu

v     Uczeń potrafi zamienić ułamek na procent i odwrotnie

v     Uczeń wie, że całość to 100%

v     Uczeń potrafi przeprowadzić ankietę

v     Uczeń potrafi posługiwać się kątomierzem

v     Uczeń rozpoznaje rodzaje diagramów

v     Uczeń potrafi odczytać i zinterpretować diagramy procentowe

v     Uczeń potrafi zaprojektować i narysować diagram procentowy

v     Uczeń zauważa, że wokół niego (w telewizji, w prasie....) króluje matematyka.

 

             

WYCHOWAWCZY:              kształcenie umiejętności efektywnego współdziałania i komunikowania się w grupie, umiejętność prowadzenia dyskusji..

             

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 

              plansze wykonane przez nauczyciela w programie Microsoft Excel z diagramami: kołowym, prostokątnym, kwadratowym, słupkowym, przedstawiające wyniki ostatniego sprawdzianu tej klasy z przedstawiania ułamków w postaci procentu danej wielkości
i odwrotnie  ( załącznik nr 1)

              wycinki z gazet z diagramami procentowymi ( załącznik nr 2)

 

METODA PRACY:

 

·         Dyskusja

·         Rozmowa dydaktyczna

·         „Burza mózgów”.

 

FORMA PRACY :

 

·         Praca z całym zespołem klasowym

·         Praca w grupach 5 osobowych.


TOK LEKCJI:

 

1.              Nauczyciel wybiera temat ankiety, zapisuje go na tablicy, a uczniowie w zeszytach.

              „Najbardziej lubię kiedy nauczyciel sprawdza wiedzę....”

 

 

2.              Omawiamy temat ankiety.

              Na tablicy zapisujemy cztery możliwe odpowiedzi na pytanie z ankiety, które podają uczniowie; np.:

a)     Odpytując przy tablicy

b)     Gdy piszemy karty pracy z małego zakresu materiału

c)      Gdy piszemy sprawdzian wielopoziomowy z całego działu

d)     Rozwiązujemy testy wyboru.

 

 

3.                   Przeprowadzamy ankietę.

Na tablicy rysujemy tabelkę, uczniowie podchodzą do tablicy i stawiają jedną kreskę przy wybranej odpowiedzi.

 

MOŻLIWE ODPOWIEDZI

KRESKI POSTAWIONE PRZEZ UCZNIÓW

SUMARYCZNA ILOŚĆ KRESEK

UŁAMEK

PROCENT

a

 

 

 

 

b

 

 

 

 

c

 

 

 

 

d

 

 

 

 

 

 

 

4.              Uzupełniamy tabelkę.

              Do tablicy podchodzą kolejno uczniowie, wykonują obliczenia i uzupełniają tabelkę.

 

 

5.              Analizujemy wyniki:

v     Który zapis jest najbardziej czytelny?

v     Czy taka ankieta nic Wam nie przypomina?

( oczekujemy, że uczniowie skojarzą wyniki ankiet przeprowadzane przez CBOS
i przedstawią za pomocą diagramów, a może Familiada...?)

 

 

6.              Zapisanie tematu lekcji.              „DIAGRAMY PROCENTOWE”

              Wyjaśniamy słowo diagram

 

 

7.              Nauczyciel pokazuje i omawia

              diagramy: kołowy, prostokątny, kwadratowy, słupkowy z wynikami ostatniego sprawdzianu tej klasy z przedstawiania ułamków w postaci procentu danej wielkości i odwrotnie ( załącznik nr 1 ).

 

8.              Dzielimy klasę na 5-cio osobowe grupy.

              Każda grupa ma za zadanie przedstawić na jednym z diagramów procentowych wyniki ankiety: „Najbardziej lubię kiedy nauczyciel sprawdza wiedzę......”. Następnie każda grupa prezentuje swój diagram.

 

 

9.              Sprawdzenie i utrwalenie umiejętności

              zdobytych na lekcji: praca z wycinkami z gazet przygotowanymi  przez nauczyciela ( załącznik nr 2 ):

v    Interpretujemy dane z diagramów

v    Wykonujemy diagramy

 

 

10.              Zadanie domowe długoterminowe ( metoda projektu ):

a)      Odszukać w gazetach 2 diagramy procentowe i zinterpretować je

b)     Przeprowadzić ankietę na dowolny temat, opracować wyniki i przedstawić je na dowolnym diagramie procentowym. W ankiecie ma uczestniczyć przynajmniej 16 osób. Mają do wyboru cztery odpowiedzi. (praca w grupach 3 osobowych).

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1.

 

Uczniowie klasy Vc z ostatniego sprawdzianu dotyczącego przedstawienia ułamków w postaci procentów danej wielkości i odwrotnie otrzymali następujące oceny

 

bardzo dobry

9 uczniów

36%

dobry

10 uczniów

40%

dostateczny

5 uczniów

20%

niedostateczny

1 uczeń

4%

 

Wyniki te ilustrują następujące diagramy procentowe :

 

Prostokątny diagram procentowy

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin