Scenariusz lekcji w kl V - pole trójkąta.doc

(81 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji matematyki w klasie V

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V....

 

 

 

TEMAT:              Pole Trójkąta.

 

CELE:

             

GŁÓWNY:             

·         Zapoznanie z algorytmem na obliczanie pola trójkąta

             

 

OPERACYJNE:

 

§         Znalezienie algorytmu, wzoru na obliczanie pola trójkąta

§         Utrwalenie wiadomości o trójkącie – rodzaje trójkątów, nazewnictwo

§         Umiejętność obliczania pola trójkąta, gdy znane są podstawa i odpowiadająca jej wysokość – posługiwanie się wzorami matematycznymi

§         Rozwijanie spostrzegawczości, zdolności kojarzenia oraz zainteresowań uczniów.

 

             

WYCHOWAWCZY:             

             

Kształcenie umiejętności współdziałania i współpracy z innymi, wdrażanie do pracy zespołowej.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 

              zestawy czworokątów i wzorów – załącznik nr 1

              zestawy trójkątów

              klej, magnesy

              plansza z rysunkami trójkątów, duże modele figur

              układanka wyrazowa – załącznik nr 2

              karteczki z zadaniami do samodzielnego rozwiązywania – załącznik nr 3

              kartki z zadaniami – załącznik nr 4

              zeszyt ćwiczeń „Matematyka wokół nas” – część II

 

METODA PRACY:

 

·         Poglądowa

·         Problemowa

·         Ćwiczeniowa.

 

 

FORMA PRACY :

 

·         Zbiorowa jednolita (z całą klasą i w grupach)

·         Samodzielna.

 

 

PRZEBIEG   LEKCJI:

 

L.p.

CZYNNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

1

Czynności organizacyjne:

a)      Sprawdzenie obecności

b)     Kontrola pracy domowej

c)      Podanie tematu lekcji.

Praca domową było skonstruowanie trójkątów o podanych długościach boków. Nauczyciel sprawdza poprawność konstrukcji.

 

2

Przypomnienie wiadomości – nauczyciel zadaje uczniom kolejne pytania:

              jakie znacie rodzaje trójkątów ze względu na boki?

              jakie znacie rodzaje trójkątów ze względu na kąty?

              jak nazywają się boki w trójkącie prostokątnym?

              co to jest wysokość trójkąta i ile wysokości ma każdy trójkąt?

              do każdej z figur dobierz odpowiedni wzór na jej pole powierzchni

 

 

 

 

Uczniowie udzielają odpowiedzi na zadawane pytania, wykonują odręczne rysunki trójkątów. Dopasowują odpowiednie wzory do odpowiednich figur

3

Nauczyciel podaj uwagi dotyczące organizacji lekcji.

Uczniowie będą pracować w dwuosobowych grupach.

 

4

Czynności prowadzące do ogólnej postaci wzoru na pole trójkąta:

a)      Nauczyciel poleca ułożenie równoległoboku z dwóch przystających trójkątów.

 

Pytania nauczyciela:

              jaką częścią równoległoboku jest pole każdego z tych trójkątów? (połową, )

              ułóż taki równoległobok, aby zaznaczona wysokość trójkąta była także jego wysokością

              podstawa trójkąta ma 6 cm, a wysokość 4 cm. Jakie jest pole tego równoległoboku? – a jakie jest pole tego trójkąta?

              jakie byłoby pole tego trójkąta, gdyby jego podstawa miała 8 cm, a wysokość 6 cm?

              a jeżeli podstawa ma 4 cm, a wysokość 7 cm?

              gdyby podstawa była równa „a” a wysokość „h”

 

 

b)     Co wspólnego mają trójkąty przedstawione na rysunkach?

 

 

 

 

 

 

 

 

              w jaki sposób można najprościej obliczyć pola tych trójkątów?

              sformułujcie przepis na obliczanie pola trójkąta prostokątnego o znanych długościach obu przyprostokątnych.

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie odpowiadają na pytania, odkrywają zależności, formułują wnioski i dochodzą do algorytmu obliczania pola powierzchni trójkąta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie dochodzą do wniosku że pole trójkąta prostokątnego można obliczyć jako połowę pola odpowiedniego prostokąta.

5

Nauczyciel poleca ułożenie układanki wyrazowej prowadzącej do podania reguły słownej na obliczenie pola trójkąta.

 

Pole trójkąta

jest równe

połowie iloczynu

długości podstawy

i długości wysokości

poprowadzonej na tę podstawę

 

Uczniowie układają układankę na ławce w grupach, zapisują wzór na tablicy, a następnie wklejają regułę i wzór do zeszytu.

 

 

 

 

6

Zadania utrwalające poznany wzór na pole trójkąta.

 

Oblicz pole narysowanych trójkątów:

 





     a)                          b)             2j



             

                     3j                    

                                                               3,5j

 

 









    c)

 

      2j



                                 2j

 

Plansze z rysunkami trójkątów nauczyciel umieszcza na tablicy.                              

 

 

 

 

 

 

Uczniowie zachęceni przez nauczyciela próbują rozwiązać zadanie samodzielnie. Chętni uczniowie przy tablicy tłumaczą rozwiązania i obliczają pola narysowanych trójkątów.

7

Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z narysowanym trójkątem w celu dokonania samokontroli

 

Uczniowie mierzą potrzebne odcinki  i obliczają pole trójkąta, a następnie wymieniają się karteczkami. Wspólnie sprawdzają rozwiązania i dokonują korekty.

 

8

 

Podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji. Ocena aktywności uczniów.

 

Uczniowie dokonują samooceny.

9

Zadanie i omówienie pracy domowej.

Zeszyt ćwiczeń str. 55 ćwiczenie

1 i 2

Dla chętnych:

Zeszyt ćwiczeń str. 56 ćwiczenie 4.

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin