2.doc

(40 KB) Pobierz
(1

(1.1)

gd/ic: m   - masa suchej próbki   (g, kg lub t),

Va ~ objętość próbki bc?. porów   (cm1, d nr1 lub m1 |. Gęstość (p) służy najczęściej do obliczania szczelności lub porowatości materiału. Wartość liczbowa gęstości zależy od składu chemicznego i minero-logic/nego materiału. Gęstości niektórych materiałów podano w tabl. l.l.

Tablica II

Na/wa materiału

gc.siość p |kg/dm3]

Gcslość po/orna p„ Ikg/dm1)

Urion /wykly

2. 2.

1.   --2.4 1.   -^ 1,9

Drewno

1   5

0.5   .r 0,95

Piasek

2, 2

1.5   -\.bf<

Smolą

1   5

.15

S/kln

2   5

.65

Siał ruidowlana

7.80

,80

Aby obliczyć gęstość materiału, należy go wysuszyć do stałej masy; tempe­ratura suszenia zależy od budowy chemicznej materiału (np. dla wyrobów gip­sowych temperatura suszenia nie powinna przekraczać 5()°C). Pomiar objętości ..absolutnej" przeprowadza się bądź w piknomctrze (pomiar dokładny), bądź w ohjętościomicrz.u Le Chateliera (pomiar przybliżony) stosowanym powszech­nie w badaniu materiałów budowlanych. W przypadku badania materiału zwar­tego, takiego jak szkło, stal, próbki się nic rozdrabnia. Próbki laboratoryjne materiałów porowatych rozciera się na proszek (tak by całość przechodziła przez sito, o boku oczka 0,08 mm) i wsypuje się do objętościomierza napełnio­nego spirytusem skażonym. Różnica poziomów cieczy w objętościomicrzu wskazuje na objętość wsypanego proszku. Masa wsypanego proszku jest znana, a /atem. korzystając ze wzoru (1.1), możemy ustalić wartość gęstości.

Gęstością po/orną (pp) nazywamy masę jednostki objętości materiału. Innymi słowy jest to stosunek masy wysuszonej próbki materiału do jego objętości. Wartość (pp) oblicza się ze wzoru:

(1.2)

gdzie: m - masa próbki [g, kg lub t],

V - objętość próbki [cm3, dm3 lub m3].

Wartość liczbowa gęstości pozornej zależy od struktury materiału i jest zwykle mniejsza od gęstości. Szkło, stal i bitumy (o monolitycznej budowie)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin