kurs.doc

(14834 KB) Pobierz
HIGIENA PRACY I ZAPOBIEGANIE WYPADKA

HIGIENA PRACY I ZAPOBIEGANIE WYPADKA

Higiena to nauka o czystości. Przedmiotem jej zainteresowania są wszelkie działania zmierzające do ograniczenia powstawania i rozpowszechniania chorób.

 

HIGIENA MIEJSCA PRACY

Skrupulatne dbanie o czystość stanowisk oraz wszystkich narzędzi i materiałów to jeden z podstawowych obowiązków pracowników salonu. Zasady higieny precyzują w jaki sposób można osiągnąć w zakładzie potrzebną czystość przede wszystkim wolno używać tylko świeżych ręczników. Najkorzystniej jest wyposażyć salon w jednorazowe peleryny. Jeśli nie jest to możliwe należy nakładać na narzutki z materiałów papierowe kołnierze. Zasad higieny powinno się również przestrzegać nie tylko podczas pracy ale i również w przerwach. Każdy zakład powinien posiadać jasne i  dobrze wietrzone pomieszczenia dla pracowników w którym mogli by oni odpocząć oraz spożyć posiłek. Nie może być on traktowany jako magazynek na materiały i narzędzia.

 

HIGIENA OSOBISTA

Ten aspekt odgrywa szczególną role zwłaszcza w tych zawodach w których często mamy kontakt z drugim człowiekiem. Codzienny prysznic, mycie zębów są tak samo ważne jak codzienna zmiana bielizny i noszenie czystego ubrania. Pod koniec przerwy gdy wraca się na stanowisko pracy należy zwrócić uwagę na naturalną woń z ust. Pamiętać o umyciu dłoni, osoby palące muszą pamiętać o pozbyciu się przykrego zapachu papierosów.

Prócz częstego mycia rąk przed każdym zabiegiem należy przedrzeć je w obecności  klienta 

środkiem dezynfekującym. Taka przezorność zapobiega przenoszeniu ustrojów chorobotwórczych. Tylko wtedy klienci przekonują się że zakład jest higieniczny i chętnie do niego powrócą.

 

PODSTAWOWE ZASADY HIGIENY W SALONIE FRYZJERSKIM

ŚRODKI POMOCNE W UTRZYMYWANIU HIGIENY

·          Środek dezynfekujący do rąk gotowy do zastosowania znajdujący się w dozowniku

·          Środek dezynfekujący do odkażania urządzeń sanitarnych i narzędzi pracy

·          Preparat dezynfekujący przeznaczony do stosowania w pralkach

·          Gumowe rękawiczki jednorazowe (wodoszczelne)

·          Szczelnie zamykane Ubrania robocze i peleryny muszą być suche

·          Klientów wolno obsługiwać tylko czystymi rękoma

·          Wszystkie narzędzia po umyciu należy czyścić

·          Narzędzia zanieczyszczone krwią lub ropą jak również szpiczaste i ostre narzędzia którymi można przypadkowo spowodować skaleczenie należy czyścić i dezynfekować po każdym użyciu.

·          Zużyte rzeczy musza być przechowywane w zamkniętym pojemniku

·          Obcięte włosy należy wrzucać do specjalnego pojemnika

·          Klientów posiadających wszy, cierpiących na choroby zakaźne lub wywołujące obrzydzenie nie należy obsługiwać. Jeżeli zauważymy to dopiero pod czas zabiegu wszystkie używane narzędzia i ręczniki oraz ręce i ramiona należy umyć i zdezynfekować

·          Odzież roboczą również należy umyć i zdezynfekować

·          Wszelkie skaleczenia opatrujemy jednorazowym sterylnym tamponem w  opakowaniu

·          miski i pojemniki używane między innymi do utylizacji maszynek do golenia i żyletek.

·          Urządzenie odkażające parą wodną

·          Odporne na gotowanie fartuszki robocze

 

PASORZYTY I GRZYBY

Klient skarży się na silne swędzenie głowy.

Po obejrzeniu wskazanego miejsca można rozpoznać małe łuski które wyglądem przypominają łupież lub resztki lakieru. Łuski są jednak mocno przytwierdzone do włosa i trudno je oderwać- w  tym przypadku mamy odczynienia z wszami. Nie wolno obsługiwać tego klienta. Należy mu doradzić jakie środki powinien stosować dostępne w aptekach lub drogeriach aby pozbyć się problemu.

 

WSZY GŁOWOWE

Pasożyty tę mają ok. 3,5 mm długości są szarobrązowe można je przenieść używając wspólnych grzebieni, nakryć głowy lub nawet zagłówków w miejskich środkach komunikacji. Przeważnie sytuują się w okolicach

karku uszu i na skórze głowy lub nawet w owłosieniu twarzy. Jajka wszy zwane gnidami przyklejają się do włosa. Są wielkości główki od szpilki. Z gnid rozwijają się w ciągu 3 tyg.
dojrzałe płciowo osobniki. Wszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko jeśli nie zastosuje się odpowiednich środków. Odżywiają się krwią nosiciela, gdy kąsają skórę przedostaję się ślina wszy, stąd uczucie swędzenia. Drapanie sprzyja roznoszeniu się pasożytów może spowodować przedostanie się brudu do skóry, a w konsekwencji do ropnej infekcji odzieży nosiciela. Dawniej do tego celu stosowano wysoką temperaturę. Obecnie dostępne są łatwe w użyciu środki w proszku lub rozpylacze które trzeba kilkakrotnie nanosić na ubranie.

 

WSZY- DOJRZAŁE ODSOBNIKI


Grafika:Wszy-dorosle.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MŁODE WSZY PO KARMIENIU KRWIĄ LUDZKĄ


Grafika:Wszy-po-karm.jpg



 

GNIDY


Grafika:Gnidy.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIERZBOWCE

Grafika:Sarcoptes scabei 2.jpg

 

 

 

SKÓRA ZATAKOWANA PRZEZ ŚWIERZBOWCA


Grafika:Acarodermatitis Fuß.jpg

 


 

Roztocze które ma około 0,4 mm długości jest przenoszone poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażona, bądź przez jej ubrania. Żyją w warstwie rokowej i odżywiają się zmartwiałymi komórkami skóry. Na inwazję  roztocza skóra reaguję wzmożonym swędzeniem i zapalnymi guzkami. Jeśli zaatakowane miejsca zostaną rozdrapane wytworzą się strupy przebarwione na kolor czerwonobrązowy. Swędzenie najczęściej występuje między palcami  na wewnętrznej stronie stopy i łokcia.  Walkę ze świerzbowcami można prowadzić przy zastosowaniu preparatów dostępnych w aptekach. Ubranie, bielizna i pościel  musi być podczas leczenia dokładnie wyprana i wyczyszczona.

 

KLESZCZE

Grafika:Tick 2 (aka).jpg

 

Kleszcze żyją w trawach na krzewach i drzewach. Atakują zarówno ludzi jaki zwierzęta, wbijają się w głowę, w skórę i wysysają krew. Gdy napija się do syta odpadają. Kleszcz powinien być jak najszybciej usunięty specjalnymi narzędziami lub ręcznie jednym ruchem obrotnym. Jeśli w skórze pozostaną jego fragmenty organizmu może dojść do poważnych i bolesnych stanów zapalnych. Kleszcz jest niebezpieczny ponieważ może przenosić zarazki dwóch chorób. Zapalenie opon mózgowych i boreliozę, obie infekcje prowadzą do uszkodzenia naskórka mózgu rdzenia kręgowego i nerwów. Borelioza dodatkowo powoduje chorobę skóry  stawów i serca. Jej wczesne rozpoznanie gwarantuje wyleczenie za pomocą antybiotyków. Przeciwko zapaleniu opon mózgowych stosuje się szczepionki ochronne, symptomy tej choroby są podobne do grypy w ostrym stadium- jest nieuleczalna. Aby uniknąć wszystkich komplikacji  związanych z zaatakowaniem przez kleszcze podczas pobytu w lesie należy okrywać ciało ubraniem.

 

GRZYBICE

Zarodkami grzybic są najczęściej nitczaki które żyją w warstwie rogowej naskórka, tam się zakorzeniają niszcząc skórę włosy i paznokcie. Ponieważ grzyby rosną na powierzchni skóry dotknięte nimi partie często przypominają okręgi. Zarażenie następuje w środowisku ciepło wilgotnym np w basenie, nasiąkające woda i para obuwie lub odzież sprzyjają roznoszeniu choroby. W zakładzie fryzjerskim grzybice można przenieść nie zdezynfekowanym grzebieniem fryzjerskim, nożyczkami lub co jest niedopuszczalne nie wypraną lub nie wysuszoną peleryną. Przykładem wysypki skórnej powstałej w wyniku grzybicy jest liszaj dolnej partii brody. Fryzjer który rozpozna tę chorobę powinien odpowiednio zdezynfekować narzędzia i odzież używaną podczas obsługi chorego klienta. Osoba zarażona powinna bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zbagatelizowanie tego problemu może prowadzić do ciężkich ran ropnych lub zakażenia krwi.

 

BAKTERIE  I WIRUSY

Bakterie które składają się z białka mogą być bardzo pożyteczne dla mikroorganizmów , stosuje się je do produkcji jogurtów, serów kiszonej kapusty i piwa. W jamie ustnej i w jelicie umożliwiają bardzo istotne dla człowieka procesy trawienne. Występują na skórze ludzkiej tworząc na niej warstwę ochronną- niekiedy jednak stają się przyczyną chorób.

Rozróżniamy 3 grupy formy bakterii:

·          Ziarniaki- mają formę kulista, można je podzielić na paciorkowce ułożone paciorkowato i gronkowce ułożone w kształcie grona.

·          Paciorkowce- są zarazkami wywołującymi np. szkarlatynę, natomiast gronkowce powodują infekcję ropne. Ziarniaki są odpowiedzialne między innymi za powstawanie trądziku. Do bakterii pałeczkowatych tzw. Pałeczek należą te które powodują gruźlicę lub salmonelle.

·          Spirylle- to bakterie o kształcie kręconym, inaczej krętki powodują między innymi powstawanie syfilisu.

 

ROZMNAŻANIE SIĘ BAKTERII

Następuje bardzo szybko, niektóre dzielą się nawet co 30 min. Z jednej mogą powstać 4 nowe w ciągu godziny, te z kolei w ciągu godziny produkują 1204 nowe bakterie. Bakterie pałeczkowate (pałeczki) mogą tworzyć zarodki które są wstanie przetrwać dziesięciolecia, niektóre z tych form nie obumierają nawet po kilku godzinnym gotowaniu w wodzie. W dogodnych warunkach z zarodników tych powstają nowe komórki bakteryjne.

 

WIRUSY

To bardzo małe zarazki chorobotwórcze. Składają się z substancji dziedzicznej rdzenia genetycznego (kwas DNA, RNA) i błony białkowej. Do rozmnażania potrzebują komórek które zmuszone są wytwarzać nowe wirusy z własnych części składowych, co powoduję obumieranie komórki. Wirusy przyczyną zachorowań między innymi na grypę i AIDS- obu tych chorób jak do tond nie udało się zwalczyć lekami. Aby uchronić się przed grypą można przyjąć szczepionkę (surowica otrzymana z martwych wirusów). Po jej przyswojeniu

Organizm wytwarza substancję obronną zwaną także antyciałami powstałe na bazie przyswojonych już wirusów. Podczas kolejnej już infekcji grypy organizm broni się lub osłabia działanie choroby istniejącymi już antyciałami. Jeżeli jednak wytworzy się nowy typ wirusa wcześniejsze szczepienie nie daję obrony.

 

MOŻLIWE DROGI ZARAŻENIA

Pracownicy salonu fryzjerskiego każdego dnia maja kontakt z wieloma ludźmi, możliwe jest tu przenoszenie chorób przez zarażenie, infekcję. Infekcja następuję w skutek kontaktów bezpośrednich kiedy fryzjer jest np przeziębiony i kicha oraz kaszle podczas wykonywania usługi. Klient może zarazić się droga kropelkową. Zarazki chorobowe znajdują się w kropelkach śluzu który jest uwalniany podczas kasłania, łatwo zostaję wchłonięty przez organizm klienta. Zarażenie może pojawić się w skutek dotyku chorej osoby np. przez podanie reki- ten rodzaj przenoszenia nazywamy infekcja kontaktową, proces ten nazywamy przenoszeniem samoczynnym, polega na rozprzestrzenianiu się zarazków chorobowych na ciele chorego np. pod wpływem drapania.

 

INFEKCJE POŚREDNIE

Pojawiają się w wyniku używania wspólnych ręczników lub mydła, również niezbyt staranne wyczyszczenie szczotki  mogą być przyczynami które przenoszą  np. grzybice z jednej osoby na drugą. Choroba ujawnia się po typowym czasie zwanym okresem wylęgania.

 

AIDS

Czy to jest problem salonu fryzjerskiego? AIDS  to choroba znana od kilkunastu lat, na razie nie znaleziono skutecznej lub lekarstwa na nią. Obraz kliniczny choroby wywołuje wirus HIV który osłabia i w końcu niszczy system odpornościowy człowieka. Prowadzi do śmierci organizmu. Zakażenie następuje wówczas gdy zainfekowana krew dostanie się do zdrowego układu krwionośnego, oraz podczas kontaktów płciowych sperma i śluz rozprzestrzenia zarazki do najmniejszych skaleczeń i uszkodzeń błon śluzowych, przez które przenikają one do krwioobiegu. W okresie od 6 do 8 tygodni po zarażeniu można wykryć w krwi antyciała AIDS. Poza organizmem ludzkim wirus ten nie jest żywotny , dlatego też zarażenie nie jest możliwe np. przez podanie komuś ręki. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, nie istnieje w zawodzie fryzjerskim niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem HIV. Przez przestrzeganie profilaktyki dotyczy personelu jak również klientów.

 

MIEJSCE I PRZEDMIOTY KTÓRE W SALONIE FRYZJERSKIM SĄ SZCZEGÓLNIE NARAŻONE NA OBECNOŚĆ WIRUSÓW I BAKTERII

·          Grzebień, nożyczki, lokówki i szczotki

·          Miejsce składowania narzędzi fryzjerskich

·          Armatura, umywalki i toalety

·          Poręcze krzeseł, zagłówki, klamki

·          Wycięcie na szyi i oparcie przy umywalce

·          Wewnętrzna obręcz suszarki

 

SPOSOBY DEZYNFEKCJI

Dezynfekcja termiczna wymaga wysokiej temperatury 95◦C. Wiele tworzyw nie wytrzymuje tego rodzaju dezynfekcji.

 

DEZYNFEKCJA NA MOKRO

Można ją stosować do wszystkich urządzeń i narzędzi. Może jedynie zaszkodzić lakierowi na elementach drewnianych i niektórych rodzajach włosia na szczotce. Dezynfekowane jest wszystko co miało bezpośredni kontakt ze skórą : noże, nożyczki, żyletki, ostrza i igły. Powinny być dezynfekowane po każdym użyciu. Najpierw dezynfekcja potem czyszczenie w  celu wykluczenia zarażenia podczas wycierania narzędzi.

 

ZARYS DZIEJÓW SZTUKI FRYZJERSKIEJ

Historia rzemiosła fryzjerskiego sięga bardzo dawnych czasów, powstało one jak inne rzemiosła  w wyniku rosnących potrzeb człowieka a zwłaszcza chęci upiększania ciała i dbałości o wygląd zewnętrzny. Pojecie piękna zmieniało się w ciągu wieków, zmieniały się również zainteresowania i potrzeby poszczególnych warstw społecznych. W raz z powiększającymi się warunkami bytowymi powstały nowe zawody które związane były nie tylko z zaspokojeniem codziennych potrzeb ale służyły także estetyce wyglądu człowieka , były to miedzy innymi fryzjerstwo i kosmetyka. Z dokonanych odkryć i badań wynika że już 5 tyś. Lat przed nasza erą pielęgnowaniu ciała ludzkiego poświęcono wiele uwagi i troski. Od czasów najdawniejszych włosy były ozdobą zarówno kobiet jak i mężczyzn, stanowiły też przedmiot pieczołowitych zabiegów stosowano różnego rodzaju środki przyrządy i ozdoby za pomocą których możliwe było kształtowaniu fryzur.

 

STSROŻYTNOŚĆ 5 TYŚ. LAT  PRZED NASZĄ ERĄ- 500

1.EGIPT- rzeźby i malowidła egipskie dowodzą że pielęgnowanie włosów znane było Egipcjanom  bardzo wcześnie. Charakterystyczną cechą fryzury starożytnego Egiptu był kształt zbliżony do kształtu trapezu. Włosy splatano przeważnie w drobne warkoczyki i obcinano równo w taki sposób aby zakrywały uszy i tworzyły uczesanie na tak zwanego pazia. Wykonanie takiej fryzury było bardzo pracochłonne. Mężczyźni i kobiety nosili sztuczne perełki, a ich rodzaj świadczył o zajmowanym stanowisku i piastowanej godności. Egipcjanie nie nosili zarostu lecz usuwali go z twarzy narzędziami z brązu lub kamienia w kształcie małego sierpa. Był to pierwowzór brzytwy. Do ozdabiania włosów kobiecych używano artystycznie wykonanych taśm metalowych i diademów. Z biegiem czasu w ciągu wielu lat panowania 30 dynastii faraonów fryzury stawały się coraz bardziej zróżnicowane. Rodzaj fryzury kobiecej i długość brody mężczyzny określały pozycje społeczną danej osoby.

W obowiązującej modzie duże znaczenie miał  kolor włosów, zwłaszcza ciemnobrązowy i czarny który uzyskiwano między innymi z barwnika roślinnego- henny, malowano również paznokcie. Ponadto Egipcjanom znane były różnego rodzaju maść i inne środki do pielęgnowania twarzy  i całego ciała przyrządzone według ustalonych recept, niektóre z nich zachowały się do czasów dzisiejszych. Pielęgnowanie i układanie włosów a także wykonywanie zabiegów toaletowych należało do obowiązków niewolnic, każdej z nich powierzono określone czynności jak np. mycie, farbowanie albo czesanie.

 

2. BABILONIA I ASYRIA- Odkrycia i znaleziska babilońskie oraz asyryjskie również świadczą o wysokim poziomie kultury na tych terenach a także o istnieniu tam między innymi sztuki fryzjerskiej. Odnaleziono bowiem prawzory dzisiejszej brzytwy. Na podstawie zabytków można dokładnie opisać fryzury szczególnie męskie. Mężczyźni nosili długie zarzucone do tyłu włosy luźno ujmowane w siatce lub upięte. Nad czołem upinano włosy w loki i spirale, a kolo uszu i policzków zwijano w kółka. Niezwykle pieczołowicie czesano brodę strzyżono ją „schodami” w dół świadczyły o większym kunszcie strzyżenia.

 

MYCIE GŁOWY

Podstawową czynnością usługową wykonywaną w zakładach fryzjerskich jest mycie głowy, występuje ono przy wodnej ondulacji, farbowaniu lub rozjaśnianiu, strzyżeniu, modelowaniu i zabiegach pielęgnacyjnych. Właściwe wykonanie mycia głowy jest zabiegiem istotnym.

Zasady mycia głowy:

·          Przygotowanie szamponu, bierzemy na dłonie niewielką ilość szamponu, rozcieramy go z wodą  a następnie nanosimy równomiernie na włosy.

·          Wmasowujemy szampon w mokre włosy w sposób- ruchy płynne, delikatne, koliste, wygniatające (zależnie od długości włosów)

·          Kierunek- zgodnie ze wzrostem włosa z góry na dół, koliście(przy długich włosach nie pociera się włosów o siebie, ponieważ napęczniałe włókna włosa będą ulegały uszkodzeniu)

·          Kolejność ruchów- zgodnie od długości włosów i ich rodzajów (przy długich od końców po nasadę, przy tłustych od nasady po końce)

·          Płukanie- ciepłą wodą spłukujemy szampon wraz z nieczystościami, następnie zimna wodą zamykając łuskę włosową. Unikać kontaktu ze skórą aby nie przeziębić klienta.

·          Usuwanie nadmiaru wody- mokre włosy wyciskamy w ręcznik, odsączamy (przy mokrych włosach pocieranie niszczy włosy)

·          Rozczesywanie włosów- wilgotne włosy czeszemy grzebieniem o szerokich zębach żeby nie uszkadzać powierzchni włosów.

·          Suszenie- nie należy zużywać gorącego powietrza na włosach, trzeba stopniowo przyzwyczajać włosy.

·          Szampony- głęboko oczyszczające do włosów mocno zabrudzonych.

     - odżywcze do włosów z problemami

     - normalne do średnio zabrudzonych

     - delikatne do włosów delikatnych lub uszkodzeniami.

Lekko kwaśny odczyn szamponów zmniejsza ilość ładunków ujemnych które powodują elektryzowanie się włosów. Dodatek protein np. ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin