Żywopłoty
- Kiedy i jaki żywopłot ?- Jak sadzić ciąć i pielęgnować ?
W bardzo wielu ogrodach można spotkać żywopłoty. Są to zwarte, zielone ściany zbudowane z blisko siebie posadzonych krzewów. Istnieje bardzo wiele różnorodnych form żywopłotów: mogą to być niskie obwódki z bukszpanu i olbrzymie ściany z tui, strzyżone formy geometryczne z cisów i nie formowane żywopłoty z lawendy. To, jak będzie wyglądał żywopłot zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia i zastosowania. Jeżeli ma on chronić naszą posesję przed wzrokiem ciekawskich i osłaniać ją od wiatru, musi być wyskoki, gęsty i, najlepiej, zimozielony. Jeśli ma odgradzać ścieżkę od np. trawnika, powinien być nieco niższy i może mieć jakiegoś rodzaju elementy dekoracyjne (kwiaty, ozdobne owoce, przebarwiające się liście). Natomiast jeżeli żywopłot ma stanowić obwódkę rabaty, musi być przede wszystkim niski i zwarty.
Sadzenie
Żywopłoty, które tracą liście na zimę i kwitnące sprzedawane są bez bryły ziemi wokół korzeni. Najlepszym terminem do ich sadzenia jest przełom października i listopada. Natomiast żywopłoty iglaste i liściaste zimozielone należy sadzić w końcu sierpnia lub pod koniec kwietnia. Przed posadzeniem roślin, które nie mają wokół korzeni bryły ziemi, dobrze jest je wstawić do wody na pewien czas. Nie jest to jednak konieczne. Należy za to dokładnie sprawdzić, czy korzenie są zdrowe; wszystkie uszkodzone trzeba obciąć. Jeżeli będziemy sadzić rośliny gęsto, zamiast kopać dołki, wykopujemy rów o głębokości i szerokości mniej więcej jednego szpadla. Ogólna zasada mówi, że przy wysokości żywopłotu ok. 2 metrów sadzi się 3-4 rośliny na metr bieżący; jeśli rośliny są niższe - odpowiednio więcej.
Po umieszczeniu roślin w rowie, należy je przysypać mieszanką ziemi ogrodowej i kompostu lub nawozu organicznego w stosunku 1:1. Następnie ziemię wokół roślin mocno udeptujemy, aby korzenie zostały nią dobrze otoczone i nie było wokół nich powietrza. Kolejną czynnością, którą musimy wykonać jest obfite podlanie zasadzonych roślin.
Na koniec dobrze jest powierzchnię wokół krzewów okryć materiałem organicznym - torfem, rozdrobnioną korą, kompostem czy skoszoną trawą. Taka ściółka utrzyma dłużej wilgoć w glebie i zahamuje rozwój chwastów.
Pielęgnacja
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, któremu podlegają żywopłoty jest nawożenie. Jest tam przecież stłoczonych bardzo wiele roślin na małej powierzchni. Wczesną wiosną należy zastosować pełne nawożenie mineralne w ilości 50 g na 1 m2. W czerwcu stosujemy połowę tej dawki. Poza tym wskazane jest, wspomniane wcześniej, ściółkowanie.
W czasie suszy żywopłoty należy podlewać. W przypadku iglaków wskazane jest także nawadnianie późną jesienią i zimą, gdy ziemia jest rozmarznięta.
Cięcie
Z żywopłotów często daje się formować ciekawe bryły geometryczne. Rośliny, które bardzo dobrze znoszą cięcie to m.in. bukszpan i cis. Niektóre rośliny nadają się jednak na żywopłoty, które nie wymagają przycinania. Są to na przykład żywotnik zachodni czy cyprysik Lawsona, krzewy i pokroju kolumnowym lub stożkowym.
Kwitnące żywopłoty traktujemy tak, jak pojedyncze krzewy - odmładzamy wycinając obumarłe pędy i prześwietlamy w przypadku zbytniego zagęszczenia się gałązek. Rośliny kwitnące wiosną tniemy po kwitnieniu, a pozostałe jesienią i zimą.
Żywopłoty z roślin zrzucających liście powinno się formować w czerwcu. Nowe nasadzenia po raz pierwszy przycinamy dopiero w następnym roku. Natomiast rośliny iglaste i liściaste zimozielone tniemy w połowie sierpnia lub wiosną, gdy jeszcze nie wypuszczą nowych pędów.
Należy zwracać uwagę na to, żeby, niezależnie od konkretnego kształtu, żywopłot zwężał się ku górze. W żadnym wypadku nie może się on rozszerzać. Jeśli formujemy żywopłot tak, by miał w przekroju kształt trapezu, kierujemy się zasadą, że górna podstawa jest o 10 cm krótsza od dolnej.
Krzewy liściaste na żywopłoty:
Berberys, Bukszpan, Dereń, Głóg, Grab zwyczajny, Irga, Laurowiśnia, Ligustr, Mahonia, Ognik, Ostrokrzew, Pięciornik, Tawuła, Wiciokrzew, Wierzba purpurowa
Krzewy iglaste na żywopłoty:
Cis pospolity, Cyprysik, Cyprysik Lawsona, Świerk, Żywotnik zachodni
Krzewy wolnostojące i żywopłoty kwitnące:
Berberys, Brzoskwinia, Bukszpan, Dereń, Forsycja, Grab zwyczajny, Jarząb, Jaśminowiec, Kalina, Ligustr, Róża, Migdałowiec, Świdośliwa, Wiciokrzew, Żylistek
Puchacz50