ćw. 2.docx

(13 KB) Pobierz

24/10/2010- flotyńska ćw.2

 

Stosowanie prawa- to korzystanie z przepisów.

Kiedy?- od momentu złożenia wniosku do sądu. Kończy się z momentem wydania wyroku

*ustalenie stanu faktycznego sprawy

*określenie w końcowej fazie konsekwencji prawnych ustalonego stanu faktycznego

*ustalenie właściwych norm jakie znajdują zastosowanie w ustalonym stanie faktycznym

Ustalenie stanu faktycznego

- przedmiotem dowodu fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia danej sprawy.

-nie wymagają dowodu: *fakty powszechnie znane *fakty znane sądowi z urzędu *fakty przyznane w toku postępowania przez stronę przeciwna

KC art. 5

Art. 5. [1] Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

 

Dowodem w sprawie cywilnej są:

*dowód z dokumentów

*dowód z zeznań świadków

*dowód z zeznań stron

*dowód z opinii biegłych

 

Instytucje domniemań:

*Domniemanie faktyczne- polega na tym że sąd ma kompetencje do ustalenia za uznane fakty, co do istnienia których orzeka na podstawie wniosku wyprowadzonego z innych faktów ustalonych już według ogólnych reguł dowodowych. Wnioskowanie to sąd opiera na swojej wiedzy, doświadczeniu życiowym i społecznym. Pozwalający dostrzec pewne typowe związki miedzy określonymi rodzajami zdarzeń.

*Domniemanie prawne- wyznaczone jest norma prawna, która karze w swoisty sposób wiązać ze sobą dwie klasy faktów i podstawę domniemania z wnioskiem domniemania. Rozwiązanie to polega na tym, że jeżeli sąd ustali zgodnie z ogólnymi regułami dowodowymi fakt stanowiący podstawe domniemania to obowiązany jest przyjąć instnienie faktu wskazanego we wniosku.

**domniemanie prawne zwykłe- charakteryzuje się tym, że dopuszczalne jest bez ograniczeń prowadzenia przeciwdowodu.

**domniemanie prawne kwalifikowane- szczególne normy prawne w sposób bliżej w nich wskazany przewidują różnego rodzaju ograniczenia dopuszczalności dowodu przeciwnego.

NA EGZAMIN

Np., art. 85 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (na egzamin!!!)

Art. 85. § 1. Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka.

§ 2. Okoliczność, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, może być podstawą do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.

Art. 31 KC (ustalenie daty domniemanej śmierci!!)

Art. 31. § 1. Domniemywa się, że zaginiony zmarł w chwili oznaczonej w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego.

§ 2. Jako chwilę domniemanej śmierci zaginionego oznacza się chwilę, która według okoliczności jest najbardziej prawdopodobna, a w braku wszelkich danych - pierwszy dzień terminu, z którego upływem uznanie za zmarłego stało się możliwe.

§ 3. Jeżeli w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego czas śmierci został oznaczony tylko datą dnia, za chwilę domniemanej śmierci zaginionego uważa się koniec tego dnia.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin