ZABAWY I GRY W WODZIE.doc

(39 KB) Pobierz

ZABAWY I GRY W WODZIE zalety ćw. W środowisku wodnyminne ułożenie ciała niż na lądzie (wymusza stałą pracę kończyn)- łatwość wykonyw. ruchów przy ograniczeniach ruchomości i osłabieniu siły mm.(odciąża) – lepsze ukrwienie kkD (żylaki) i ciała, ↓RR krwi – ćw ukł. oddech. lepsza wentylacja, większa wymiana powietrza zalegającego niebezpieczeństwa zapalenie spojówek, ucha środkowego, zatok, grzybice skóry, ch.narządów rodnych.

Formy aktywn. ruchowej w wodzie 1) użytkowe 2)rekreacyjne: spontaniczne, zorganizowane (bez lub z współzawod) 3)sportowe zabawy w wodzie integrują. Dostosow. do sprawności fiz., intelekt. i wieku. Wskazania metodyczne dotyczące  zabaw 1) część wprowadzająca- organizacyjna. podanie zabaw i wskazanie miejsca jej odbywania. Określenie zadania jakie mają wykonywać ćwiczący, ustawienie uczestników, wyposaż w przybory, ustawie przyrządów, określ czasu trwania zabawy. Informowanie o roli jaką będzie pełnić uczestnik. Określenie wymogów bezpieczeństwa. 2) część realiza zadania –pomoc osobom nie rozumieją zadania. Ew. zmiana fabuły zabawy (trudności w wykonaniu, znużenie uczest) regulow tempa. Przerwy na dpoczynek (wprowadzać lub nie) 3) zakończenie zabawy omówienie zabawy, pochwały, lekkie upomnienia, uporządkowanie terenu zabawy

KONKURSY I GRY W WODZIE 1) wstęp Podanie nazwy gry, określenie zadania, ustal zespołów i kapitanów, rozdanie przyborów,Ustaw zaspołów, ustal sygnału sędziego. podanie spos. rozpocz konkursu, gry i pozycji wyjściowych. Podanie przypadków ew. błędów i przewinień oraz ich konsekwencji. podanie spos. zdobycia punktów i wznow. rywalizacji. Ustal. czasu trwania, spos. wyłonienia zwycięzcy. Ustalenie zasad zachowania się w walce. 2) realizacja prowadzący reakcje na nieprawidłowości i reguluje natężenie przez awiękrz lub zmniejsz czasu i liczby powtórzeń ,-uproszczenie lub zaostrzenie przepisów,-wydłóz lub skracanie przerw wypoczynkowych, -zwieksz. lub zmniejsz liczby uczestników, wprow nowych wariantów gry.

3.Zakończenie, ogłoszenie wyników omówienie przebiegu rywalizacji z akcentami wychowawcz, społecz, sporowymi. Uporządkowanie miejsca rywalizacji.

Zasady bezpieczeństwa- przestrzegać przepisów obowiąz na kąpielisku i basenie.

Kąpielisko wyposażone w środki ratunkowe, ratowników. Na pływalni strefy dla nieumiejących pływać wyznaczone 120cm i dla umiejących 4m.na jedną osobę prowadzącą 15osób. Sprzęt ratowniczy w łatwo dostępnym miejscu. Przestrzegać konieczności ubezpieczenia dla osób ćw.

od następstw NW i instruktor od OC. Stała kontrola nad grupą od wejścia do wyj. Prowadzący musi umieć pływać, mieć wiedzę metodyczną i być zaangażowany. Przybory uatrakcyjniają, ułatwiają lub utrudniają.

Rodzaje zabaw i rola. U dziecka zabawa rozwija: manipulowanie,naśladowanie, konstruowanie z wyobraźni, współdziałanie w grupie solidarność, poczucie własnej wartości daje zadowolenie i przyjemność.

Rodzaje zabaw:1 manipulacyjne usprawniają ręce, rozwijają inteligencje sensomotoryczną, rozwój mowy i myślenia, char.dla okresu niemowlęctwa, polegają na chwytaniu i manipulowaniu przedmiotami 2 tematyczne(naśladowcze) dzieci bawią się w kogoś lub coś,przdzielają sobie w grupach rolę i zasady poprzez biegi, przysiady, przeskoki, pełzanie, podnoszenie usprawniają ciało opanowują nowe umiejętności ruchowe. Treści do zabaw czerpią z obserwacji rzeczywistości w której  żyją mediów ,książek 3.konstrukcyjne konstruują różne budowle i maszyny z różnych materiałów. występują we wczesnym jak i późnym rozwoju dziecka i młodzieży. Sprzyjają zaradności życiowej oraz śmiałości w rozwiązywaniu zadań tech. 4. dydaktyczne o treści decyduje osoba dorosła, tworzy je i konstruuje podsuwa, dziecku aby rozwijać wyobraźnię przestrzenną dotyczą czasu kształtu, wielkości koloru rozwijają umysły, niepobudzają rozwoju ruchowego, ograniczają pomysłowość i inwęncje dziecka 5.ruchowe podstawa to ruch, ma fabułę treść ruchową i organizację, podstawowa forma w wychowaniu fizycznym. oddziaływują na umysł i psychikę .przygotowują do sportu, rozwijają charakter wolę samodzielność pomysłowość, panowanie nad sobą dokładność, zdyscyplinowanie, wychowują społecznie

Zabawy proste  1. zabawy ze śpiewem harmonizuje się ruch z rytmem tempem piosenki. rozwijają poczucie rytmu, koordynacje ruchową ,estetyke ruchu, piękno i harmonię. Wpływają na postawę ciała i sposób oddychania, dają dobry nastrój wyzwalają radość uśmiech, odprężają.

2. orientacyjno porządkowe -ćwiczą skupianie uwagi i zmiany miejsc zajmowania stanowisk, komend znaków sygnałów. Komendy mogą być podawane rytmicznie lub powoli, szybko nieoczekiwanie zaskakująco. Kształtują: szybkość celowość reakcji, spostrzegawczość i orientację, kojarzenie ruchu z sygnałami karność i świadomość dyscypliny, zręczność, zwinność szybkość „reagowanie na ruchy rąk”- biegają na sygnał reki lub gwizdek zatrzymują się lub robią co innego. Ustawić się w rzędzie ,gęsiego w dwójkach ,w koło,przysiad wspięcie na drabinki,

Zabawy na czworakach- wiek przedszkolny lub wczesno szkolny,kształtują krzywizny kręgosłupa,aparat kostno stawowy i więzadłowy,kształtują siłę odprężaja psychicznie (pieski na spacer ,pieski do domu,) Zabawy i gry bieżne: kształtują szybkość wytrzymałość zręczność rozwijają ambicje,wytrwałość umiejętność współdziałania w zespole(lis i zające)na obwodzie norki o jedną mniej niż zajączków. Zabawy i gry rzutne -rzut do celu i na odległość, kształtują szybkość koordynacje wzrokowo ruchową ,uwagę(dwa ognie)

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin