Wygaśnięcie i uchylenie decyzji.doc

(21 KB) Pobierz
Wygaśnięcie i uchylenie decyzji administracyjnej

1

 

Wygaśnięcie i uchylenie decyzji administracyjnej.

Organ administracji publicznej stwierdza wygaśnięcie decyzji, jeżeli:

Þ    Stała się ona bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa albo leży to w interesie społecznym lub strony.

Bezprzedmiotowość – to brak elementu podmiotu (np. śmierć strony)lub przedmiotu (np. strona zrezygnowała z uprawnień) stosunku prawnego.

Þ    Została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez stronę warunku, a strona tego nie dopełniła. Chodzi tutaj o warunek rozwiązujący, uzależniający skutek prawny decyzji od zdarzenia przyszłego i niepewnego.

Uchylenie decyzji administracyjnej- organ uchyla decyzję, jeżeli została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia określonych czynności w określonym terminie (zlecenie).

Organ, stwierdzając wygaśnięcie lub uchylenie decyzji administracyjnej jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania rozpoznawczego na zasadach określonych w kpa, przed I instancją. Stwierdzenie wygaśnięcia lub uchylenia decyzji następuje przez wydanie decyzji, która może być poddana weryfikacji w toku instancji na skutek odwołania strony. Organ administracyjny może zmienić lub uchylić decyzję tworzącą prawa nabyte na mocy przepisów szczególnych. Przepisy szczególne określają właściwość organu, zazwyczaj jest to organ, który wydał decyzję.

 

             

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin