Zaświadczenie.doc

(24 KB) Pobierz
ZAŚWIADCZENIE

1

 

 

 

ZAŚWIADCZENIE

Zaświadczenie ma charakter czynności materialno– technicznej i służy urzędowemu potwierdzeniu określonych faktów i stanu prawnego. Postępowanie w sprawie wydawania zaświadczeń jest uproszczonym postępowaniem administracyjnym. Organ administracji państwowej wydaje zaświadczenie jedynie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie. Nie ma podstaw do wydawania zaświadczeń z urzędu.

Zaświadczenie wydaje się wówczas, gdy:

Ø      Przepis prawa wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego

Ø      Osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.

Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni. Zaświadczenie może być wydawane wielokrotnie w tej samej sprawie, bowiem jak stwierdził NSA w wyroku z dnia 28 czerwca 1983 r. "zaświadczenie jest pochodną istniejących faktów lub stanu prawnego i wraz ze zmianą tych faktów lub stanu prawnego - zaświadczenie staje się nieaktualne i może być wydane nowe, odpowiadające nowemu stanowi prawnemu lub aktualnym faktom". Zaświadczenie nie może podlegać weryfikacji zgodnie z art. 145 § 1 i 156 k.p.a.

Organ administracji państwowej ma obowiązek wydania zaświadczenia wówczas, gdy chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów bądź z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Organ administracji państwowej, przed wydaniem zaświadczenia, może przeprowadzić w koniecznym zakresie postępowanie wyjaśniające, które będzie dotyczyło stanu faktycznego lub prawnego wymagającego potwierdzenia zaświadczeniem.

Organ odmawia wydania zaświadczenia, gdy:

Þ    Stwierdzi, że ubiegający się o zaświadczenie nie ma interesu prawnego;

Þ    Organ jest niewłaściwy;

Þ    Nie można spełnić wymogu, co do treści

Odmowa wydania zaświadczenia bądź zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie do NSA.

Organ administracji państwowej nie może żądać zaświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, znanych organowi z urzędu bądź możliwych do ustalenia przez organ na podstawie posiadanej ewidencji, rejestrów lub innych danych albo na podstawie przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych (dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych i innych).

Postępowanie w sprawach zaświadczeń jest uproszczone. Jest wszczynane wyłącznie na wniosek. Osoba ubiegająca się o zaświadczenie powinna swoje żądanie wnieść w formie podania lub ustnie do protokołu.

 

 

 

             

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin