czy znasz tę postać konkurs.doc

(34 KB) Pobierz
Czy znasz tę postać literacką

Czy znasz tę postać literacką? – konkurs czytelniczy

 

1.      Tytułowa bohaterka tragedii. Podjęła samotną walkę w obronie uczuć rodzinnych, przekonań i wiary. Podejmując się pochowania brata, sprzeciwiła się władcy
i sprowadziła na siebie nieuchronną katastrofę.

 

2.      Ten były żołnierz powstania listopadowego od dawna nie widział swojej ojczyzny. Żył na emigracji ciągle narażony na przeciwności losu. Był człowiekiem honoru, pracowitym, uczciwym, odważnym i szlachetnym.

 

3.      Stary sługa rodu Horeszków. Sam siebie nazywał Rębajłem  Klucznikiem. Nieustannie spiskował przeciw Soplicom. Był ponury, okrutny i wciąż szukał okazji do zemsty na znienawidzonym rodzie.

 

4.      W Rzymie zwany był „arbitrem elegancji”. Z jego opinią liczył się nawet Neron. Bardzo kochał swego siostrzeńca i dlatego różnymi sposobami starał się pomóc mu
w odzyskaniu ukochanej. Wydał przyjaciołom wspaniałą ucztę i w czasie jej trwania rozkazał sobie otworzyć żyły.

 

5.      Był postacią tragiczną. Ponosił winę za śmierć kilku osób m.in. syna Hajmona. Sprzeciwianie się woli bogów, łamanie odwiecznych, niepisanych  praw musiało  skończyć się dla niego katastrofą.

 

6.      Współwłaściciel kantoru prowadzonego przez Ebenezera Scrooge. Pojawił się jako duch.

 

7.      Książę, któremu w czasie podróży zepsuła się kareta. Na postój zatrzymał się w domu Wdowy i postanowił jedną z jej córek pojąć za żonę.

 

8.      Pochodził ze średnio zamożnej szlachty. Porywczy i zuchwały. Kiedy w jego życiu nastąpił moment przełomowy, stał się pokornym mnichem. Odbywał pokutę
w klasztorze i służbę żołnierską na polach bitew. Z pijaka, mordercy i zdrajcy zmienił się w bohatera narodowego.

 

9.      Stary rybak, bohater opowiadania, podjął samotną walkę z żywiołem. To mężczyzna, o którym można powiedzieć: człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.

 

10.  Żył pragnieniem odwetu za doznane krzywdy i miłością do swej jedynaczki. Niewidomy, niemy, pozbawiony prawej dłoni rycerz, wyrzekł się zemsty, zostawiając ją Bogu.

 

11.  Hobbit. Zostaje wysłany przez Gandalfa w podróż z krasnoludami w celu odzyskania zagrabionego przez smoka skarbu. Zdobywa magiczny pierścień, dzięki któremu może stawać się niewidzialny.

 

12.  Do dzieciństwa „wychowywała” go wojna. Rwał się do wielkich czynów rycerskich, do bitew i pojedynków. Rozpierała go energia, za to brakowało mu rozsądku. Cierpienie związane z porwaniem i śmiercią ukochanej osoby, ostudziło jego porywczy temperament. Z chłopca stał się rycerzem, wiernym sługą i obrońcą ojczyzny.

 

13.  Był bohaterem baśni. Na planecie B-614 strzegł kapryśnej Róży. Później pojawił się
w pustynnej okolicy na Ziemi. Ukąszony przez żmiję, powrócił do swego odległego nieba.

 

14.  Córka Wdowy. Została zabita przez siostrę, szybciej uzbierała koszyk malin.

 

15.  Przyjaciel Romea. Został zabity w pojedynku przez Tybalda.

 

16.  Zabawianie bogatszych o siebie – to jego sposób na życie.  Życiowy rozbitek. Cały jego majątek to angielska gitara i zastawiona kolekcja motyli. Chwalił się swym męstwem i miłosnymi podbojami.

 

17.  Młody chłopak. Uczył się w prywatnej szkole „Pencey”, z której został usunięty. Uciekł z internatu i pojechał do Nowego Jorku. Niezdyscyplinowany i sprawiający nieustannie kłopoty.

 

18.  Jako podchorąży Armii Krajowej należał do środowiska warszawskiej młodzieży harcerskiej. Gorący patriota, sumienny i pracowity. Ciągle się uśmiechał, mówił szybko, wymachiwał rękoma, przy byle okazji wpadał w zachwyt. W rocznicę
11 Listopada odsłonił tablicę na pomniku Kopernika. Został ranny podczas odbijania Rudego.

 

19.  Miał jednego syna, Wacława. Był wdowcem. Dorobiwszy się majątku, kupił połowę starego zamczyska. Nienawidził sąsiada, który dzielił z nim zamek. Człowiek inteligentny, swobodnie posługiwał się piórem.

 

 

Nr opisu

Autor

Tytuł

Bohater literacki

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin