prawo_pracy2.doc

(228 KB) Pobierz
I

ZAKRES REGULACJI PRAWA PRACY I JEGO SYSTEMATYKA

1.prawo pracy obejmuje:

-kodeks pracy

-akty prawne wykonawcze do kodeksu pracy

-ustawy uzupełniające lub rozwijające regulacje kodeksowe

-akty wykonawcze do tych ustaw

2.akty związkowe-akty prawne związane z kodeksem pracy

3.do prawa pracy zalicza się też akty prawne regulujące zagadnienia o których kodeks pracy choćby wspomina np. prawo spółdzielcze, kpc, prawo prywatne międzynarodowe

4.nie tylko jeden akt prawny może regulować zagadnienia należące do różnych gałęzi prawa, ale nawet ten sam przepis może należeć do różnych dyscyplin prawniczych

5.kodeks pracy wspomina o związkach zawodowych, odsyła do ustawy o związkach zawodowych i innych przepisów prawa w przedmiocie regulacji prawnej ruchu związkowego (art. 18¹§1 i2). art. 9 „ilekroć w kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców , a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych , regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy”

6.wg. prof. Macieja Święcickiego- regulacja prawa pracy obejmuje:

-prawo stosunku pracy (przepisy określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy-działy od II do X i XIV kodeksu pracy)

-stosunki społeczne związane ze stosunkiem pracy (stosunki społeczne, których byt uwarunkowany jest istnieniem stosunku pracy a więc: zbiorowe prawo pracy-związki zawodowe, organizacje pracodawców, spory zbiorowe pracy, autonomiczne źródła prawa pracy-układy zbiorowe pracy, regulaminy pracy, administracja pracy-działy XI,XII i XIII kodeksu pracy)

-przepisy ogólne

-przepisy końcowe (dział XV).

8.art.92§4-„ za czas niezdolności do pracy(...) trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach’. Jedynie w tym art. Kodeks pracy odnosi się do ubezpieczeń społecznych. Gdyby jednak nie było tego łącznika to i tak należałoby wskazać pracownicze ubezpieczenia społeczne jako część prawa pracy, gdyż zapewniają one pracownikom bezpieczeństwo socjalne w okresach nie świadczenia pracy i po zaprzestaniu aktywności zawodowej.

ZASADY PRAWA PRACY

8.podstawowe zasady prawa pracy-pojęcie wprowadzone do kodeksu pracy przez ustawodawcę w tytule rozdziału II działu I .Konstrukcja podstawowych zasad prawa pracy najbliższa jest konstytucyjnym zasadom tego działu prawa. Podstawowe zasady prawa pracy mają niższą rangę od konstytucyjnych zasad prawa pracy, gdyż sformułowane są w ustawie zwykłej-kodeksie pracy .Istnieje domniemanie prawne zgodności ustaw z konstytucją, które może być obalone orzeczeniem TK.rozmumiane:w znacz.opisowym:to wzorce uksztalyowanych pewnychpraw czyli uprawnien obowiązków stron,  zawarte w wypowiedziach naukowych, książkach, orzecz. Sadu, nie SA normami prawnymi. W znaczeniu dyrektywalnym: normy prawne w pewnym szczególnym znaczeniu dla systemu prawa, n.o char generalnym  jej tresc jest ogolna i w jej oparciu tworzy się normy szczegółowe. Mogą być ustanowione w dwojaki sposób: wprost w tekscie prawnym oraz odtworzenie zasad z tekstow – wykladnia.

9.podstawowe zasady prawa pracy nie mają pozycji nadrzędnej w stosunku do przepisów ustawowych, gdyż ocena wewnętrznej spójności prawa nie została poddana kognicji TK.

10.art.16-zasada dbałości pracodawcy o interesy pracownika-„pracodawca stosownie do możliwości i warunków, zaspakaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników”

11.art.17-zasada ułatwiania podnoszenia kwalifikacji zawodowych-„ pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych”.

12.art.11¹,11²,11³-wyraz percepcji zasad konwencji MOP

-art.11¹-obowiązek pracodawcy szanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika- dobra os.dobra związane z jednostka ludzka np. godność, zdrowie. Godność świadomość wartości jednostki ludzkiej, jej szacunek do siebie w stos.pracy jest narazona na pogwałcenie. Pracownik może rozwiązać stosunek pracy jesli naruszona godność, możliwość domagania się zadoscuczynienia

-art.11²-zasada równych praw pracowniczych z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków-„ Pracownicy maja równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków, dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu”.

-art.18³ª-zasada równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnianiu-§1 „ Kobiety i mężczyźni powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych”, §2 „ Równe traktowanie kobiet i mężczyzn oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, ze względu na płeć”.

-art.18³b-naruszenie zasady równouprawnienia- §1 „za naruszenie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracowników ze względu na płeć, którego skutkiem jest w szczególności:

1)odmowa nawiązania lub kontynuowania stosunku pracy

2)niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu innych świadczeń związanych z pracą

3)pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, chyba że pracodawca udowodni , że kierował się innymi względami

-art.11³-zakaz dyskryminacji w stosunkach pracy-„ Jakakolwiek dyskryminacja , bezpośrednia lub pośrednia, w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć , wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość,przekonania, zwłaszcza polityczne lub religijne, oraz przynależność związkową- jest niedopuszczalna”.

Art. 10.1 zasada wolności pracy – każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu,z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu decyzja co do tego czy i jaki rodzaj pracy wykona jest objeta swera wolności. Nie ma przypadku zmuszania do pracy , dopuszczalna rezygnacja z pracy. Wyjatek: art. 66 ograniczeie swobody prze pracodawce – po 3 mies tymczasowego aresztowania stos pracy wygasa, trzeba ta os. Zatrudnic na nowo.

13.art.10.3-zasada prawa do pracy-„ każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu,z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu”ta zasada bywa rozumiana opatrznie bo to nie jest rosczenie w pan demokrat opiera się na obowiązkach panstwa do prowadzenia polityki zmierzającej pelnego produkcyjnego zatrudnienia do 5% bezrobocie frekcyjne. Ustawa  o promocji zatrudnienia – aktywizacja zatrudnienia.

14.art.13-prawo do godziwego wynagrodzenia- „ustalenie minimalnego wynagrodzenia za prace. Godziwe wyn.to takie które wystarcz do utrzymania pracownika i jego rodziny, a char subiektywny..art.18-zasada ochrony uprawnień pracowniczych-§1 Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy” §2-„ Postanowienia umów i aktów(..) , mniej korzystne dla pracownika  niż przepisy prawa pracy, są nieważne, zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

16.art.11-zasada swobody nawiązania stosunku pracy- „ Nawiązanie stosunku pracy , bez względu na jego podstawę prawną, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika” . Akt administracyjny, zmierzający do nawiązania stosunku pracy-mianowanie, wybór, powołanie –nie wywołuje zamierzonego skutku prawnego dopóki druga strona nie wyrazi na to zgody. Zgodne oświadczenia woli muszą obejmować nie tylko sam fakt zatrudnienia ale i jego warunki.

17.art.14-prawo do wypoczynku- „ Pracownika ma prawo do wypoczynku, który zapewnią przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wychowawczych” wypoczynek : czas wolny od pracy pozostawiający pracow czas do jego dyspozycji. Sprzeczne z ta zasada jest jest sprzedawanie urlopu- prac. Nie może pozbyc się wypoczynku za pieniadze

Art16- zapewnienie soch, kultur, potrzeb pracownika przez prac: przepis ma char archaiczny, można powiedziec ze pracodawca daje wynagrodzenie a prac sam zapenia potrzeby

18.art.18¹,18²,18³-zasady zbiorowego prawa pracy

-art.18¹-wolność zrzeszania się-§1„ Pracownicy i pracodawcy , w celu reprezentacji i obrony swoich praw i interesów, maja prawo tworzyć organizacje i przystępować do tych organizacji”§2-„ Zasady tworzenia i działania organizacji, (...) , określa ustawa o związkach zawodowych , ustawa o organizacjach pracodawców oraz inne przepisy prawa”

-art.18²-prawo pracowników do uczestniczenia w zarządzaniu zakładem pracy –„ Pracownicy uczestniczą w zarządzaniu zakładem pracy w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach”.

-art.18³-prawo do tworzenia warunków umożliwiających zrzeszanie się i uczestniczenia w zarządzaniu zakładem pracy

- art. 18 – uprzywilejowanie pracownika – akt prawny niższego rzedu  nie może być dal prac mniej korzystny niż art. Wyższego rzedu . ta zas zwiazana z  zas automatyzmy – opisuje co dzieje się gdy post.umowy pracyjest mniej korzystna niż normy Pr.pracy. sankcja nieważności wymierzona w prac.

POZYTYWISTYCZNE I SOCJOLOGICZNE ROZUMIENIE PRAWA PRACY

1.sposoby rozumienia prawa pracy

-z punktu widzenia pracodawcy- przepisy ogólnie obowiązujące-ustawy i akty wykonawcze

-z punktu widzenia praktyki-działania zakładów pracy, sądów, organów administracji państwowej, związków zawodowych, organizacji pracodawców

-z punktu widzenia teorii prawa-refleksje teoretyczne nad materiałem normatywnym, jego stosowaniem w praktyce, wzajemnymi relacjami między stanem prawodawstwa i praktyką stosowania prawa. Służą one celom poznawczym, dydaktycznym, prawodawstwu jak i praktyce stosowania prawa.

-w ujęciu dydaktycznym-określona dyscyplina dydaktyczna

ŹRÓDŁA PRAWA PRACY

1.źródła prawa pracy tworzą piramidę:

-Konstytucja,

-kodeks pracy, inne ustawy i konwencje międzynarodowe,

-normatywne akty wykonawcze

-ponadzakładowe układy zbiorowe pracy

-zakładowe układy zbiorowe, regulaminy pracy, regulaminy wynagradzania

2.patrząc z perspektywy socjologicznej szkoły prawa hierarchię tą należy odwrócić

3.art.5- „ Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nie uregulowanym tymi przepisami”. Wniosek: przepisy kodeksu pracy stosuje się zawsze wprost do tych stosunków pracy, anie odpowiednio.

4. normy prawa pracy maja charakter jednostronnie bezwzględnie obowiązujący i jednocześnie granicznie zastępujacy, co wynika z art.18§1.

6. art.298-delegacja ustawowa udzielona RM do określenia w drodze rozporządzenia, w sposób szczególny niektórych praw i obowiązków pracowników, zatrudnionych w określonych jednostkach organizacyjnych obejmuje także pracowników zatrudnionych za granicą przez polskie przedsiębiorstwa. W przypadku zatrudnienia obywatela polskiego za granicą przez polskie przedsiębiorstwo stronom przysługuje zgodnie z art.32 prawa międzynarodowego prywatnego możliwość wyboru między prawem polskim a prawem obowiązującym w miejscu świadczenia pracy.

7.regulaminy pracy zawierają wymogi związane z zabezpieczeniem prawidłowego przebiegu procesu-godziny rozpoczynania i kończenia pracy, przerwy w pracy, czas przeznaczony do czyszczenia narzędzi i pomieszczeń, wymogi bezpieczeństwa.

8.układy zbiorowe pracy i regulaminy pracy są uznane za autonomiczne (szczególne) źródła prawa pracy. Nazwa ta podkreśla odmienność od konstytucyjnych źródeł prawa. Zarysowała się tendencja do rozbudowania rodzajów autonomicznych źródeł prawa pracy. Znalazła ona wyraz w art.9.Art. ten posługuje się pojęciem „ przepisy” tylko w odniesieniu do ustaw i aktów wykonawczych do nich. W odniesieniu do układów zbiorowych pracy, regulaminów i statutów ustawodawca posługuje się pojęciem „ postanowień” .Postanowienia zawierają umowy a przepisy akty powszechnie obowiązujące. Regulaminom pracy i innym regulaminom wydawanym na podstawie ustawy pozostaje przypisać podobnie jak regulaminom w rozumieniu kc charakter umowy. Reguluja prawa i obowiązki pracowni i pracod związane z porządkiem Pr pracy. Pracow musi zatrudniac c najmniej 20 prac nie objętych układem zbiorowym pracy. Co może znaleźć się: rozklad czasu Pr, godz rozp i zakończ, zasady wchodzenia a teren i opuszczania go, potwierdz obecności i nieobecności , miejsce i sposób wyplacania wynagrodz. Jeśli jest zw zaw to pracod z porozumieniem z nim ustala regul.wchodzi w zycio przynajm po 2 tyg od ogloszeniaPostanowienia regulaminów podlegają wykładni na tych samych zasadach co oświadczenia woli. Stosuje się do nich dyrektywę z art. 18, iż postanowienia umów o pracę nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Postanowienia regulaminów podobnie jak postanowienia umowy , mniej korzystne dla pracownika są nieważne, zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy. Układy zbiorowe pracy wykształciły się w 19w jako porozumienia postrajkowe po 2 ws SA źródłami prawa, zaw miedze zw zaw a pracod. są instytucją konstytucyjną, co wynika z art. 59 konstytucji zapewniającym związkom zawodowym i ich organizacjom prawo do rokowań, w szczególności w celu rozwiązywania sporów zbiorowych oraz do zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień. Przepisy kodeksu pracy regulujące układy zbiorowe pracy nie nadają ich postanowieniom wyższej rangi niż postanowieniom umowy o pracę. Postanowienia układu nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż ustawowe przepisy prawa pracy  lub przepisy wydane na ich podstawie. Zawieraja :cz.normatywna- zawiera relacjetresci stos pracy, cz.zobowiazaniowa- zawieraja wzajemne zobowiązania prac i zw zaw.. układ zbiorowy zawiera dl.czasu pracy, rozklad, przerwy, siatke plac, zawieraja normy indywidualne, Ukl zbior ma zawsze ograniczony char(dla pielęgniarek, gornikow), nie SA powszechnymi Zr Pr pacy . jak powstaje:  zawarty pomi str może być zawart przez pracownikow z wyj wymienionych w ustawie:urzed, sedz, Prokurat, zawierany na podst rokow kazda ze srto może wystąpić z inicjatywazawarcia ukl, sytuacje kiedy strona musi podjąć negocjacje : gdy zawart dla prac nie objętych zadnym ukl zb, gdy istotne zmianysyt ekonomicznej, gdy zadanie zmiany ukl zostanie zgłoszone na co najmiej 60 dni przed wygaśnięciem dotychczas ukl. Dawniej zawierane na zawsze, teraz można rozwiązać gdy:zgodne osw stron, upływ okresu, upływ okresu wypowiedzenia. Układ musi być zaw na pismie, z momentem podpisu jest zawarty ale obowiazuje rejestracja przez inspektora pracy, a ukl pozazakładowe ministra pracy, organ rejestrowy dokonuje kontroli by ukl nie był mniej korzystny niż postan prawa pracy

STOSUNEK PRACY. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za odpowiednim wynagrodzeniem”.

„Pod jego kierownictwem”- poprzez wskazanie charakterystycznej cechy tej umowy, odróżniającej ją od umów o świadczenie usług prawa cywilnego.

Art.22§1¹-„ Zatrudnienie w warunkach określonych w §1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy”. O rodzaju zawartej umowy decyduje przede wszystkim jej treść a nie tylko nazwa. Jeżeli zawiera zobowiązanie do świadczenia pracy na rzecz drugiej strony umowy i pod jej kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, to został nawiązany stosunek pracy. Nadanie takiej umowie odmiennej nazwy traktowane jest jako próba obejścia prawa, która nie wywołuje skutków prawnych.

Art.22§1²-„ Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w §1”.

Cechy stosunku pracy: podporządkowanie pracownika: pracownik ma obowiązek wykonania polecania pracodaw związane jest to z kierowniczya pozycja pracod, El podporządkowania – określenie zadan do wykonania – nie SA one wymienione w um o prace stad konieczność ich wymienienia, sposób wykonania zadan – pracodawca w sposób wiążący okresla metode narzędzia, tryb wykonania pracy, pracow ma obowiązek się do tego zastosoowac. Określenie czasu i miejsca pracy przez pracodawce- ,  określenie organizacji pracy i porządku w zakładzie pracy – okresla pobieraie narzedzi ich ochrone, sposób wynagrodzenia  jego pobierania.  Zakres zast się do Pol pracod- polecenia musza dotyczyc wykonywanej pracy, granica legalności- popełnienie przestępstwa przy wykonywaniu racy , pracow mi=oze odmowic wykonania polecenia , naruszenie norm innych przepisow. Dobrowolność – nawiązanie stos pracy wymaga zgodności oświadczeń woli, powolanie, mianowanie , wybor to jednostronne decyzje organu zatrudnienia .  osobisty char pracy praca może być wykonana jedynie przez osobe która podpisala stos pracy odlatnosc – jest to stos odplatny, ustalenie wynagrodzenia jeat obowiązkowy, nie może być nizsze niż min wynagrodzenie, nie  można pracowac za darmo  ryzyko pracownicze – ryzyko produkcyjne – techniczne – negatywne konsekwencje niezależnego od stron wykonania pracy –osobiste – neg.konsekwencje niewłaściwego wyk pracy pracow,  ryzko gospodarcze – nieświadomość co do skutku prowadz dzial gosp , co do celu zakładanego przez pracodawce. Pracod ma obowiązek spelania wszystkich świadczeń wobec pracownikow , wypłacać wynagrodzenie. Ryzyko socjalne – istnieja pewne okresy niewykonywalne pracy przez pracowni, który jest okresem płatniczym np. urlop chorobowy. Stos pracy a stos cywilnoprawny – nie można nawiązać um cywilnej o char um o Pr . w zatrudnieniu pracownikow organizatorem pracy jest pracodawca, w zatrud niepracowniczym – org.jest wykonawca tej pracy

NAWIAZANIE STOSUNKU PRACY – większość sts Pr nawiazana jest przez umowe o prace – tresc stos pracy zakres wyznaczony jest przez wole stron, wzajemne zobowiązania określone przez pracod i pracownika, mogą swobodnie określić długość pracy itd. Um o prace może być zawarta w ilku formach SA uregulowane w KC poprzez oferte, strona wystepuje z oferta, okresla w niej tresc stosunku który ma być zawarty, druga strona nie ma możliwości jej modyfikowania albo przyjmuje albo odrzuca , poprzez rokowania -  strony wyznaczaja sobie pewien zakres który ma polegac na wyjaśnieniu SA prowadzone negocjacje. W sposób dorozumiany – wynika z def oświadczenia woli, to jest kazde zachowanie się podmiotu które wyraza jego wole w sposób wystarczający. Wyróżniamy : osw woli złożone wprost, nie wprost. Przed zawarciem umowy o Pr pracodawca sprawdza kwalifikacje, trzeba udostępnić pracodawcy dne osobiste pracownika, może domagac się innych danych jeśli SA one istotne, nie może się domagac inf dot stos ciazy, planow dotyczących planowaniu dzieci. Pracodawca domaga się udokumentowania służby wojskowej, może zadac oświadczenie o niekaralności, nie można odcianac osob karanych od rynku.jesli pracod domaga się inf których nie powinien można uznac  ze przy wyborze dyskryminowal ich.

ZAWARCIE UMOWY O PRACĘ

1.art.29§1-forma i treść umowy o pracę-„Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie, z wyraźnym określeniem rodzaju i warunków umowy, a w szczególności powinna określać:

-rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania oraz termin rozpoczęcia pracy

wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy”.tresc powinna określać : rodzaj pracy, wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy, rodzaj samej umowy, podanie adresu i terminy rozpoczęci pracy . um może być rozbudowana

2.art.29§3-„jeżeli umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, pracodawca powinien niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, potwierdzić pracownikowi na piśmie rodzaj umowy i jej warunki”. Z treści tego przepisu wynika, że jeżeli umowa nie została zawarta na piśmie to i tak jest zawarta, skoro istnieje obowiązek jej potwierdzenia na piśmie.

3.formy zawarcia umowy o pracę:

-na piśmie

-poprzez umowę ustną

-poprzez czynności konkludentne- przyjęcie pracownika do pracy.

4.art.26-termin nawiązania stosunku pracy-„ Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono-w dniu zawarcia umowy”. Obowiązek sprecyzowania w umowie terminu rozpoczęcia pracy dotyczy więc tylko przypadków, gdy podjęcie pracy ma nastąpić w terminie późniejszym, niż dzień zawarcia umowy. W okresie między dniem zawarcia umowy o pracę a dniem wskazanym jako dzień rozpoczęcia pracy wiąże strony umowa o pracę a nie wiąże ich jeszcze stosunek pracy.

5. „rodzaj i warunki umowy” z art.29 –rodzaje umowy precyzuje art.25§1:

-na czas nieokreślony

-na czas określony

-na czas wykonywania określonej pracy – umowa się rozwiazuje po wyk pracy, wynagr ryczałtowe, za całość prac

- umowa na czas zastępstwa pracownika nieobecnego umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy zawiera się na ogół, gdy chodzi o zatrudnienie przy pracach sezonowych lub dorywczych, których terminu zakończenia nie można z góry dokładnie przewidzieć. Umowa ta ulega rozwiązaniu z dniem wykonania pracy, a wcześniej nie może być wypowiedziana

6 art.25§2-każda z umów może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 m-cy. Nie można powtórzyć okresu probnego. .umowa o pracę na okres próbny-okres próbny służy pracodawcy do sprawdzenia przydatności pracownika do pracy a pracownikowi do zapoznania się z warunkami świadczenia pracy. jeżeli żadna ze stron nie wypowie umowy to i tak rozwiązuje się ona z upływem okresu, na który została zawarta. Jeżeli jednak po upływie okresu na jaki była zawarta, pracownik będzie świadczył pracę , za wiedzą pracodawcy, domniemuje się zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony.

7. art.25¹-wyjątek od art.25§2: „zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 m-ca”

8. „ równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony” z art.25¹ nie jest równoznaczne z „ uważa się za zawartą”., gdyż różnica dotyczy samych umów a nie ich skutków, dotyczy ona sposobów i trybów rozwiązywania tych umów. Należy przyjąć, iż umowa o pracę zawarta na czas określony ulega rozwiązaniu w taki sam sposób i w takim samym trybie jak umowa zawarta na czas nieokreślony.

.10.gdy strony nie określiły w umowie czasu jej trwania istnieje domniemanie faktyczne, że została ona zawarta na czas nieokreślony, chyba że fakty towarzyszące zawarciu umowy o pracę wskazują na inny zamiar stron

- spoldzielcza umowa o prace – zawiera ja spoldzielnia pracy, istnieje w celu zatrudnienia swych członków, prowadzi dzial gosp.cel- zdobycie zatrudnienia i zatrudnianie członków,

STOSUNEK PRACY NA PODSTAWIE MIANOWANIA

Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie mianowania w przypadkach uzasadnionych szczególnym charakterem pracy, określonych odrębnymi przepisami lub przepisami wydanymi na podstawie art.298”

4.ustawą z 05.07.1996r. o służbie cywilnej przywrócono mianowania jako wyłącznej podstawy stosunku pracy urzędników ogólnej administracji państwowej:

-urzędników służby cywilnej mianuje szef służby cywilnej w imieniu RP

-szef służby cywilnej jest centralnym organem administracji rządowej właściwej w sprawach służby cywilnej

-urzędnicy i pracownicy służby cywilnej tworzą korpus służby cywilnej

-w służbie cywilnej może być zatrudniona osoba, która jest obywatelem RP, korzysta z pełni praw publicznych, nie była karana za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, posiada odpowiednie kwalifikacje, cieszy się nieposzlakowana opinią. Nauczyciele akademiccy wymiar sprawiedl, .  Zakres obow pracowni jest szerszy, czasem wkracza w sfere prywatności, zatrudnienie o char publicznym, obowiązek godnego zachowania w pracy i poza nia, możliwość przenoszenia urzędników na inny teren bez ich zgody, przywileje ; dłuższy urlop, wieksza trwałość zatrudnienia, zwolnienia w wyjatkowych przypadkach, odpowiedzialność dyscyplinarna  POWOLANIE – jednostronna czynność prawna. W przedsiębiorstwach panstw, zak. Opieki zdrowotnej, dyrektor, zastepca, w administr państwowe- ministrowie wojewodowie, kierownicy jedn organizacyjnych, ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin