Przyroda_kl6_scen_warunki_zycia.doc

(1492 KB) Pobierz

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY – KLASA VI

 

TEMAT LEKCJI: Warunki życia w różnych strefach krajobrazowych świata podsumowanie wiadomości

 

CELE OGÓLNE LEKCJI:

·         kształcenie i rozwijanie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego;

·         uświadomienie uczniom konieczności ochrony przyrody ze względu na jej bogactwo i piękno.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE (OSIĄGNIĘCIA UCZNIA):

Wiadomości uczeń:

·         wymienia gatunki organizmów typowe dla podanych stref krajobrazowych;

·         omawia warunki życia panujące w określonych strefach krajobrazowych;

·         wyjaśnia zależności między organizmem a jego środowiskiem życia;

·         określa przystosowania organizmów zamieszkujących różnorodne środowiska.

Umiejętności uczeń:

·         wskazuje na mapie położenie i zasięg wybranych stref krajobrazowych;

·         analizuje wykresy rozkładu temperatury powietrza i opadów w różnych rejonach świata;

·         uzasadnia konieczność ochrony różnorodności i bogactwa przyrody;

·         korzysta z różnych źródeł wiedzy.

Postawy uczeń:

·         pracuje efektywnie w grupie;

·         przedstawia wyniki pracy swojej i innych.

 

FORMY PRACY:

·         praca indywidualna i zespołowa.

 

METODY NAUCZANIA:

·         pogadanka, dyskusja, burza mózgów.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE I MATERIAŁY POMOCNICZE:

·         zdjęcia, ilustracje, foliogramy, plansze graficzne, atlasy, mapa świata;

·         karta pracy ucznia, instrukcje do pracy grupowej;

·         arkusze papieru, kolorowe kartki, pisaki, nożyczki, klej.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

Faza wprowadzająca

Uwaga! Na poprzedniej lekcji nauczyciel powinien poinformować uczniów, że następna lekcja będzie lekcją powtórzeniową, i poprosić o odpowiednie przygotowanie się do zajęć.

1.      Nauczyciel podaje temat lekcji i krótko omawia planowany przebieg zajęć.

2.      Następnie zapisuje na tablicy termin:

 

STREFA KRAJOBRAZOWA

 

i prosi uczniów o jego wyjaśnienie. Propozycje uczniów zapisuje na tablicy wokół terminu.

 

Faza realizacyjna

1.      Nauczyciel prosi chętnych uczniów o wskazanie na mapie świata zasięgu stref krajobrazowych, rozciągających się między równikiem a biegunami.

2.      Następnie kieruje krótką dyskusją z klasą na temat stref krajobrazowych. Zadaje im pytania:

·        Od czego zależy zróżnicowanie krajobrazów na kuli ziemskiej?

·        Jak zmienia się krajobraz na północ od równika?

·        Czy tak samo zmienia się krajobraz na południe od równika?

·         Jakie czynniki wpływają na warunki życia organizmów wżnych częściach świata?

·         W których strefach krajobrazowych występują najkorzystniejsze warunki życia dla organizmów, a w których najtrudniejsze?

3.      Na wybranych przykładach nauczyciel krótko przedstawia przystosowania roślin i zwierząt do życia w różnych warunkach. Uwzględnia:

·         nasłonecznienie,

·         temperaturę powietrza,

·         wilgotność  i opady atmosferyczne,

·         ukształtowanie powierzchni,

·         obecność innych organizmów.

Prosi uczniów o podawanie konkretnych przykładów organizmów.

4.      W dalszej części zajęć uczniowie pracują w grupach. Nauczyciel dzieli klasę na cztery zespoły, przydziela tematy, rozdaje im instrukcje (załącznik1) i określa dokładnie czas pracy (maksymalnie 15 minut). Każda grupa ma na dużym arkuszu papieru opracować plakat dotyczący jednej strefy krajobrazowej, według instrukcji:

grupa I – strefa wilgotnych lasów równikowych,

grupa II – strefa sawann,

grupa III – strefa pustyń,

grupa  IV – strefa stepów.

Uwaga! Ze względu na dużą liczbę stref nauczyciel może wybrać te, które najbardziej się różnią warunkami życia, lub realizuje temat na dwóch godzinach lekcyjnych według tego samego schematu. Jeśli w klasie jest odpowiednio duża liczba uczniów, można zwiększyć liczbę grup.

5.      Po wykonaniu pracy poszczególne grupy bardzo krótko i zwięźle prezentują swoje plakaty. Nauczyciel uzupełnia ich wypowiedzi lub koryguje ewentualne błędy.

 

Faza podsumowująca

1.      W tej części lekcji uczniowie pracują indywidualnie i wypełniają trzy kolejne zadania w karcie pracy ucznia (załącznik 2).

2.      Po sprawdzeniu poprawności wykonania zadań nauczyciel zwraca uwagę  na fakt, że niezwykłe piękno i bogactwo przyrody ginie na naszych oczach głównie z winy człowieka.

3.      Zadaje uczniom pytania:

·         Jakie są przyczyny zmian warunków życia w różnych strefach krajobrazowych?

·         W jaki sposób człowiek przyczynia się do tych niekorzystnych zmian?

4.      Następnie podsumowuje dyskusję i omawia krótko pracę domową.

 

Praca domowa

Dla wszystkich uczniów:

1.      Wykonaj tabelę według wzoru z karty pracy (zadanie 3) i uzupełnij wiadomościami na temat strefy pustyń lodowych, tundry i tajgi.

2.      Zastanów się, w której strefie krajobrazowej najbardziej widoczne zmiany wywołane działalnością człowieka. Wyjaśnij, dlaczego. Przygotuj się do ustnej odpowiedzi na ten temat.

Dla chętnych uczniów:

Wyobraź sobie, że jesteś podróżnikiem, który organizuje wyprawę w celu zbadania przystosowania organizmów do środowiska ich życia. Jaką część świata byś wybrał? Odpowiedź uzasadnij pisemnie
w kilku zdaniach.

 

Opracowanie Urszula Depczyk,

nauczyciel przyrody i biologii,

doradca metodyczny w zakresie przyrody i biologii

 


Załącznik 1

INSTRUKCJA DO PRACY W GRUPACH

 

1.      Wasze zadanie polega na wykonaniu plakatu dotyczącego przydzielonej przez nauczyciela strefy krajobrazowej, według wzoru. Wspólnie zastanówcie się:

·         jakie warunki życia występują w danej strefie krajobrazowej,

·         jakie organizmy zasiedlają tę strefę.

2.      Następnie wybierzcie dwa przykłady gatunków charakterystycznych dla opracowywanej strefy
i wymieńcie ich przystosowania do życia w tym środowisku.

OPIS WARUNKÓW ŻYCIA

 

CHARAKTERYSTYCZNE ORGANIZMY

ROŚLINY:

 

 

ZWIERZĘTA:

 

 

INNE ORGANIZMY:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAZWA STREFY KRAJOBRAZOWEJ ...………………………………………………………………………………

 

 

 

PRZYKŁAD GATUNKU

PRZYSTOSOWANIA DO WARUNKÓW ŻYCIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Załącznik 2

KARTA PRACY UCZNIA

1.      Korzystając z atlasu i podręcznika, zaznacz na mapie różnymi kolorami podane niżej strefy krajobrazowe. Uzupełnij legendę.

wilgotne lasy równikowe              pustynie

 

sawanny              stepy

 

 

2.      Podpisz każdy diagram przedstawiający rozkład temperatury powietrza i opadów nazwą odpowiedniej strefy krajobrazowej.

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin