pasowanie_na_przedszkolaka.doc

(53 KB) Pobierz
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI

 

PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA

 

DZIECI 3-LETNICH

 

 

              Pasowanie na przedszkolaka jest kolejnym etapem okresu adaptacji dziecka trzyletniego do nowych warunków. Od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu, poczyniłyśmy wiele starań, aby pokonać stres i zapobiec negatywnym przeżyciom małego dziecka przy przekraczaniu progu przedszkola.

Jesteśmy przekonane, że dzieci maja poczucie bezpieczeństwa, a rodzice pewność, że nasze przedszkole jest tym miejscem, gdzie bez obawy mogą pozostawić swoje dziecko.

 

Cele ogólne:

- wspomaganie procesu adaptacji dziecka do przedszkola

- przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci

- tworzenie w przedszkolu atmosfery radości, przyjaźni i zaufania

- integrowanie się we wspólnej zabawie dzieci, rodziców i nauczycieli

- zaprezentowanie umiejętności dzieci

- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie

 

Cele operacyjne:

- dziecko bawi się zgodnie z rówieśnikami i starszakami

- dziecko śpiewa i inscenizuje ruchem piosenki, recytuje wiersze,

- dziecko nazywa owoce i warzywa

- dziecko segreguje liście           

- dziecko wykonuje taniec „ Grozik”

- dziecko pokonuje tor przeszkód

- dziecko pokonuje lęk przed występami publicznymi

- dziecko integruje się ze społecznością lokalną

 

 

Pomoce:

Dekoracja sali: postacie „smerfów” , „smerfowy domek”,

fragmenty materiału B. Szurowskiej i K. Konińskiej „Skrzat”;

dziecko przebrane za Papę Smerfa i Skrzata; dziecko przebrane za panią jesień, dziecko przebrane za wiatr, dziecko w kapeluszu muchomora; kolorowe liście, szablony owoców i warzyw bądź naturalne okazy;kałuża wykonana z niebieskiej folii, 

magnetofon, nagrania piosenek: „ Malowała jesień” –sł. i muz.:D.K. Jagiełło z płyty „Już w szkole-cd sześciolatka”,

„Wesołe przedszkole” –sł.i muz.T.Wójcik, Owocowe przysmaki”- sł.i muz.T Wójcik oraz „Jestem sobie przedszkolaczek”-sł.Maria Terlikowska, muz.:L. Miklaszewski z płyty „ Moje 3i4lata”

Taniec „Grozik” z płyty „Piosenki pięciolatka”,

przyrządy gimnastyczne ( zjeżdżalnia, tunel)duża atrapa kredki, smerfowe czapeczki dla 3-latków,  duża „czarodziejska kredka”,  dyplomy dla każdego dziecka z grupy 3-latkow, słodycze dla wszystkich

 

PRZYGOTOWANIE UROCZYSTOŚCI:

wykonanie dekoracji, przygotowanie zaproszeń dla rodziców i innych gości, przygotowanie przebrań dla Skrzata,  Papy Smerfa, wiatru;  zakup materiału  i uszycie czapek dla dzieci, opracowanie dyplomów, przydział ról dzieciom z grupy 6-latków, zakup lizaków i cukierków

    

 

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI

 

I. Spotkanie z rodzicami przed uroczystością – przedstawienie w zarysie rozwoju społeczno- emocjonalnego dzieci 3-letnich oraz ich ewentualnych zachowań podczas imprezy. Udzielenie rad, jak zachować się w przypadku wystąpienia trudności.

 

II.         Program artystyczny w wykonaniu dzieci sześcioletnich:

 

              Narrator:

                            Cieszę się, że wszyscy tak licznie przybyli,

                            By być razem z nami w tak radosnej chwili.

                            Proszę o uwagę panowie i panie,

                            Dziś to nasze maluchy złożą ślubowi.

                            Jest tez z nami Papa Smerf oraz Skrzacik druh nasz wierny

                            Wzrostem może jest mizerny, lecz serduszko wielkie ma,

                            Przedszkolaki dobrze zna.

                            Wie, że grzeczni są i śmiali, słychać ich z oddali.

                            Chętnie bawią się śpiewają, na nasz program zapraszają.

 

Na środek wchodzą trzylatki i sześciolatki tworząc dwa półkola i śpiewają:

„NIECH ŻYJE SMERFÓW ŚWIAT”

 

Papa Smerf:

              Spójrzcie oto są starszaki

              Nasze przedszkolne ważniaki,

              Tacy duzi teraz są

              I przywitać was tu chcą

 

Dzieci:

Czy wy wiecie drogie smerfy

Kto wraz z nami tu przychodzi?

Taka pani roześmiana, z koszem darów pięknie ubrana.

Liście zrzuca z drzew i szumem wiatru piosenki śpiewa.

 

Dzieci:

              Pani jesień oczywiście!

              Złotem maluje liście,

              Spotkaliśmy ją na drodze

              Jadąc w parku na hulajnodze

              Deszczem nas przegoniła, do przedszkola zaprosiła.

 

Skrzat:

              A gdzie ona?

 

Dzieci:

              Tuż za nami. Właśnie idzie spójrzcie sami…

              wchodzi pani jesień )

 

Jesień:

              Jestem jesień!

              Przychodzę do was z wielkim koszem,

              Moc dobrodziejstw wam przynoszę: jabłka, gruszki, marchew,               pory, pomidory, kalafiory. Byście silne, zdrowe były,

              no i z nami tu w przedszkolu, uśmiechnięte się bawiły.

 

„Malowała jesień” - ruchowa interpretacja piosenki: 

              ( w trzeciej zwrotce dziecko wiatr rozsypuje kolorowe liście)

 

Nauczyciel  zwraca się do dzieci:

Drogie dzieci spójrzcie wiatr postrącał liście z drzew – kochane maluszki pomóżcie je posprzątać – (każde dziecko podnosi listek i wkłada go do odpowiedniego kosza segregowanie liści według kolorów)

 

Jesień:

              Kosz z darami wam przynoszę,

              W koszu pyszne rzeczy noszę,

              Ale za nim wam je dam, to zgadnijcie co tu mam?

              ( pani jesień podchodzi do maluszków i pokazuje owoce i warzywa– dzieci               podają nazwę )

 

„Ruchowa interpretacja piosenki: „Owocowe przysmaki”

 

( pani jesień przechadza się po lesie zbliża się do niej muchomor)

 

Muchomor:

              Jestem muchomorem mieszkam sobie w lesie,

              Wesołym uśmiechem witam panią jesień.

              Czerwony kapelusz wyrósł mi na głowie.

              Czego tu brakuje? Kto z was mi podpowie?

 

Dzieci:

              Kropek muchomorku ! Kropek ci brakuje,

              Niech ci pani jesień kropki namaluje?

 

Jesień:

              Chętnie, bo właśnie skończyłam kolorować liście.

              Jaki wybrać kolor? Jak maczek czerwony?

 

Dzieci:

              Nie!

Dzieci:

              Nie, nie, nie!

              Stara to jest prawda, więc wszyscy ją znają:

              Że muchomorki białe jak śnieg kropki mają.

 

Jesień:

              Masz już muchomorku jak śnieg kropki białe.

              Przyjrzyj się w kałuży. I jak?

 

Muchomorek:

              Doskonale! Dziękuję, dziękuję, lecz już na mnie czas.

              Biegnę, by ozdabiać kapeluszem las!

 

Jesień:

              Kochany skrzacie. Miło tu u was w przedszkolu, lecz czas wracać do               pracy, dużo obowiązków na mnie czeka.

              Wiedzą o tym przedszkolaki, wie łąka i rzeka.

              ( pani jesień wychodzi )

 

Skrzat:

              My zaś wszyscy razem chwyćmy się za ręce. Niech nam dziś w               przedszkolu zrobi się goręcej.

 

„Stańmy wszyscy razem w kole-interpretacja ruchowa piosenki przez 3 i 6-latki

 

1.    Nauczycielka zwraca się do dzieci: Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?

                            -prawdziwy przedszkolak umie zaśpiewać piosenkę

 

                            Trzylatki śpiewają piosenkę inscenizowaną ruchem pt.                             „Wesołe przedszkole”

 

Kiedy słonce świeci i gdy deszcz nie pada

Idzie do przedszkola wesoła gromada

Tupią małe nóżki tupu- tupu –tup

Raźno do przedszkola idzie mały zuch

 

              Klocki, misie, lalki czekają od rana

              Z uśmiechem nas wita pani roześmiana.

              Bawimy się w zgodzie zawsze ty i ja

              Tańczymy wesoło hopsa, hopsa sa.

 

A gdy usiądziemy wszyscy na dywanie

To nasze kółeczko zmienia się w słoneczko

Śpiewamy piosenki tra,la la la la

Wesoło w przedszkolu mija zawsze czas.

 

2.    Nauczycielka znów zadaje pytanie: „Co umie prawdziwy przedszkolak?

                            –starszaki odpowiadają-  prawdziwy przedszkolak umie                             powiedzieć wierszyk.

 

              Trzylatki recytują wiersz pt.;”Trzylatku”

 

                            Mój mały trzylatku

                            usiądź z nami w kole

                            Pani ci pokaże – twoje przedszkole

                            W szatni schowaj butki a zabawki w Sali

                            W umywalni powieś recznik

                            Zuch jesteś – choć mały!

 

3.    Nauczycielka zadaje kolejne pytanie: „Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?

                            – starszaki odpowiadają – prawdziwy przedszkolak potrafi                             zatańczyć taniec

                            Trzylatki tańczą w parach taniec „Grozik”

 

4.    Nauczycielka pyta: „Jaki powinien być prawdziwy przedszkolak?

                            – starszaki odpowiadają – prawdziwy przedszkolak                                           powinien być wysportowany

                            Maluszki pokonują tor przeszkód:

                            -przejście przez tunel

 

                            -zjazd po zjeżdżalni

 

Wychodzi Papa smerf:

 

                            Moje drogie smerfy, dzielne zuchy

                            to chwila radosna i wesoła

                            Przyjmować was do naszego przedszkola!

Dzieci:

              Wszyscy pięknie dziś ubrani,

              Uśmiechnięci, uczesani

              Dzień tan w sercach nam zostanie

              Bo dziś będzie –PASOWANIE

 

1.    Odczytanie słów przysięgi przez Papę Smerfa.

My maluchy przyrzekamy!!!

 

Ø    Być od dziś przedszkolakami

 

Ø    Nie grymasić i nie szlochać

 

 

Ø    Zawsze swoje panie kochać

 

Ø    Grzecznie bawić się i fikać

 

 

Ø    W mig zajadać z talerzyka

 

Ø    Nauczymy się dziękować

 

 

Ø    I porządnie się zachować

 

Ø    Od dziś zawsze być zuchami i dobrymi kolegami

 

 

2.                  Trzylatki pojedynczo przekraczają „smerfowy domek” – otrzymują smerfowe czapeczki – (wchodzą do grupy smerfów)

 

3.    Pani dyrektor  przedszkola pasuje każdego maluszka na Smerfa- przedszkolaka przez symboliczne dotknięcie ramienia dziecka dużą  „czarodziejską kredką”.

             

4.    Dzieci –maluszki śpiewają piosenkę: „Jestem sobie               przedszkolaczek”

 

5.  ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin