Nawierzchnie z mączki ceglanej.doc

(31 KB) Pobierz
Nawierzchnie z mączki ceglanej

Nawierzchnie z mączki ceglanej

 

 

 

Wraz z rozwojem krajowej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, z rosnącym wciąż zapotrzebowaniem na nowoczesne obiekty, pojawiają się na naszym rynku nowe technologie znacznie usprawniające realizację tych obiektów. Niewątpliwie należy do nich nowa technologia budowy kortów tenisowych dająca możliwość wykonania podbudowy i nawierzchni z mączki ceglanej techniką laserową.

 

 

 

Morix z Poznania jest pierwszą (i jedyną] firmą w Polsce, która wykorzystuje urządzenia sterowane laserowo w budowie kortów tenisowych zyskując szybkość działania połączoną z największą dokładnością i dużymi oszczędnościami materiału. Jedną z ostatnich sztandarowych realizacji firmy jest wybudowanie 10 nowych kortów warszawskiego Klubu Sportowego „Warszawianka" wraz z infrastrukturą. Morix zajmuje się również przygotowaniem kortów do turniejów, firma przygotowuje korty poznańskiego Towarzystwa Sportowego „Olimpia" do turnieju „Porsche Open". Zastosowane przez firmę technologie pozwoliły na znaczne skrócenie czasu realizacji inwestycji, przy zachowaniu najwyższej jakości wykonania.

 

Nawierzchnia ceglana

Polscy tenisiści przez lata przyzwyczajeni do nawierzchni ceglanej, niechętnie korzystają z alternatywnych nawierzchni tenisowych. Właściwie utrzymany kort ceglany jest bardzo przyjemny w trakcie gry ponieważ zapewnia łatwy od-skok piłki oraz swobodny poślizg w trakcie dobiegania do uderzenia (odciążając w ten sposób stawy). Jednak przygotowanie kortu do sezonu, a następnie jego pielęgnacja jest tematem trudnym i rozległym.

 

Przygotowanie kortów do sezonu

Po okresie zimowym gdy nawierzchnia jest spulchniona, ważne jest jej wzruszenie w odpowiednim stopniu, zapewniające możliwość dokładnego zmieszania starej mączki ze świeżą dosypywaną w czasie przygotowania kortów do sezonu. Dzięki starannemu zmieszaniu materiałów, a następnie odpowiedniemu zwałowaniu (nie za twardo) możemy otrzymać nawierzchnię, która zdolna jest wytrzymać cały sezon przy zachowaniu elastyczności górnej warstwy.

Istotnym aspektem jest dobór odpowiednich urządzeń tzn. walców o odpowiedniej wadze, szybkości oraz możliwości zastosowania wibracji podczas wałowania. Chcąc zachować lub uzyskać idealną płaszczyznę kortu (bez wydeptanych wybiegów, które po sezonie są poniżej poziomu kortu) bardzo ważne jest zastosowanie urządzenia grabiąco-równającego. Wzrusza ono nawierzchnię przesuwając jednocześnie nadmiar mączki w miejsce, gdzie jej brakuje i wyrównuje płaszczyznę kortu.

 

 

 

 

Ważny jest również termin, w którym korty są przygotowywane do sezonu letniego. Kort nie może być przygotowany za wcześnie po sezonie zimowym. Nie powinien też zbyt długo pozostawać w ogóle nieprzygotowany do sezonu, ponieważ mogą występować problemy z odpowiednim wzruszeniem nawierzchni.

Istotny jest również czas trwania całego procesu. Pracując sposobem tradycyjnym tzn. grabiąc kort zwykłymi grabiami, potrzebujemy wielu godzin na uzyskanie odpowiedniego wzruszenia nawierzchni, jej wyrównania oraz przygotowania do wałowania. Natomiast używając urządzenia grabiąco-równającego potrzebujemy jedynie ok. 30 min. Jak zatem widać odpowiednie przygotowanie nawierzchni do sezonu nie jest sprawą prostą.

 

Można sobie zatem wyobrazić ile przemyśleń i wiedzy wymaga wybudowanie kortu od podstaw (odpowiednie warstwy podbudowy, odwodnienie, nawodnienie itp.). Tematyka ta jest bardzo trudna, ale nowe technologie i urządzenia zaczynają nam coraz bardziej pomagać w przezwyciężaniu barier czasowych i jakościowych.

 

Jakub Politowicz

Kierownik Projektu Morix Sp. z o.o.

zdjęcia archiwum firmy

 

 

 

Morix Sp. z o.o.

ul. Itowska 1, 61-311 Poznań

tel.: 61 438 39 00, fax: 61 438 20 44

www.morix.pl, morix@morix.pl

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin