Przedstawienie kukiełkowe dla Mikołaja.doc

(54 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

 

 

Klasa: I

 

Temat bloku: Czekamy na Mikołaja.

 

Temat dnia: Przedstawienie kukiełkowe dla Mikołaja.

 

Zapis w dzienniku:

Wprowadzenie liter l, L na postawie wiersza Marka Głogowskiego Znaleziona lalka.

Słuchanie scenariusza przedstawienia kukiełkowego Małgorzaty Szyszko Najlepiej jest w domu.

Przygotowanie kukiełek i scenografii do przedstawienia Małgorzaty Szyszko Najlepiej jest w domu..

Zabawy naśladowcze ruchów zwierząt, które są bohaterami przedstawienia Małgorzaty Szyszko Najlepiej jest w domu

 

 

Cel ogólny:

- kształtowanie umiejętności wypowiadania się w małych formach teatralnych

 

 

 

Cele operacyjne:

-          czyta wyrazy i zdania z poznanymi literami,

-          pisze wyrazy i zdania z poznanymi literami,

-          rozróżnia samogłoski i spółgłoski,

-          umie wyciąć z papieru, zagiąć i uformować pracę plastyczną,

-          ilustruje ruchem, mimiką, gestem zachowania bohaterów opowiadania,

-          aktywnie uczestniczy w krótkiej scence nawiązującej do tekstu przedstawienia.

 

 

Metody (wg Okonia):

Pogadanka, rozmowa, praca z książką, metoda ekspresyjna.

 

 

 

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

 

 

Środki dydaktyczne: tablica demonstracyjna 65, podręcznik s.2-3,sylweta dziewczynki z lalką, sylweta jej mamy, nakrywki:białe zerwone, niebieskie, poznane litery: małe i wielkie, kostka z literami, wycinanki, nożyczki, klej, patyczki, arkusze papieru.

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

 

Czynności nauczyciela:

 

Czynności uczniów:

Uwagi:

1. Słuchanie wiersza M. Głogowskiego „Znaleziona lalka” inscenizowanego przez nauczyciela. Nauczyciel ma 2 sylwety: dziewczynkę z lalka i jej mamę. Recytując wiersz, porusza odpowiednio sylwetami.

 

2. Rozmowa na temat wiersza:

-          Co znalazła Ania?

-          Czyja to była lalka?

-          Od kogo dostała lalkę mama Ani?

-          Co mama Ani robiła z lalką? Jak ją nazwała?

-          Czy macie swoje ukochane lalki?

-          Poproście mamy, żeby opowiedziły wam o swoich ukochanych lalkach. A może je jeszcze mają?

 

3. Zapoznanie z różnymi rodzajami lalek.

Tablica demonstracyjna 65.

- Z czego zrobione są lalki?

- Niech każde z was wybierze sobie lalkę sposród przedstawionych na tablicy i opowie jak wygląda. Pozostałe dzieci musza odgadnąć, o której lalce mówią.

 

4. Zabawa „Lalki”.

 

 

 

 

 

 

 

5. Wyodrębnianie w słowach głoski „l”.

-          Jaka głoskę słyszycie na początku słowa lala?

-          Jakie znacie inne słowa zaczynające się głoską „l”?

-          Jakie znacie słowa kończące się głoską „l”?

-          Podajcie przykłady słów, które mają w środku głoskę „l”?

 

6. Analiza i synteza słuchowa słowa „lala”.

-          Podzielcie słowo „lala” na sylaby.

-          Z ilu sylab składa się to słowo?

-          Utwórzcie słowo z podanych sylab: la-la.

-          Podzielcie słowo „lala” na głoski.

-          Z ilu głosek składa się  to słowo?

-          Utwórzcie słowo z podanych głosek: l-a-l-a.

-          Zbudujcie z białaych nakrywek schemat słowa „lala”.

 

7. Odkrywanie, czy głoska „l” jest samogłoską, czy spółgłoską.

-          Powiedzcie głoske „l” długo.

-          Powiedzcie głoske „l” krótko.

-          Do której rodziny głosek należy ta głoska?

 

8. Tworzenie sylab: lo, la, le, ly, li.

-          Powiedzcie poznane spółgłoski.

-          Powiedzcie poznane samogłoski.

-          Utwórzcie sylaby ze spółgłoską „l” i poznanymi samogłoskami: o, a, e, y, i.

-          Podajcie przykłady słów, rozpoczynających się tymi sylabami.

 

9. Zabawa „Lalki”.

1. Słuchanie wiersza M. Głogowskiego „Znaleziona lalka” inscenizowanego przez nauczyciela.

 

 

 

 

2. Rozmowa na temat wiersza:

-          Ania znalazła lalkę.

-          Była to lalka jej mamy.

-          Od swojej babci.

 

-          Bawiła się. Nazwała ją Córeczka.

 

 

 

 

 

 

 

3. Zapoznanie z różnymi rodzajami lalek.

Dzieci oglądaja różne rodzaje lalek produkowanych dzisiaj i dawniej. Zwracają uwagę na różnice w ich wyglądzie oraz na materiał, z jakiego zostały wykonane.

 

 

4. Zabawa „Lalki”.

Dzieci przy dźwiękach tamburynu poruszają się jak lalki, chodząc na wyprostowanych nogach, schylając się, podnosząc ręce, skręcając tułów.

 

5. Wyodrębnianie w słowach głoski „l”.

-          „l”

 

-          lampa, lustro, lody, las

 

-          bal, dal, koral, krasnal

 

-          sala, fale, jeleń, kolce

 

 

6. Analiza i synteza słuchowa słowa „lala”.

- la-la

 

-          z 2 sylab

-          lala

 

-          l-a-l-a

 

-          z 4 głosek

 

- lala

 

 

 

 

7. Odkrywanie, czy głoska „l” jest samogłoską, czy spółgłoską.

 

-          do spółglosek

 

 

8. Tworzenie sylab: lo, la, le, ly, li.

-          m, t, d, l

 

-          o,a, e, y, i

 

-          lo, la, le, ly, li

 

-          lody, lalka, leżak,  liczydło

 

 

9. Zabawa „Lalki”.

EDUKACJA POLONISTYCZNA,

ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH,

METODY: ROZMOWA, POGADANKA

 

10. Pokaz liter drukowanych l, L.

-          Wskażcie różnicę i podobieństwaa między tymi literami.

-          Zbudujcie model słowa lala.

-          Zastąpcie nakrywki w modelu kartonikami z literami.

-          Przeczytajcie wyraz.

11. Zabawa z kostką literową Tworzymy sylaby.

Nauczyciel ma dużą kostkę z poznanymi literami – odpowiednikami samogłosek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12. Pokaz pisania liter l, L.

Nauczyciel demonstruje na tablicy sposób pisania liter. Omawia ich kształt i kierunek kreślenia.

 

 

13. Praca z podręcznikiem, s. 2-3.

s. 2

-          Nazwijcie obrazki. Podzielcie nazwy obrazków na sylaby i głoski.

-          Zaznaczcie w okienkach niebieskim kolorem miejsca spółgłoski „l”.

-          Obejrzyjcie drukowane litery l, L. Czym się różną, a w czym są podobne?

-          Przeczytajcie wyrazy. Podkreślcie w nich litery l,L.

-          Powiedzcie imiona dziewczynki i chłopca rozpoczynające się literą L.

-          Narysujcie przedmioty, rosliny lub zwierzęta, których nazwy maja literę „l” we wskazanym miejscu.

s.3

-          Prowadzcie palec po pisanych literach l, L.

-          Podkreślcie na rysunku lampy litery l, L.

-          Napiszcie litery l, L.

-          Przeczytajcie sylaby. Podkreślcie sylaby, którymi rozpoczynają się nazwy obrazków.

 

15. Słuchanie tekstu przedstawienia kukiełkowego M. Szyszko „Najlepiej w domu”.

 

16. Rozmowa na temat utworu.

-          Kto występuje w przedstawieniu?

-          Co przydarzyło się Pieskowi?

-          Co myślicie o Kogucie?

-          Co chciała zrobić Świnka?

-          O czym przekonał się piesek?

 

 

17. Ćwiczenia ortofoniczne- naśladowanie głosów zwierząt podzielone na głoski, a dzieci naśladują ich głosy.

 

 

18. Zabawa „Naśladujemy zwierzęta”.

 

 

10. Pokaz liter drukowanych l, L.

 

 

 

 

 

 

11. Zabawa z kostką literową Tworzymy sylaby.

- Dzieci siedzą w dwóch szeregach na wprost siebie. Dzieci z szeregu po lewej stronie od nauczyciela rzucaja kostką i odczytują sylaby powstałe z połączenia litery „l” z literą wskazaną przez kostkę (la, lo, le, ly, li). Dzieci z szeregu po lewej stronie od nauczyciela rzucaja kostką i odczytują sylaby powstałe z połączenia liter wskazanych przez kostkę z literą „l” (ol, al, el, yl, il).

 

12. Pokaz pisania liter l, L.

Dzieci kreślą litery l, L w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegów, kredą na tablicy.

 

13. Praca z podręcznikiem, s. 2-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- lala, motyl, lustro

 

- Laura, Leszek

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin