Skąd Mikołaj bierze zabawki.doc

(49 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

 

Prowadząca: Beata Kula

 

Data zajęć: 01.12.2009

 

Temat bloku: Czekamy na Mikołaja.

 

 

Temat dnia: Skąd Mikołaj bierze zabawki?

 

 

Zapis w dzienniku:

Dodawanie w zakresie 4.

Rozmowa z dziećmi o mieście zbudowanym z klocków na podstawie utworu Bożeny Głodkowskiej W Zabawkowie.

Rozmowa o zmianach zachodzących w przyrodzie w grudniu.

 

 

 

Cel ogólny:

- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat danej pory roku

 

 

 

Cele operacyjne:

        umie dodawać w zakresie 4

        zna nazwy i kolejność miesięcy jesieni

        zna nazwę nowego miesiąca – grudnia i przysłowia z nim związane

        rozróżnia samogłoski i spółgłoski

        czyta i pisze wyrazy i zdania z poznanymi literami

        układa z sylab wyrazy i pisze je z pamięci

 

Metody (wg Okonia):

Pogadanka, rozmowa, ćwiczebna, praca z książką

 

 

 

Formy pracy:

Indywidualna, grupowa, zbiorowa.

 

 

 

 

Środki dydaktyczne:

Tablica demonstracyjna, odtwarzacz CD, płyta 1, podręcznik, zabawki, worek, kartoniki z cyframi od 1 do 4, patyczki, książka „Z pamiętnika Myszki”.

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

Czynności nauczyciela:

Czynności uczniów:

Uwagi:

1. Dodawanie w zakresie 4.

-          Do sań Mikołaja wsiadł najpierw jeden pomocnik, a potem dosiało się jeszcze trzech. Ilu pomocników jest w saniach?

-          W kółeczku bawiło się dwoje dzieci. Potem dołączyło do nich jeszcze dwoje. Ile dzieci bawi się teraz razem?

-          Przy saniach Mikołaja były trzy renifery. Zaprzęgnięto jeszcze jednego renifera. Ile jest razem reniferów przy saniach Mikołaja?

 

2. Dodawanie w zakresie 4 z wykorzystaniem liczmanów.

-          Nauczyciel ma worek i cztery różne zabawki. Stosuje wyraźne przerwy między czynnościami chowania prezentów.

-          Wyobraźcie sobie, że jestem pomocnikiem Mikołaja i chowam prezenty do worka. Obserwujcie jak ja to robię, pokażcie na swoich kartonikach, ile prezentów chowałam najpierw, ile potem i ile razem.

 

3. Praca z podręcznikiem, s.7.

-          Przyjrzyjcie się obrazkom i napiszcie formuły na dodawanie.

-          Napiszcie w kratkach odpowiednie liczby.

 

4. Przypomnienie i utrwalenie piosenki „Przyjedź do nas Mikołaju”.

 

 

 

 

 

 

1. Dodawanie w zakresie 4.

-          Dzieci pokazują wynik na kartonikach.

-          1 + 3 = 4

 

 

-          2 + 2 = 4

 

 

 

-          3 + 1 = 4

 

 

 

 

 

2. Dodawanie w zakresie 4 z wykorzystaniem liczmanów.

-          Dzieci siedzą w kręgu mają kartoniki z cyframi od 1 do 4 i patyczki.

-          Np. 1 +1, 2 + 1, 2 + 2, 3 + 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Praca z podręcznikiem, s.7.

-          3 + 1 = 4

-          2 + 2 = 4

-          1 + 3 = 4

-          1, 2, 3

 

 

4. Przypomnienie i utrwalenie piosenki „Przyjedź do nas Mikołaju.

 

 

 

 

 

EDUKACJA MATEMATY-CZNA, ZAJĘCIA NA DYWANIE, PRZY STOLIKACH METODY: ĆWICZBNA, PRACA Z KSIĄŻKĄ

5. Oglądanie zabawek przyniesionych przez dzieci. Wypowiedzi dzieci na temat zabawek- ich wyglądu, okoliczności, w jakich je dostały, ich wyjątkowości.

 

6. Rozmowa na temat zabawek.

-          Dlaczego powstały zabawki?

-          Jak myślicie, kto je wymyślił?

-          Czy zabawki w dawnych czasach wyglądały tak, jak zabawki dzisiejsze?

 

7. Słuchanie wiersza B. Głodkowskiej „ W Zabawkowie”.

 

8. Rozmowa na temat wiersza.

-          Jakie miasto przedstawione jest w utworze?

-          Co się znajduje w tym mieście?

-          Czego w nim brakuje? Dlaczego?

-          Czy chcielibyście mieszkać w takim mieście? Dlaczego?

-          Co jeszcze zbudowalibyście z Zabawkowie, gdybyście tam zamieszkali?

 

9. Praca z podręcznikiem, s 8-9.

-          Z podanych liter ułóżcie wyrazy i połączcie je z odpowiednimi obrazkami.

-          Podzielcie obrazki. Podzielcie wyrazy na sylaby. Napiszcie w kratkach liczbę sylab.

-          Rozwiążcie rebusy. Co oznaczają słowa, które są rozwiązaniem rebusów?

-          Przeczytajcie litery w pierwszej ramce. Co je łączy? Na jaki kolor pokolorujecie tło w ramce?

-          Przeczytajcie litery w drugiej ramce. Co je łączy? Na jaki kolor pokolorujecie tło w ramce?

-          Z podanych liter utwórzcie sylaby według wzoru. Napiszcie je.

-          Ułóżcie z sylab jak najwięcej wyrazów. Sylaby w wyrazach mogą się powtarzać.

-          Napiszcie cztery takie wyrazy.

-          Przeczytajcie tekst.

-          Napiszcie odpowiedź na pytanie w liniaturze wybranej wielkości. Liczbę napiszcie cyfrą.

-          Odszukajcie rysunki prezentów od Mikołaja, w których nazwach jest głoska „l” i je pokolorujcie.

 

5. Oglądanie zabawek przyniesionych przez dzieci. Wypowiedzi dzieci na temat zabawek- ich wyglądu, okoliczności, w jakich je dostały, ich wyjątkowości.

 

6. Rozmowa na temat zabawek.

-          Aby dzieci miały, czym się bawić.

 

 

 

 

7. Słuchanie wiersza B., Głodkowskiej „ W Zabawkowie”.

 

8. Rozmowa na temat wiersza.

-          Jest to Zabawkowo.

 

-          Są tam domy i zamki z klocków, auta, wóz strażacki, lwy, słonie, tygrysy, statki pirackie, teatr, cyrk, kino.

 

-          Nie ma w nim sklepu z zabawkami.

 

 

 

9. Praca z podręcznikiem, s 8-9.

-          Lale, motyle, dom.

 

 

-          La-la, mo-ty-le, dom

-          2, 3, 1 sylaba

 

-          Laser, lipiec, lemur.

 

 

-          Są to spółgłoski.

-          Pokolorujemy tło na niebiesko.

 

-          Są to samogłoski.

-          Pokolorujemy tło na czerwono.

 

-          Ta, te, ti, to, ty.

 

-          La, le, li, lo, ly.

 

 

 

-          Lala, tato, mole, lama.

 

-          Ala ma 4 lale.

 

 

 

-          Lornetka, cyrkiel, latarka, telefon.

 

EDUKACJA POLONISTY-CZNA, ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, MATODY: ROZMOWA, POGADAN-KA, ĆWICZEBNA,

10. Słuchanie fragmentu wiersza H. Łochockiej „ Jedzie grudzień po grudzie”.

 

11. Wyjaśnienie pojęcia „gruda”.

Gruda – to zamarznięty kawałek ziemi. W grudniu, zwłaszcza na początku tego miesiąca, często nie ma śniegu, ale jest mróz, który zamienia ziemię w twarde bryły. 22 grudnia jest najkrótszym dniem w roku.

 

12. Rozmowa na temat wiersza.

-          Po czym jechał grudzień?

-          Czym jechał grudzień?

-          Czym różnią się sanie od wozu?

-          Na jakiej powierzchni wygodniej jechać saniami, a po jakiej wozem?

 

13. Pokaz tablicy demonstracyjnej 66.

-          Co przedstawia zdjęcie?

-          Jaka jest pogoda w grudniu?

-          Dla kogo uciążliwe są opady śniegu?

-          Kto cieszy się z opadów śniegu? Nauczyciel wyjaśnia, że grudzień jest ostatnim dwunastym miesiącem roku, i zachęca do obserwowania przyrody w grudniu.

 

14. Słuchanie przysłów związanych z grudniem, wyjaśnienie ich znaczenia.

-          Jak myślicie skąd biorą się przysłowia?

 

 

 

15. Nauka na pamięć wybranego przysłowia.

 

16. Przypomnienie nazw jesiennych miesięcy (zdjęcia jesiennych miesięcy).

-          Jaka mamy porę roku?

-          W jakim miesiącu zaczęła się jesień?

-          Jaki miesiąc jest po wrześniu?

-          Kto wymieni kolejne miesiące jesieni?

-          Kto wymieni te nazwy zaczynając od ostatniej?

-          Jaka pora roku zaczyna się po jesieni?

-          Grudzień to jednocześnie ostatni miesiąc jesieni i pierwszy miesiąc zimy.

 

17. Zabawy ruchowe.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin