SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Temat bloku: Czekamy na Mikołaja.
Temat dnia: Co chciałbyś dostać od Mikołaja?
Zapis w dzienniku:
Rozmowa o tym, jak przekonać rodziców do własnych racji na podstawie wiersza Ewy Skarżyńskiej Kotek. Wprowadzenie liter k, K.
Prezent dla ulubionej osoby z okazji Mikołaja.
Rozwiązywanie zadań na dodawanie w zakresie 4.
Cel ogólny:
- kształtowanie umiejętności czytania i pisania litery „k, K”
Cele operacyjne:
- czyta wyrazy i zdania z poznanymi literami,
- pisze wyrazy i zdania z poznanymi literami,
- rozróżnia samogłoski i spółgłoski,
- umie wyciąć z papieru, zagiąć i uformować pracę plastyczną,
- dodaje i odejmuje w zakresie 4,
- wyraża siebie w zabawie dramowej.
Metody (wg Okonia):
Praca z książką, pogadanka, rozmowa, ćwiczebna, ekspresyjna.
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, wycinanki, odtwarzacz CD, płyta 1, nakrywki, litery drukowane „k, K”, kostka z literami, monety, patyczki.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela:
Czynności uczniów:
Uwagi:
1.Odczytanie wiersza E. Skarżyńskiej „ Kotek”.
2. Rozmowa na temat wiersza.
- Skąd dziecko wzięło kotka?
- Czy dziecko chciało, żeby kotek został w jego domu?
- Jak próbowało przekonać mamę, żeby pozwoliła mu zatrzymać kotka?
- Czy zdarzało wam się prosić rodziców o zwierzątko? Z jakim skutkiem?
- Jak każde z was może pomóc zimą bezdomnemu kotu, jeśli rodzice nie zgodzą się zatrzymać go w domu?
- Zdarza się, że ktoś dostaje kotka w prezencie. Czy to dobry pomysł, aby zwierzę było prezentem?
3. Zabawa dramowa „Przekonaj mnie”.
- Jak uzasadnialiście swoja prośbę o zwierzątko?
- Dlaczego rodzice odmawiali?
- Komu udało się przekonać rodziców? Jakich argumentów użyliście?
- W jaki sposób rozmawialiście ze sobą: czy podnosiliście głos na siebie, czy mówiliście spokojnie?
4. Wyodrębnianie głoski „k”.
- Jaka głoskę słyszycie na początku słowa kotek?
- Jakie znacie inne słowa zaczynające się głoską „k”?
- Jakie znacie słowa kończące się głoską „k”?
- Podajcie przykłady słów, które mają w środku głoskę „k”?
5. Analiza i synteza słuchowa słowa „kotek”.
- Podzielcie słowo „kotek” na sylaby.
- Z ilu sylab składa się to słowo?
- Utwórzcie słowo z podanych sylab: ko-tek.
- Podzielcie słowo „kotek” na głoski.
- Z ilu głosek składa się to słowo?
- Utwórzcie słowo z podanych głosek: k-o-t-e-k.
- Zbudujcie z białych nakrywek schemat słowa „kotek”.
6. Odkrywanie, czy głoska „k” jest samogłoską, czy spółgłoską.
- Powiedzcie głoskę „k” długo.
- Powiedzcie głoskę „k” krótko.
- Do której rodziny głosek należy ta głoska?
7. Budowanie modelu słowa kotek.
8. Pokaz drukowanych liter „k, K”.
9. Zastępowanie nakrywek literami.
10. Zabawa z kostka litrową „Tworzymy sylaby”.
11. Poznanie 2, 2, 1, 1 1 pisanych liter „k, K”.
Nauczyciel demonstruje na tablicy sposób pisania liter k, K. Omawia kształt i kierunek kreślenia.
1. Słuchanie wiersza E. Skarżyńskiej „ Kotek”.
- Dziecko dostało go od pani.
- Tak.
- „Kotek ładnie się uśmiecha”.
- Możemy zanieść zwierzątko do schroniska lub poszukać mu domu.
Dzieci dobierają się czwórkami. W każdej czwórce dzieci przyjmują role: mamy, taty, rodzeństwa. Zadaniem całej czwórki jest rozmowa na temat przygarnięcia lub kupienia zwierzątka, o które proszą dzieci. Dzieci podają argumenty za i przeciw, starają się nawzajem przekonać do swoich racji, dyskutują, potem wspólnie podejmują decyzję.
- K
- Kreda, koń kapusta, kura.
- Mak, rak, burak, cukierek.
- Oko, okulary, pralka, lalka.
- ko-tek.
- z 2 sylab.
- Kotek
- k-o-t-e-k.
- Z 5 głosek.
- kotek.
- głoska „k” należy do spółgłosek.
Dzieci dostają kartoniki z literami „k”. Rzucają kostką z literami, odpowiednikami samogłosek i odczytują powstałe sylaby.
11. Poznanie, 1, 1 1 1 pisanych liter „k, K”.
Dzieci kreślą litery w powietrzu na dywanie, kredą na tablicy.
EDUKACJA POLONISTYCZNA, ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: ROZMOWA, EKSPRESYJNA
12. Praca z podręcznikiem, s.10-11.
- W opakowaniach ukryte są prezenty, w których nazwach jest spółgłoska „k”. Odgadnijcie, jakie to prezenty. Podzielcie ich nazwy na sylaby i głoski. Zaznaczcie w okienkach niebieskim kolorem miejsca głoski „k”.
- Porównajcie drukowane litery „k, K”. Wskażcie różnice i podobieństwa między nimi.
- Przeczytajcie wyrazy. Podkreślcie w nich „k”.
- Wymyślcie imiona dla dziewczynki i chłopca rozpoczynające się literą „K”.
- Narysujcie przedmioty, rośliny lub zwierzęta, których nazwy maja literę „k” we wskazanym miejscu.
- Prowadźcie palec po pisanych literach.
- Podkreślcie na rysunku lampy litery, k, K.
- Napiszcie litery k, K.
- Podkreślcie w wyrazach wskazane sylaby.
- Napiszcie sylaby.
13. Wykonanie prezentu ( wycinanka 17, s.63.
- Pokolorujcie i wytnijcie elementy pacynki.
- Zagnijcie elementy pacynki wzdłuż linii przerywanych.
- Sklejcie pacynkę w zaznaczonych miejscach.
- Doklejcie uszy.
14. Zabawy ruchowe.
- Ustawcie się w szeregu z pacynkami na dłoniach. Odliczcie do czterech. Niech każdy zapamięta swoja liczbę.
- Kotki chodzą po sali, a nauczyciel mówi, jaką czynność maja wykonać i pokazuje na palcach, ile razy (od 1 do 4).
- Kotki chodzą po sali, a na sygnał dobierają się czwórkami tak, aby każde dziecko miało inną liczbę i ustawiają się w szeregu od najmniejszej liczby do największej.
EDUKACJA POLONISTYCZNA, TECHNICZNA ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: PRACA Z KSIĄŻKĄ, EKSPRESYJNA
15. Ćwiczenia w dodawaniu w zakresie 4.
- Rozłóżcie przed sobą monety: osobno złotówki i dwuzłotówki.
- Których monet jest więcej? Jak to sprawdzić bez liczenia?
- Jakimi monetami można zapłacić 2 zł za miskę dla kota? Ułóżcie je przed sobą.
- Jakimi monetami można zapłacić 3 zł za zabawkę dla kota? Ułóżcie je przed sobą.
- Jakimi monetami można zapłacić 4 zł za karmę dla kota? Ułóżcie je przed sobą.
16. Rozwiązywanie zadań statycznych na dodawanie.
- Nauczyciel kładzie na środku dywanu zabawki i przedmioty z wyposażenia sali, do których przyczepia ceny, np.: piłka 1 zł, lalka 2 zł, klocki 3 zł, kredki 2 zł, nożyczki 3zł, kredki 2 zł. Wybiera na oczach dzieci 2 przedmioty, które razem kosztują 4 zł, kładzie je z boku i układa o nich zad...
Ironowa