Zapoznanie z literą U, u.doc

(26 KB) Pobierz

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA.

 

CEL GŁÓWNY: Zapoznanie z literą U,u.

 

CEL POŚREDNI (temat zajęcia): Jesteśmy widzami teatrzyku W. Bierestowej „Dróżka w lesie” – zapoznanie z literą U, u – rozwijanie analizy i syntezy słuchowej.

 

CELE OPERACYJNE:

-          Rozpoznaje nową literę wśród innych;

-          Potrafi podzielić słowo na sylaby;

-          Dokonuje syntezy usłyszanych głosek;

-          Wyodrębnia głoski w nagłosie, śródgłosie, wygłosie;

 

POMOCE: teatrzyk, pacynka Uli, sylwety do teatrzyku, bilety ( kartoniki w czterech podstawowych kolorach z poznanymi literami ), ilustracje pszczół;.

 

LITERATURA: I. Dudzińska „Metodyka wychowania przedszkolnego”,

                         C. Hannaford „Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł”,

                         W. Bierestowa „Dróżka w lesie”,

                         Encyklopedia zwierząt od A do z.

 

PRZEBIEG:

1.     Przywitanie dzieci zabawą z pedagogiki zabawy „Witam wszystkich, którzy…” ( dzieci stoją w kręgu, kto czuje się powitany robi krok do przodu ).

2.     Wprowadzenie pacynki Uli, która zaprasza dzieci do teatru.

3.     Przypomnienie zasad obowiązujących podczas wizyty w teatrze.

4.     Rozdanie dzieciom biletów – kolorowe kartoniki z poznanymi wcześniej literami:

- określenie przez dzieci liter na ich biletach,

- ćw. gałek ocznych wg metody Dennisona – wodzenie wzrokiem za biletem,

- zajęcie miejsc wg oznaczeń na biletach i krzesłach.

5.     Oglądanie przedstawienia ( teatrzyk kukiełek lizakowych ) w oparciu o tekst W. Bierestowej zmodyfikowany do potrzeb zajęcia.

6.     Rozmowa na temat treści obejrzanego teatrzyku – zwrócenie uwagi na fakt, iż pszczoły zimą pozostają w ulu skupione na plastrach blisko siebie, by nie tracić zbyt dużo ciepła..

7.     Giełda pomysłów „Co by było gdyby pszczoła zimą wyleciała z ula?”

8.     Zabawa ruchowa z elementem metody W. Sherborne „Pszczoła przesuwa plaster”.

9.     Wprowadzenie litery U, u na wyrazach Ula, ul:

- umieszczenie obrazków na gazetce,

- analiza i synteza słuchowa wyrazów,

- ułożenie schematów wyrazów z białych nakrywek,

- zastąpienie nakrywek poznanymi literami,

- prezentacja wielkiej i małej litery U, u,

- podpisanie obrazków całym zestawem liter.

10. Zabawa „Pracowite pszczoły” – przewlekanie włóczki przez szablony wielkich i małych liter U, u.

11. Segregowanie ilustracji – wybór tylko tych, których nazwy zaczynają się głoską u.

12. Zabawa ruchowa „Taniec pszczół”  wzorowana na zabawie z pedagogiki zabawy „Rób to co ja” – naśladowanie ruchów lidera – królowej pszczół.

13. Praca indywidualna przy stolikach: kolorowanie obrazka według kodu – kolorowanie tylko pól z literą „u” ( powstanie ul ) – podpis obrazka z rozsypani literowej.

14. Słuchanie muzyki pszczół – relaksacja, degustacja miodu – określanie jego cech          i zwrócenie uwagi na wartości odżywcze.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin