konspekt_nr_7.odt

(29 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ

TEMAT: Wiosna, lato, jesień, zima...
CELE:

      Usprawnianie procesów poznawczych - rozwijanie koordynacji – wzrokowo ruchowej

      Kształtowanie zdolności psychomotorycznych, sprawności manualnej

      Stymulacja słuchowa

      Ćwiczenie koncentracji uwagi

      Doskonalenie percepcji wzrokowej

      usprawnianie motoryki dużej i małej

 

FORMA PRACY: Indywidualna

METODY PRACY:wspierające i stymulacyjne rozwój dziecka, aktywizujące, korygujące

UCZESTNIK ZAJĘĆ: chłopiec z autyzmem lat 5,

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 3 godz. dydaktyczne

POMOCE DYDAKTYCZNE:szablony z rysunkami pory roku, puzzle „Kubuś Puchatek – jesienią”, namiot w kształcie tunel, krążki,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Powitanie -  powitanie dziecka przez podanie dłoni, głośne wymawianie jego imienia

2.      Śniadanie – dziecko samodzielnie wyciąga śniadanie z tornistra, pod kontrolą opiekuna spożywa posiłek, w razie potrzeby prosząc o pomoc. Dziecko zostawia po sobie porządek. 

3.      Nauka -

obserwacja i rozpoznanie pory roku po cecha charakterystycznych ( wskazywanie obrazków lub jego części składowych do określonej pory roku np., śnieg – bałwan, kwiatki – bocian – wiosna, kolorowe liście – jesień – kasztany, plażowa piłka – lato – piasek.

Układanie puzzli -  „Kubuś Puchatek – jesienią” - przedstawienie cech charakterystycznych dla układanki, odniesienie do sytuacji tu i teraz.

Reagowanie na polecenia nauczyciela  - w celu wysłuchiwania i rozpoznawania dźwięków celowo wytwarzanych. Nauczyciel mówi – idą słonie – uczeń naśladuje chód słonia, (podobnie misia, kury, konia, kota.)

1.      Kolorowanka - Dziecko otrzymuje kartkę z szablonem liści, kasztanów, drzew, zadaniem jest rysowaniem po śladzie i wypełnienie figur kolorem.

Tor przeszkód – ćwiczenie usprawniające motorykę dużą, przejście przez tunel, chód wężykiem po wyznaczonej trasie kołami, przejście slalomem na czworakach, na koniec próba turlania.

Nawlekanie kasztanów – na sznurek. Kasztany muszą być wcześniej przygotowane. Nawlekanie kasztanów, które są symbolem jesieni są ćwiczeniem, które usprawniają motorykę małą.

(Procedura dziecka przed rozpoczęciem zajęcia – dziecko siada wyprostowane przy stoliku, wykonuje kierowane do niego polecenia, na zakaz „nie” przerywa pożądaną czynność i po skończonym zadaniu odkłada pomoce dydaktyczne na swoje miejsce)

4.      Ćwiczenia metodą Knilla – Program 3:

1.      leżenie na brzuchu

leżenie na plecach

1.      obracanie się z pleców na brzuch

1.      obracanie się z brzucha na plecy

poruszanie nogami

czołganie się na brzuchu

raczkowanie

klęczenie i spacerowanie na kolanach

upadanie z pozycji klęczącej

odpychanie i przyciąganie

relaksacja

(Procedura zajęcia: opiekun siada z dzieckiem i mówi „Zrób tak” powoli pokazuje czynność              

np. Klaśnięcie w dłonie)

5.      Zabawa wg upodobań dziecka – np. Układanie klocków, zabaw lalką/ samochodzikiem/ piłką.

6.      Pożegnanie z dzieckiem.

 

Uwagi ogóle: jeśli uczeń nie potrafi wykonać samodzielnie zadania, opiekun stosuje podpowiedz manualną i natychmiast nagradza dziecko. Terapeuta musi się upewnić czy dziecko jest skupione na zadaniu. Jeśli dziecko nie chce go naśladować, terapeuta musi mu w tym pomóc i je nagrodzić. Terapeuta stopniowo ogranicza swój udział.

 

 

Osoba prowadząca:                                                                                                   Podpis opiekuna praktyki + ocena

Zgłoś jeśli naruszono regulamin