Nikotyna zdrowa.odt

(24 KB) Pobierz

Artykulik o tym jak to nikotyna może być ok.

David Rose

2008-07-15 15:38:52, aktualizacja: 2008-07-15 15:40:34

Nikotyna może wywierać korzystny wpływ na pracę mózgu – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z King’s College w Londynie. Ich odkrycie pomoże w poszukiwaniach leku hamującego postępy choroby Alzheimera.
Badacze stwierdzili, że u szczurów nikotyna poprawia zdolności uczenia się i zapamiętywania gryzonia.
Naukowcy ostrzegają jednak, że ryzyko dla zdrowia, które niesie ze sobą używanie nikotyny, u zdrowych ludzi przeważa nad korzyściami. Ale koncerny farmaceutyczne mają nadzieję, że uda się wzmocnić lecznicze skutki stosowania nikotyny u pacjentów cierpiących na demencję, jednocześnie minimalizując ryzyko uzależnienia się od tego alkaloidu.

Nikotyna działa bowiem na receptory w mózgu, dając stymulujący, ale też uzależniający efekt. W badaniach zaprezentowanych na Europejskim Forum Neuronauk w Genewie zespół uczonych z King’s College wykazał, że u szczurów, którym wstrzyknięto nikotynę, udało się poprawić skupienie uwagi i reakcję na bodźce wizualne. Koncentracja gryzoni, którym podano nikotynę, poprawiała się o 15 proc.

Ian Stolerman z Instytutu Psychiatrii King’s College powiedział, że był zaskoczony, odkrywając pozytywne efekty krytykowanej nikotyny. Problem polega na tym, że różnice pomiędzy dawkami, które dawały efekty lecznicze a tymi, które są toksyczne, jest niewielka, a ryzyko uzależnienia nadal wysokie.

Stolerman zastrzegł też, że nikotynę trudno jest dozować w nieszkodliwych dawkach konwencjonalnymi sposobami, takimi jak plaster czy inhalator. Leki oparte na nikotynie znajdują się w fazie testów, które mają wykazać, czy mogą one pomagać w leczeniu choroby Alzheimera.

Problemem pozostaje ciągle kwestia wspomnianych efektów ubocznych, nieodłącznych od zażywania tej substancji w jakiejkolwiek postaci. Zdaniem naukowców komplikuje to szanse na medyczne zastosowanie nikotyny. – Możliwość nadużycia leku opartego na czystej substancji przypominającej nikotynę jest prawdopodobnie bardzo niewielka – mówi Stolerman.

Naukowiec przyznaje, że analiza mechanizmu działania nikotyny może przyspieszyć odkrycie bardziej skutecznych wzmacniaczy pamięci i koncentracji, które miałyby też bardziej długoterminowe działanie niż nikotyna.

Tłum. TK

Ze strony: http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/21539,nikotyna-ma-pozytywny-wplyw-na-ludzki-mozg,id,t.html

Być może palenie papierosów nie jest aż takie złe jak się powszechnie o tym… ‘chuczy’.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin