projektowanie Wykłady-1.doc

(121 KB) Pobierz

ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU

 

Architektura krajobrazu to młoda specjalizacja w ramach dyscypliny naukowej architektura i urbanistyka. Powstała w wieku XIX. Zajmuje się tworzeniem teoretycznych i praktycznych metod kształtowania krajobrazu.

Działalność w zakresie projektowania architektury krajobrazu oraz urządzania i pielęgnacji zabytkowych i współczesnych ogrodów, parków i innych terenów zieleni znana jest również jako sztuka ogrodowa lub architektura ogrodowa.

 

KRAJOBRAZ - JEST TO WYGLĄD OKREŚLONEGO OBSZARU BĘDĄCY REZULTATEM PROCESÓW GEOLOGICZNYCH:

o       RUCHÓW GÓROTWÓRCZYCH,

o       DZIAŁALNOŚCI MORZA,

o       WIATRÓW,

o       LODOWCÓW,

o       SUKCESJI ROŚLINNEJ

o       ORAZ DZIAŁALNOŚCI CZŁOWIEKA.

 

WYNIKA BEZPOŚREDNIO Z FORMY UKSZTAŁTOWANIA TERENU, JEGO RZEŹBY ORAZ RODZAJ POKRYCIA.

 

Naturalne elementy krajobrazu to podłoże z glebą, rzeźba terenu, woda, klimat, flora i fauna. W zależności od stopnia ingerencji człowieka w krajobraz rozróżnia się:

 

1. Krajobraz pierwotny  powstały w wyniku czynników przyrodniczych, np.  krajobraz puszczański, masywy górskie. W Polsce występują w postaci szczątkowej i są to: parki narodowe, rezerwaty przyrody; występują najczęściej obok krajobrazu kulturowego.

·         Babiogórski Park Narodowy

·         Białowieski Park Narodowy

·         Biebrzański Park Narodowy

·         Bieszczadzki Park Narodowy

·         Drawieński Park Narodowy

·         Gorczański Park Narodowy

·         Kampinoski Park Narodowy

·         Karkonoski Park Narodowy

·         Narwiański Park Narodowy

·         Ojcowski Park Narodowy

·         Park Narodowy Bory Tucholskie

·         Park Narodowy Ujście Warty

·         Pieniński Park Narodowy

·         Poleski Park Narodowy

·         Roztoczański Park Narodowy

·         Słowiński Park Narodowy

·         Świętokrzyski Park Narodowy

2. Krajobraz kulturowy z przewagą elementów antropologicznych związanych z działalnością człowieka nad elementami przyrodniczymi. Powst jako zastąpienie naturalnych fitocenoz poprzez uprawy rolne i leśne. Jeśli sposób użytkowania jest dostosowany do charakteru środowiska przyrodniczego i geograficznego, jest to krajobraz harmonijny. W przypadku pojawienia się niekorzystnych, postępujących zmian (degradacji) powstaje krajobraz sztuczny, w tym przypadku krajobraz miejski, lub przemysłowy. Po pogłębiającej się degradacji powstaje krajobraz zdewastowany, lub zdegradowany wymagający rekultywacji.

 

3. Krajobraz miejski obejmuje teren zainwestowania miejskiego. Występujące w postaci krajobrazu miejskiego zabytkowego i współczesnego. Odznacza się zabudową wysoką, zwartą bez większych enklaw uprawowych. W system zabudowy miejskiej wplecione są urządzone tereny zieleni, np. ogrody, parki i inne odmiany terenów zielonych tworzące wspólnie systemy zieleni miejskiej oraz tereny wypoczynku i rekreacji.

 

4. Krajobraz zurbanizowanywystępuje w strefach podmiejskich  i przejściowych wchodzących w skład aglomeracji miejskiej. Są to przeważnie obrzeża miasta. Mogą w nich występować historyczne kompozycje ogrodowe.

 

5. Miasto to skupisko ludności odróżniające się od innych głównie pozarolniczą funkcją, znaczną wysokością zabudowy oraz jej intensywnością. Pojęcie to jest jednak elastyczne i doprecyzować je można indywidualnie poprzez określenie dominującej funkcji, np. miasto portowe -Gdańsk, miasto handlowe - Poznań, rzemieślnicze, przemysłowe - Łódź, Toruń, górnicze - Katowice, ośrodki administracyjne - Warszawa, miasto studenckie -Słubice.

 

6. Wnętrze krajobrazowe to całe fizjonomiczne otoczenie miejsca, z którego dany krajobraz jest oglądany. Jest to przestrzeń, którą wyróżniają czteryówne elementy: płaszczyzna pozioma (podłoże), ściany, bryły wolno stojące we wnętrzu i sklepienie. Wnętrza krajobrazowe stanowią fragmenty większej kompozycji składającej się z sekwencji wnętrz. Sytuowane w krajobrazie miejskim są zw. wnętrzami miejskimi. Jest to wnętrze krajobrazowe w mieście, stanowiące integralną część kompozycji urbanistycznej. W niektórych wnętrzach zakładane są kompozycje ogrodowe: ogrody śródblokowe, osiedlowe, klasztorne, szpitalne, szkolne i inne tereny zieleni np. skwery, zieleńce, przedogródki. We wnętrzu tym pojawiają się pojedyncze, lub zwielokrotnione okazy roślinności takich jak: grupy drzew i krzewów, aleje miejskie, szpalery, klomby.

 

7. Wnętrze ogrodowe to charakterystyczna w sensie kompozycyjnym, w zasadzie autonomiczna, część ogrodu pełniąca określoną funkcję. Stanowi rodzaj podstawowego modułu – jednostkę elementarną konstruującą całe założenie. Pojęcie wnętrza jest współcześnie instrumentem projektowania ogrodów.

 

8. Ogród jest to miejsce uprawy roślin, w tym drzew, krzewów, bylin, roślin jednorocznych z zastosowaniem odpowiednich zasad kompozycji przestrzeni dotyczących całości ogrodu i jego elementów. Ogród przybiera cechy kompozycyjne charakterystyczne dla danej epoki, a także dla typu funkcjonalnego i treściowego.

 

9. Park to kompozycja odmiany ogrodowej.

Założenie ogrodowe odnosi się do historycznych zespołów obiektów mieszkalnych i kompozycji ogrodowych.         

 

 

RODZAJE DOKUMENTACJI PROJEKTOWEJ

NORMY I AKTY PRAWNE ZWIĄZANE

 

ETAP I

PROJEKT KONCEPCYJNY

o       przedstawia ostateczne rozmieszczenie i rozmiary wszystkich wnętrz-części składowych ogrodu takich jak: elementy wodne, trawniki, pow. krzew, ścieżek, małej architektury etc. wraz z uwzględnieniem zmiany ukształtowania terenu.

o       projekt ten wykonuje się w oparciu o wytyczne inwestora i pracę w terenie, technika wykonania projektu dowolna (ale czytelna)

o       inne niezbędne rysunki projektu koncepcyjnego to : widoki wnętrz, przekroje.

 

Ma odpowiedzieć na pytanie: Co inwestor ma zamiar zrobić w ogrodzie?

 

ETAP II

PROJEKT TECHNICZNY

o       Ilustruje lokalizację, kształt, wymiary, sposób budowy gł. elementów, niezbędnych w ogrodzie: ścieżek, murów oporowych, altan, ławek.

o       Jest to praca studyjna projektanta

o       projekt powstaje na podstawie projektu koncepcyjnego, technika wykonania ściśle określona wg Polskiej Normy.

 

Ma odpowiedzieć na pytanie: Jak fizycznie i technicznie wykonać zaprojektowane elementy?

 

ETAP III

KOSZTORYS

o       kosztorys wykonania ogrodu, wykonuje się na podstawie Katalogów Nakładów Rzeczowych

o       natomiast kosztorys pielęgnacji ogrodu na podstawie Katalogu Nakładów Pracy.

 

Ma odpowiedzieć na pytanie: Za ile?

 

ETAPY POWSTAWANIA DOKUMENTACJI PROJEKTU KONCEPCYJNEGO:

 

Wizja lokalna ma na celu:

 

1). Określenie oczekiwań inwestora (co inwestor ma zamiar zrobić w ogrodzie)

2). Inwentaryzacja terenu (rośliny istniejącego zagospodarowania terenu) ewentualnie wykonanie dokumentacji fotograficznej.

o       analiza przyrodnicza: ocena istniejącej zieleni na działce, wytyczne.

o       domiary, pomiary (do każdego domiaru potrzebujemy minimum 3 pomiarów)

o       dokonuje się na podstawie podkładów geodezyjnych (1:500)

3). Rozpoznanie otoczenia

o       sąsiedztwo dla projektowanego ogrodu i oznaczenie jego funkcji

o       pozyskanie mapy do celów projektowych, projektu domu znajdującego się na działce.

o       czytanie mapy-oznaczenia infrastruktury technicznej znajdującej się na działce i przeznaczenie terenu.

o       na podstawie pkt 1 i 2 opracować Schemat Funkcjonalno Przestrzenny.

o       na podstawie SFP opracowuje się projekt koncepcyjny, ostatecznie nadając kształty i rozmieszczając wnętrza ogrodowe

o       na podstawie projektu koncepcyjnego opracowuje się projekt techniczny- przepis na wykonanie poszczególnych elementów

 

RYSUNKI PROJEKTU WYKONUJE SIĘ ZGODNIE Z PN

 

1) Polska Norma PN-B-01027 lipiec 2002r.- oznaczenia graficzne stosowane w projektach zagospodarowania działki lub terenu

2) Polska Norma PN-EN ISO 11091 luty 2001r.- projekty zagospodarowania terenu.

3) A także zgodnie z ustawą Prawo Budowlane (Dz.U.2004r. Nr 6, poz. 41, z późn.zm)

o       domki podlegające zgłoszeniu do 10m2

o       umieszczenie wiaty śmietnikowej 2m od granicy z sąsiadem

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin