Scenariusz zajęcia integracyjnego z Rodzicami pt.doc

(26 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia integracyjnego z Rodzicami pt

Scenariusz zajęcia integracyjnego z Rodzicami pt. "Barwy jesieni"



Cele:

·         wprowadzenie radosnego nastroju

·         ukazanie korzyści, jakie daje nam przyroda jesienią

·         rozwijanie słuchu fonematycznego

·         tworzenie sytuacji umożliwiających dziecku dostrzeganie rytmicznie pojawiających się regularności {jabłko-gruszka, seler-pietruszka}

·         rozwijanie pamięci kinestetycznej

·         rozwijanie zmysłu czucia i wyobraźni twórczej dziecka

·         poznawanie otaczającej rzeczywistości przy pomocy zmysłu węchu i dotyku.

Pomoce

·         płaszczyk jesienny

·         opaska z motywem jesiennym

·         worek

·         warzywa, owoce

·         pieprz, ocet, pomarańcza, cebula, czosnek

·         brystole, klej, pędzle

·         materiał przyrodniczy (liście, kwiaty, owoce jarzębiny)

 

1.  Zabawy integracyjne w kole wiązanym.

o        "iskierka" (uścisk dłoni, przekazanie uczuć miłości, ciepła)

o        powitanie części ciała inspirowane treścią piosenki pt. "Przedszkolaczek"


Przebieg zabawy:

W kole wiązanym rodzice i dzieci ze śpiewem poruszają się w rytm piosenki. Na hasło przybliżają się do środka koła witając się częściami ciała (ręce, nogi, kolana itp.)

2.  Piosenka pt. "Idzie jesień"

Przebieg zabawy.

Dzieci w półkolu śpiewają piosenkę. Jedno dziecko przebrane za jesień z koszem warzyw i owoców porusza się pokazując dary jesieni.

3.  Zabawa pt. "Kogo wołamy?"

Przebieg zabawy:

Dzieci siedzą w kole na dywanie podzielone na dwie grupy. Rodzice na krzesłach też w dwóch grupach. Jedno dziecko /wybrane z wyliczanki/ wychodzi do łazienki, pozostałe ustalają, jakie przywołają imię dwusylabowe np. To-mek, Dar-ria. Po ustaleniu wypowiadają sylabami określone imię – dziecko wracające z łazienki odgaduje je.

4.  Zabawa pt. "Witaminki, witaminki".

Przebieg zabawy:

Rodzice i dzieci ustawiają krzesła w kole siedzeniem do środka siadając na nich. Osoba prowadząca przydziela, w jakie warzywo lub owoc ma się wcielić rodzić i dziecko (jabłko-gruszka, seler-pietruszka). Liczba krzeseł jest o jeden mniejsza od liczby uczestników. Na hasło prowadzącego miejscami zamieniają się jabłko z gruszką i seler z pietruszką. Natomiast na hasło „witaminki” wszyscy uczestnicy zmieniają miejsca. Uczestnik, który nie zdążył zająć miejsca przejmuje rolę prowadzącego zabawę.

5.  Zabawa pt. "Czarodziejski worek" - rozpoznawanie warzyw i owoców poprzez dotyk.

Przebieg zabawy:

Na środku stoi pięć krzeseł. Udział bierze pięcioro dzieci zaproszonych do zabawy po imieniu. Kolejno wkładają rękę do worka i nie patrząc starają się odgadnąć, jakie warzywo lub owoc wzięły do ręki. Po wyjęciu warzywa lub owocu z worka weryfikują czy prawidłowo określiły jego nazwę.

6.  Zabawa pt. "Co się unosi w powietrzu?" - rozpoznawanie produktów z wykorzystaniem zmysłu węchu bez kontroli wzroku (pieprz, czosnek, cebula, ocet, pomarańcza).

Przebieg zabawy:

Na środku stoi pięć krzeseł. Udział bierze pięcioro rodziców, którzy mają zawiązane oczy chustkami. Wąchają wybrany produkt i odgadują jego nazwę.

7.  Układ taneczny do piosenki pt. "Chodzi wiatr po łące&".

Przebieg zabawy:

Biorący udział stają w parach twarzami do siebie w pewnej odległości, tworząc tzw. Uliczkę. Wyznaczona para cwałem bocznym rozpoczyna taniec w uliczce, powraca na swoje miejsce i zaprasza do tańca parę sąsiadów.

8.  Układanie kompozycji z materiału przyrodniczego – zajęcia w pięciu zespołach (rodzice i dzieci).

9.  Podziękowanie za udział we wspólnej zabawie, rozdanie nagród, poczęstunek (galaretka, napoje).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin