Scenariusz spotkania andrzejkowego OWT 30.11.2009r.
Temat: Andrzejkowe wróżby i zabawy
Cel główny:
- kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego.
Cele operacyjne:
- zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe,
- poszerza zasób słownictwa,
- umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z kolegami, koleżankami i rodzicami,
- integruje się w zabawie i umie współdziałać z grupą kolegów i koleżanek.
Przebieg zabawy:
1. Przywitanie dzieci z wróżką
2. Zabawy Andrzejkowe, część zabaw prowadzona z 3 grupami, część w każdej oddzielnie). W tym czasie pozostałe 2 grupy była w salach z wróżbami.
3. Zabawy przeplatane piosenką "Jedzie pociąg z daleka" którym dojeżdżamy do kolejnej zabawy - Czarownica opowiada o krainie do której dojedziemyBaba Jaga patrzy (Zadaniem dzieci jest dotarcie do Baby Jagi w jak najkrótszym czasie, przyjmując nieruchomo różne pozy- wygrywające dziecko staje się naczelnym magiem/ konduktorem i prowadzi dzieci do piosenki "Jedzie pociąg z daleka" do czarodziejskiej krainy)Tańce z miotłą - integracja ( wcześniej przy mniejszej ilości dzieci każde dziecko może przedstawić się miotle z ukłonem i/lub pokazać co można zrobić z miotłą ew. bąbelkiem- maskotką czarownicy- mamy też prawdziwą myszkę, ale to opcja dla starszych dzieci.Taniec: Uczestnicy tańczą w rytm muzyki i jednocześnie przekazując sobie wzajemnie miotłę. W chwili, gdy prowadzący przerywa muzykę - osoba, która została z miotłą w ręku, tańczy z nią indywidualnie na parkiecie - lub dostaje zadanie przedstawić się zrobić straszną minę)Przechodzenie pod miotłą (obniżamy miotłę coraz niżej - wygrywa ten kto nie dotkanie miotły w wersji najniższej - nagroda - wróżby z baniek mydlanych- wróżby- duża bańka duży urośniesz, dużo małych baniek - dużo przyjaciół itp)”Czarodziejska podróż -" (zabawa wykorzystująca metodę ruchu rozwijającego przy muzyce, prowadzący zajęcia wydaje polecenia zmieniając się w zwierzątka które poruszają się w różny sposób w różnym tempie)Stonoga ( Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga/Każda inna jej noga, jej noga BĘC!Po BĘC wszyscy stają z szeroko rozstawionymi nogami, a ostatnia osoba przechodzi pod nimiTaniec w parach na gazetach lub pojedyńczo zmniejszające się wyspy z wykorzystaniem gazet które po każdym zatrzymaniu muzyki zmniejszamy - wygrywa ten, kto nie zejdzie z gazety (możliwa nagroda - wybór zawodu- czarodziejskie karteczki z symbolami/nazwami zawodów do odgadnięcia przez podgrzanie ogniem świecy)Jedzie pociąg pomiędzy wyspami Gazetowe krasnoludki ( 2 lub 4 grupy przedszkolaków pod opieką pań wybierają spośród siebie najsprytniejszego i z pomocą gazet i taśmy klejącej robią z niego krasnoludka)Krasnoludki dzielą dzieci na dziewczynki i chłopców i jadą do Kariny wróżb- jedzie pociągWróżba z butów- kogo pierwszy but za progiem pierwszy będzie miał ślub- buty przekładają krasnoludkiTeraz mieszamy wszystkie buty na środku Krasnoludki mają za zadanie znaleźć pary butów Buty w pary (Po dobraniu pary krasnoludek staje naprzeciwko dzieci i mówi: "Mam dziś kłopot- kłopot wielki, komu oddać pantofelki". Dziecko do którego należą kapcie podnosi się z miejsca i dziękuje krasnoludkowi za pomoc. Staje w miejscu wyznaczonym przez krasnala- po dobraniu wszystkich par liczymy ilość dzieci którym krasnoludki odnalazły buty- krasnoludek wygrywający na początku pociągu)Rozbieranie krasnoludka + wróżby na spełnienie życzenia (z oddartych magicznych ubranek robimy kulki spełniające życzenia - należy pomyśleć życzenie zrobić obrót i wrzucić do kosza kulkę/trzy próby na każdą kulkę/ - zabawa do wysprzątania wszystkich papierków) (Dzieci do domu - zabawa uspakajająca dzieci)lub "Jedzie pociąg" po którym siadamy i relaksujemy się po ciężkiej podróżyPolowanie na smoka ( przechodzenie przez różne miejsca z pokazywaniem i refrenem- po znalezieniu smoka ucieczka i powrót do bezpiecznego domu przez poprzednie miejsca)Jedzie pociąg wsiadamy do pociągu i jedziemy nauczyć się zaklęć na smokiMagiczne pląsy - taneczne czarowanie i zaklęcia odstraszające smoki i pomagające w innych czarach
Zabawa grupowa dodatkowa "Pilnuj skarbu"4. Pasowanie na maga i wróżkę- ogień chemiczny (bezpieczna święcąca od 1- 3 godzin pałeczka z możliwością zawieszenia na rękę) - każde dziecko dostaje magiczną różdżkę na oczach dziecka odpalamy różdżkę (przełamanie- dziecko samo macha różdżką, która zaczyna świecić) i pasujemy go na maga/ wróżkę5. Wróżby andrzejkowe, przygotowane w salach:
I „Kim będę w przyszłości” z wykorzystaniem obrazków, gula-hop i butelki
II „Kolory” – dobre rady dla dzieci
III „Co powie kwiatek?” z wykorzystaniem krzesełek obrazków kwiatów i przepowiedniach
IV „Filiżanki” – co czeka dz. w niedalekiej przyszłości.
V „Lanie wosku”.
6. Pożegnanie.
basia1234