Instrukcja BHP przy obsłudze nożyc mechanicznych.rtf

(105 KB) Pobierz

     

INSTRUKCJA BHP

przy obsłudze nożyc mechanicznych

1.   Przeznaczenie.

Nożyce mechaniczne przeznaczone są do cięcia prętów zbrojeniowych o przekroju kołowym, sześciokątnym, kwadratowym, prostokątnym, lub wiązki prętów ze stali węglowej i stopowej.       Do obsługi nożyc może być dopuszczona osoba przeszkolona w zakresie tego typu urządzeń oraz zapoznana z Dokumentacją Techniczno-Ruchową i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

      

2.   Codziennie przed rozpoczęciem pracy należy.

·         Usunąć z nożyc i otoczenia wszystkie zbędne przedmioty i narzędzia, które mogą po uruchomieniu maszyny dostać się między jej części pracujące lub utrudniać obsługę.

·         Sprawdzić stan dokręcenia śrub i nakrętek.

·         Uruchomić nożyce na biegu luzem.

·         Sprawdzić działanie mechanizmów, takich jak: wyłącznik elektryczny, pedał - dźwignia.

3.   Nie wolno.

·         Wkładaćki między noże nożyc przy pracującym silniku. W przypadku zaistnienia konieczności poprawek należy zatrzymać silnik i poczekać, aż koło zamachowe zatrzyma się.

·         Hamować koła zamachowego przez uciskanie rękami, kawałkami drewna lub innymi przedmiotami.

·         Smarować nożyc w czasie ich pracy.

·         Ciąć na nożycach pręw grubszych, niż jest to określone dla danego typu nożyc.

·         Pracować przy niewystarczającym lub oślepiającym oświetleniu.

4.   Obsługa.

·         Obcinany pręt lub wiązka pręw powinna być trzymana w pozycji poziomej prostopadle do płaszczyzny noży, co zapewnia zamocowany mimośrodowo na trzpieniu odbój.

·         Obsługujący w momencie cięcia powinien znajdować się po stronie podawanego materiału.

·         Należy pamiętać, że najmniejsza odległośćki od płaszczyzny cięcia nie może być mniejsza od 200mm.

·         Przy masowym cięciu pręw zbrojeniowych, których długość końcowo odcinanych musi wynosić powyżej 1 m, obsługujący nożyce powinien mieć pomoc przy odbieraniu pręw. W tym celu po stronie odbioru należy zainstalować stół odbiorczy, który będzie jednocześnie podtrzymywał odcięte końce pręw i chronił odbierającego przed upadkiem i ewentualnym    odchyleniem ciąego materiału.

·         Przy odcinaniu szczególnie krótkich końców z twardego materiału może naspić ich odskok. Należy wówczas zwrócić uwagę, aby w pobliżu nożyc nie znajdowały się osoby postronne, obsługa natomiast powinna pamiętać o przystawieniu osłony przenośnej i załeniu okularów ochronnych.

·         W przypadku awarii nożyc należy je zatrzymać, wyłączyć spod napięcia, awarię zgłosić swojemu bezpośredniemu przełonemu.

·         W przypadku przerwy w dopływie prądu lub spadku napięcia w sieci należy ustawić wyłącznik nożyc w połeniu zerowym. Włączyć nożyce można dopiero po stwierdzeniu, że napięcie prądu w sieci osiągnęło wymaganą wielkość.

·         Pracownik obsługujący nożyce powinien być ubrany w odzież nie utrudniają ruchów, jednak bez odstających i zwisających części, które grożą pochwyceniem przez znajdujące się w ruchu części maszyny oraz nosić nakrycie głowy uniemożliwiające rozsypywanie sięosów. Ręce powinny być odziane w rękawice.

 

5.  Po zakończeniu pracy należy.

·         Unieruchomić nożyce.

·         Wyłączyć silnik spod napięcia.

·         Poczekać na zatrzymanie się koła zamachowego.

·         Uporządkować narzędzia, materiały i wyroby gotowe.

·         Nożyce oczyścić i nasmarować.

Przygotować nożyce do przekazania następnej zmianie wzgl. do rozpoczęcia pracy w dniu następnym.

       

       

       

      OPRACOWAŁ                                                                                                                ZATWIERDZIŁ

       

       

      

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin