SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH
TEMAT: „W krainie zabawek” –mam prawo się bawić.
CELE:
- zapoznaje się z podstawowym prawem dziecka do zabawy,
- budzenie i wyzwalanie do spontanicznej radości poprzez zabawę,
Dziecko:
- poznaje swoje prawo do zabawy,
- tworzy kodeks praw dobrej zabawy,
- pozbywa się lęku, buduje wiarę w siebie,
- umie odczytać komunikaty niewerbalne oraz je przekazać,
- przestrzega normy zachowania podczas zabawy zabawkami.
METODY:
- podające: objaśnienia, instrukcje
- ekspresyjne: zabawy integracyjne, ruchowe
- praktycznego działania
POMOCE:
- plakat „Prawo do dobrej zabawy”, farby plakatowe, kartki z piktogramami twarzy-emocje, miś, lalka, pajacyk, sylwety stóp, dowolna wesoła muzyka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. "Powitanie" zabawa integracyjna.
Dzieci w stoją rozsypce na tle muzyki witają się dowolną częścią ciała (palcami rąk, stopami, główkami itp.).
1. Prezentacja wiersza ruchem i mimiką.
1
Rączki robią klap klap kap
Nóżki robią tup tup tup
Tutaj swoją główkę mam
A na brzuszku sobie gram
Tutaj swoje uszka mam
Oczka patrzą tu i ta
Buzia robi am am am
A na nosie sobie gram
2
2. „Tajemnicze ślady” –zabawa ruchowo-badawcza
Dzieci wędrują po śladach tajemniczych stóp na dywanie do ukrytych zabawek. Nauczyciel opowiada, że te zabawki są smutne i samotne (ukierunkowuje rozmowę na temat zabaw)
3. „Prawo do dobrej zabawy”- wspólne tworzenie kodeksu w formie plakatu
Dzieci wśród ilustracji wybierają, te, które przestawiają różne formy zabawy. W śród nich znajdują się również ilustracje o charakterze negatywnym. Dzieci wybrane przyklejają na plakat kodeksu
4. Akceptacja kodeksu
Dzieci po kolei odciskają swój palec umoczony w farbie na plakacie praw.
psotka14