Scenariuszlj.niemASierszchula.doc

(65 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji języka niemieckiego

Scenariusz lekcji języka niemieckiego

Prowadząca zajęcia: Agnieszka Sierszchuła

 

 

Temat: Advent und Weihnachten in den deutschsprachigen Ländern.

 

Cele lekcji:

 

-uczeń zna zwyczaje związane z Adwentem i Świętami Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych

- zna leksykę z zakresu „Weihnachten” i stosuje ją w praktyce (świąteczny quiz)

- posiada wiadomości kulturoznawcze na temat krajów niemieckojęzycznych

- zna nazwy ozdób choinkowych

-potrafi zaśpiewać kolędy w języku niemieckim:

„Kling Glöckchen”, „Advent, Advent”

- uczeń umiejętnie pracuje w grupie

-jest aktywny

 

Metody pracy:

 

- metoda komunikacyjna (działanie czynnościowe)

- audio-wizualna pokaz pomocy dydaktycznych, ilustracje

-ćwiczenia praktyczne: uzupełnianie kart pracy, asocjogramu, strojenie choinki, śpiewanie kolęd

 

Formy pracy:

 

- indywidualna- wypowiedzi uczniów, praca z kartą pracy

- zespołowa- śpiewanie kolęd, uzupełnianie asocjogramu, strojenie choinki

 

Środki dydaktyczne:

 

- ilustracje, teksty kolęd, magnetofon, choinka, karty pracy, mapa Niemiec

 

 

Przebieg lekcji:

 

Czynności organizacyjno-porządkowe:

Powitanie uczniów

Sprawdzenie obecności

 

Faza powtórzeniowa

 

Powtórzenie nazw krajów niemieckojęzycznych i ich stolic

(uczniowie pokazują na mapie kraje niemieckojęzyczne i podają ich nazwy)

 

- Przypomnienie nazw ozdób choinkowych (nauczyciel podaje nazwę ozdoby choinkowej w języku niemieckim, uczeń właściwą ozdobę zawiesza na choince)

 

 

 

 

 

             

Stern





 

Glaskugel



                                                                 

Apfel

 



                                                                                                





                                                                    

Kerze

Nüsse



 

Bonbon



 

Engel

 

 

 

 

 

 

 

- Uczniowie śpiewają kolędę „ Advent, Advent” (czworo uczniów pokazuje świeczki)

 

„Advent, Advent ein Lichtlein brennt, erst eins, dann zwei, dann drei, dann vier, dann steht das Christkind vor der Tür”

 

 

 

 

 

Praca nad nowym materiałem

 

- Nauczyciel zapisuje na tablicy temat, uczniowie przepisują go do zeszytu

Uczniowie pracują z tekstem „Advent und Weihnachten in den deutschsprachigen Ländern.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                       Advent und Weihnachten in den deutschsprachigen Ländern.

 

 

 

Am 1 (ersten) Dezember bekommen die Kinder einen Adventskalender mit 24 Fächern. Da drin findet sich ein Bonbon oder eine Praline. In der Adventszeit bastelt oder kauft jede Familie einen Adventskranz. Der Adventskranz hat vier Kerzen. Am 6 (sechsten) Dezember kommt zu den Kindern der Heilige Nikolaus. Am 24 (vierundzwanzigsten) Dezember schmückt man den Weihnachtsbaum und singt man die Weihnachtslieder. Der Weihnachtsmann bringt den Kindern die Geschenke . Die Weihnachten feiert man in den deutschsprachigen Ländern am 25 (fünfundzwanzigsten) und 26 (sechsundzwanzigsten) Dezember.

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel objaśnia uczniom nieznane zwroty, uczniowie czytają tekst (ćwiczenie umiejętności poprawnej wymowy ), wyszukują informacje i udzielają odpowiedzi czy zdanie jest prawdziwe , czy fałszywe.

 

1.      Die Kinder bekommen einen Adventskalender am ersten Dezember.

2.      Der Adventskranz hat sechs Kerzen.

3.      Der Heilige Nikolaus kommt am 2 Dezember

4.      Am 24 Dezember singt man die Weihnachtslieder

5.      In den deutschsprachigen Ländern feiert man Weihnachten am 26 und 27 Dezember.

 

 

 

R- richtig                F-falsch

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

 

 

Uczniowie śpiewają kolędę : „Kling Glöckchen”

 

Quiz świąteczny- uczniowie odpowiadają na pytania zadane im przez nauczyciela

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie lekcji

 

Uczniowie uzupełniają asocjogram, podają jak najwięcej rzeczowników złożonych ze słowem „Weihnachts-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowane lekcji- ewaluacja

 

 

1.      O czym rozmawialiśmy dzisiaj na lekcji?

2.      Wymień słownictwo związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

3.      Podaj nazwy krajów niemieckojęzycznych i ich stolice.



 



Na tej lekcji najbardziej podobało mi się:

 

 

  Największą trudność sprawiło mi:



 

Dziś nauczyłem/am się :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin