Pojęcie bezpieczeństwa i porządku publicznego 11.10 -08 .11.2009.doc

(131 KB) Pobierz

Pojęcie bezpieczeństwa i porządku publicznego/policja administracyjna/ustawa o policji

Ćwiczenia

 

Mgr Katarzyna Kaźmierska - Stępniak

 

Pojęcie i zakres bezpieczeństwa i porządku publicznego

Administracja bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policja administracyjna.

Wybrane instytucje i organy chroniące bezpieczeństwo i porządek publiczny w Polsce

Policja:

·              podstawy prawne działania i funkcjonowania,

·              podległość·              i organizacja,

·              zadania i kompetencje,

 

Organizacja i zadania policji

Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity Dz. U. 2007, Nr 43, poz. 277 ze zm.);

 

Policja to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

Struktura

 

Komenda Główna Policji

Komenda Wojewódzka Policji

/Komenda Stołeczna Policji/

↓                                        ↓

Komenda Powiatowa/            Komisariat

/Miejska/Rejonowa            specjalistyczny

Policji

Komisariat Policji; Posterunek Policji;

Rewir dzielnicowych

 

 

Do podstawowych zadań Policji należą:

ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra;

ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych oraz w środkach publicznego transportu i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym i na wodach przeznaczonych do powszechnego korzystania;

inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi;

wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców;

nadzór nad strażami gminnymi (miejskimi) oraz nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi w zakresie określonym w odrębnych przepisach;

kontrola przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych związanych z działalnością publiczną lub obowiązujących w miejscach publicznych;

współdziałanie z policjami innych państw oraz ich organizacjami międzynarodowymi na podstawie umów i porozumień międzynarodowych oraz odrębnych przepisów;

gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji kryminalnych;

prowadzenie bazy danych zawierającej informacje o wynikach analizy kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA);

 

Policja składa się z następujących rodzajów służb: kryminalna, prewencyjna oraz wspomagająca działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym. W skład Policji wchodzą również

Policja sądowa,

Wyższa Szkoła Policji, ośrodki szkolenia i szkoły policyjne;

wyodrębnione oddziały prewencji i pododdziały antyterrorystyczne;

jednostki badawczo-rozwojowe.

Komendant Główny Policji, za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, może powoływać, w uzasadnionych przypadkach, inne rodzaje służb, określając ich właściwość terytorialną, organizację i zakres działania.

 

Komendant Główny Policji

Jest centralnym organem administracji rządowej, właściwym w sprawach ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, podległy ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Jest przełożonym wszystkich funkcjonariuszy Policji;

Komendanta Głównego Policji powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

 

Komendant Główny Policji określa:

szczegółowe zasady organizacji i zakres działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji;

metody i formy wykonywania zadań przez poszczególne służby policyjne, w zakresie nieobjętym innymi przepisami wydanymi na podstawie ustawy;

programy szkoleń zawodowych policjantów;

szczegółowe zasady szkolenia zwierząt wykorzystywanych do realizacji zadań Policji, a także normy ich wyżywienia;

szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby, po konsultacji z Państwową Inspekcją Pracy;

zasady etyki zawodowej policjantów, po zasięgnięciu opinii związku zawodowego policjantów.

Komendant Główny Policji może tworzyć i likwidować ośrodki szkolenia i szkoły policyjne.

 

Komendant Wojewódzki Policji

Komendanta wojewódzkiego Policji powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji złożony po zasięgnięciu opinii wojewody.

Komendant wojewódzki Policji określa właściwość terytorialną komisariatów Policji na terenie swojego działania.

Komendant wojewódzki Policji w porozumieniu z Komendantem Głównym Policji tworzy, w razie potrzeby, komisariat kolejowy, wodny, lotniczy lub inny komisariat specjalistyczny. Komendanci komisariatów specjalistycznych podlegają właściwemu terytorialnie komendantowi wojewódzkiemu Policji.

Komendanta komisariatu specjalistycznego Policji powołuje i odwołuje komendant wojewódzki Policji.

 

Komendant Stołeczny Policji wykonuje na obszarze, województwa mazowieckiego obszar m.st. Warszawy oraz powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego zadania i kompetencje odpowiadające zadaniom i kompetencjom komendanta wojewódzkiego Policji.

Komendanta Stołecznego Policji powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji złożony po zasięgnięciu opinii wojewody oraz opinii Prezydenta m.st. Warszawy.

Komendanta powiatowego (miejskiego) Policji powołuje i odwołuje komendant wojewódzki Policji, po zasięgnięciu opinii starosty.

Komendant powiatowy (miejski) Policji może tworzyć rewiry dzielnicowych oraz posterunki Policji na zasadach określonych przez Komendanta Głównego Policji.

Kierownika rewiru oraz kierownika posterunku Policji mianuje i zwalnia ze stanowiska komendant powiatowy (miejski) Policji, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), chyba że do wyrażenia opinii w tej sprawie upoważniony został organ wykonawczy jednostki pomocniczej gminy.

Do zadań kierownika rewiru oraz kierownika posterunku Policji należy w szczególności:

              1)rozpoznawanie zagrożeń i przeciwdziałanie przyczynom ich powstawania;

              2)inicjowanie i organizowanie działań społeczności lokalnych mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz innym zjawiskom kryminogennym;

              3)wykonywanie czynności administracyjno-porządkowych oraz innych niecierpiących zwłoki czynności związanych z zawiadomieniem o przestępstwie i zabezpieczeniem miejsca zdarzenia.

 

 

Komendant rejonowy Policji

Na obszarze m.st. Warszawy zadania i kompetencje odpowiadające zadaniom i kompetencjom komendanta powiatowego (miejskiego) Policji wykonuje właściwy terytorialnie komendant rejonowy Policji.

Minister właściwy do spraw wewnętrznych określa, w drodze rozporządzenia, właściwość terytorialną komendantów rejonowych Policji, tworzy i znosi komendy rejonowe Policji oraz ustala ich nazwy. Właściwość terytorialna komendantów rejonowych Policji obejmuje obszar jednej dzielnicy lub kilku dzielnic.

Komendanta rejonowego Policji powołuje i odwołuje Komendant Stołeczny Policji, po zasięgnięciu opinii Prezydenta m.st. Warszawy.

 

Komendanta komisariatu Policji powołuje i odwołuje komendant powiatowy (miejski) Policji po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) lub wójtów. Opiniowanie to nie dotyczy komendanta komisariatu specjalistycznego.

 

 

Organami administracji rządowej na obszarze województwa w sprawach ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego są:

1.wojewoda przy pomocy komendanta wojewódzkiego Policji działającego w jego imieniu albo komendant wojewódzki Policji działający w imieniu własnym w sprawach:

wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i czynności z zakresu ścigania wykroczeń,

wydawania indywidualnych aktów administracyjnych, jeżeli ustawy tak stanowią;

2. komendant powiatowy (miejski) Policji;

3. komendant komisariatu Policji.

 

Komendanci Policji (z zastrzeżeniem Komendant Stołeczny Policji), składają roczne sprawozdania ze swojej działalności, a także informacje o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego właściwym wojewodom, starostom, wójtom (burmistrzom lub prezydentom miast), a także radom powiatu i radom gmin. W razie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego lub zakłócenia porządku publicznego sprawozdania i informacje składa się tym organom niezwłocznie na każde ich żądanie.

 

Komendant Stołeczny Policji składa sprawozdanie, a także informacje, o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego Wojewodzie Mazowieckiemu oraz, w zakresie dotyczącym działalności Policji na obszarze m.st. Warszawy, Prezydentowi m.st. Warszawy i Radzie m.st. Warszawy. Komendanci rejonowi Policji nie składają odrębnych sprawozdań.

 

Rada powiatu (miasta) oraz rada gminy na podstawie sprawozdań i informacji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego może określić, w drodze uchwały, istotne dla wspólnoty samorządowej zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta może żądać od właściwego komendanta Policji przywrócenia stanu zgodnego z porządkiem prawnym lub podjęcia działań zapobiegających naruszeniu prawa, a także zmierzających do usunięcia zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Żądanie nie może dotyczyć czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz czynności z zakresu ścigania wykroczeń. Żądanie to nie może dotyczyć wykonania konkretnej czynności służbowej ani określać sposobu wykonania zadania przez Policję.

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta ponoszą wyłączną odpowiedzialność za treść żądania

Żądanie  przekazane ustnie wymaga potwierdzenia na piśmie.

Właściwy komendant Policji niezwłocznie przedkłada sprawę komendantowi Policji wyższego stopnia, jeżeli nie jest w stanie wykonać żądania

Żądanie naruszające prawo jest nieważne. O nieważności żądania stwierdza wojewoda.

 

Koszty związane z funkcjonowaniem Policji są pokrywane z budżetu państwa.

Etaty Policji określa ustawa budżetowa.

Jednostki samorządu terytorialnego, państwowe jednostki organizacyjne, stowarzyszenia, fundacje, banki oraz instytucje ubezpieczeniowe mogą uczestniczyć w pokrywaniu wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych lub remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Policji, a także zakupu niezbędnych dla ich potrzeb towarów i usług.

 

Na wniosek rady powiatu lub rady gminy liczba etatów Policji w rewirach dzielnicowych i posterunkach Policji na terenie powiatu lub gminy może ulec zwiększeniu, jeżeli organy te zapewnią pokrywanie kosztów utrzymania etatów Policji przez okres co najmniej 5 lat, na warunkach określonych w porozumieniu zawartym między organem powiatu lub gminy a właściwym komendantem wojewódzkim Policji i zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Policji.

 

Rada powiatu lub rada gminy może przekazać, na warunkach określonych w porozumieniu zawartym między organem wykonawczym powiatu lub gminy a właściwym komendantem powiatowym (miejskim) Policji, środki finansowe stanowiące dochody własne powiatu lub gminy, dla Policji z przeznaczeniem na:

rekompensatę pieniężną za czas służby przekraczający normę określoną w art. 33 ust. 2, (2. Zadania służbowe policjanta powinny być ustalone w sposób pozwalający na ich wykonanie w ramach 40-godzinnego tygodnia służby, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym)

nagrodę za osiągnięcia w służbie,

 

dla policjantów właściwych miejscowo komend powiatowych (miejskich) i komisariatów, którzy realizują zadania z zakresu służby prewencyjnej.

 

Porozumienie określa w szczególności:

              1)              rodzaje ustawowych zadań Policji, finansowanych na podstawie porozumienia:

a)              wykonywanych w czasie przekraczającym normę określoną w art. 33 ust. 2,

b)              za wykonywanie których może być przyznana nagroda za osiągnięcia w służbie;

              2)              wysokość oraz tryb i terminy przekazywania środków finansowych

              3)              sposób dokonywania oceny prawidłowości wykonania porozumienia.

 

Tworzy się Fundusz Wsparcia Policji, zwany dalej "Funduszem", składający się z funduszy: centralnego, wojewódzkich i Szkół Policji.

Fundusz jest państwowym funduszem celowym.

Środki finansowe uzyskane przez Policję przez jednostki samorządu terytorialnego, państwowe jednostki organizacyjne, stowarzyszenia, fundacje, banki oraz instytucje ubezpieczeniowe, rada powiatu lub rada gminy na podstawie umów i porozumień zawartych przez:

              1)              Komendanta Głównego Policji - są przychodami funduszu centralnego;

              2)              komendantów odpowiednio wojewódzkich lub Komendanta Stołecznego Policji albo podległych im komendantów powiatowych (miejskich, rejonowych) Policji - są przychodami wojewódzkich funduszy;

              3)              Komendanta Wyższej Szkoły Policji oraz komendantów szkół policyjnych - ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin