Prawo administracyjne - K. Wlaźlak ćwiczenia 5.docx

(15 KB) Pobierz

27.11.2009

Zasady prawa administracyjnego charakteryzują się zróżnicowaniem. Przez to nie można wprowadzić żadnego katalogu zasad prawa administracyjnego. Różnice w zasadach prawa:

·         Niektóre zasady są związane z ustrojem, inne są właściwe tylko dla prawa administracyjnego

·         Różnice w nazewnictwie

·         Charakter prawny zasad

o        mające charakter normatywny, na co wskazuje konkretny fragment ustawy

o        traktowane jako niewiążące postulaty, wskazówki kierowane do organów stosujących prawo.

·         Dotyczące stopnia ogólności zasad

o        Ogólne

o        Szczegółowe – najczęściej są wyprowadzane z zasad ogólnych

·         Podział ze względu charakter norm

o        Zasady prawa ustrojowego – dotyczą prawa administracyjnego, związane są z funkcjonowaniem administracji

o        Zasady prawa materialnego

o        Zasady prawa procesowego

Zasada demokratycznego państwa prawnego – została wprowadzona w 1989 roku do porządku prawnego. Obecnie podstawy prawne tej ustawy określa art.2 Konstytucji RP. Zasada ta dotyczy działań administracji publicznej i relacji państwo <-> obywatel. Samo pojęcie demokratyczne państwo prawa to szeroki termin, który ma charakter prawny, logiczny, polityczny… jest to najbardziej generalna zasada. Wyprowadza się z niej, jako z klauzuli generalnej, szereg innych zasad, np.:

·         Zasada legalności

·         Zasada równości wobec prawa

·         Zasada sprawiedliwości społecznej

·         Zasada prawa do sądu

·         Zasada proporcjonalności

·         Zasada podziału władzy

·         Zasada ochrony praw słusznie nabytych

·         Zasada zaufania obywateli do organów państwa

·         Zasada lex retro non agit

Zasada demokratycznego państwa prawnego odnosi się do pewnych wartości, którym musi odpowiadać prawo, np.:

·         Prawo musi być jasne

·         Przejrzyste

·         Stabilne

·         Przewidywalne

·         Nie może wprowadzać w błąd obywateli

·         Musi odpowiadać zasadzie proporcjonalności

·         Nie może działać wstecz

·         Musi obowiązywać z zachowaniem odpowiedniego vacatio legis

Na zasadę demokratycznego państwa prawnego składają się 2 podstawowe założenia:

·         Prymat prawa organy administracji publicznej mają obowiązek uznania konstytucji jako ustawy zasadniczej oraz prymatu ustawy w systemie źródeł prawa. Oznacza to, że wszystkie akty pochodzące od organów władzy publicznej muszą być zgodne z konstytucją i ustawami.

·         Poszanowanie praw i wolności obywateli:

o        Respektowanie praw i wolności obywateli

o        Zapewnienie ich ochrony

o        Poddanie swoich działań w tym zakresie kontroli sądów

Z zasady demokratycznego państwa prawnego wynika zasada legalności (praworządności). Zasada ta jest fundamentalną zasadą systemu prawa, jednocześnie jedną z podstawowych zasad prawa administracyjnego. Została wprost wyrażona w konstytucji (art.7), zgodnie z którym organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Realizacja tej zasady polega na spełnieniu łącznie dwóch przesłanek:

Ø      Działanie organu władzy publicznej ma być podjęte na podstawie prawa

Ø      Działanie organu władzy publicznej ma być utrzymane w granicach prawa

Zasada ta realizowana jest na etapie tworzenia prawa i na etapie stosowania prawa. W tym procesie tworzenia prawa mamy do czynienia z prymatem ustawy. Wiąże się to z zachowaniem zgodności aktów wydawanych przez organy administracji publicznej z ustawą zasadniczą, z obowiązkiem wydawania tych aktów na podstawie ustawy, przepisu ustawy i w każdym przypadku powoływania podstawy prawnej do wydania konkretnego aktu. Na tym samym etapie tworzenia prawa zasada ta oznacza obowiązek istnienia skutecznych środków kontroli zgodności aktów prawotwórczych z konstytucją i ustawami, oraz obowiązek istnienia skutecznych sposobów uchylania mocy obowiązującej aktów niezgodnych z konstytucję i ustawami. Na etapie stosowania prawa zasada legalności oznacza obowiązek przestrzegania przepisów prawa ustrojowego, materialnego i procesowego oraz przestrzegania właściwości (miejscowej, rzeczowej i instancyjnej).

Zasada równości wobec prawa ściśle wiąże się z zasadą legalności. Dotyczy ona konstytucyjnie określonych wolności praw i obywateli. Wiąże się ze sprawiedliwością społeczną, ideą sprawiedliwości społecznej. Zasada ta jest zasadą konstytucyjną określoną w art.32 i art.33. Zasada ta ma też szerokie zastosowanie. Mamy 2 przejawy tej zasady:

Ø      Równość wobec prawa sensu stricte – równość stosowania prawa względem wszystkich.

Ø      Równość w prawie – prawo nie może zawierać w swej treści postanowień takich, które z jednej strony faworyzowały by, albo z drugiej dyskryminowały określone grupy obywateli.

Zasada proporcjonalności (adekwatności, współmierności, najmniejszego bólu) – zasada ta odnosi się do rozsądnej i racjonalnie uzasadnionej ingerencji państwa w sferę praw i wolności obywateli. Zasada ta postuluje zachowanie odpowiednich właściwych proporcji między zakładanym celem władzy publicznej, a stosowanymi przez nią środkami. Zasada ta służy ochronie jednostki przed nieuzasadnionym i nadmiernie dotkliwym wkraczaniem w sferę jej praw i wolności. Na treść tej zasady składają się 3 nakazy:

ü      Nakaz przydatności – oznacza, by zakładany środek był przydatny do zamierzonego celu

ü      Nakaz konieczności – oznacza ograniczenie ingerencji do niezbędnego minimum przy uwzględnieniu 4 podstawowych wyznaczników

o        Podmiotu

o        Przedmiotu

o        Czasu

o        Przestrzeni

ü      Nakaz proporcjonalności – oznacza, by zamierzony cel znajdował się w odpowiednim stosunku do ciężaru i dolegliwości stosowanych środków.

Zasada ta nie została bezpośrednio wyrażona w prawie polskim, ale jest wyprowadzana w wyniku analizy różnych tekstów prawnych. W prawie europejskim zasada ta funkcjonuje bezpośrednio w niektórych aktach prawnych, np. w traktacie o UE, europejskim kodeksie dobrej administracji, karcie praw podstawowych. Zasada proporcjonalności jest przedmiotem zainteresowania sądów europejskich, zwłaszcza trybunału sprawiedliwości, który w jednym ze swoich orzeczeń jako pierwszy uznał tą zasadę za zasadę ogólną prawa wspólnotowego.

Ustawa o dostępie do informacji publicznej

Zgłoś jeśli naruszono regulamin