Socjologia - wykład 3.doc

(38 KB) Pobierz

SOCJOLOGIA ORGANIZACJI

Wykład 3 – 29.10.2007r

 

Struktury wewnątrzgrupowe:

1.     Socjometryczna – sposób w jaki ludzie na siebie wzajemnie oddziaływają i tworzą sieć sympatii i antypatii. Badanie może dostarczyć informacji o podziałach grupowych. Powstanie tej struktury pozwala powiedzieć, że mamy do czynienia z pełną grupą.

2.     Przywództwa – jakie mechanizmy decydują o tym, że jedni sprawują władzę nad innymi, w jaki sposób sprawowana jest władza i jakie są jej skutki. Nie ma jednej osobowości przywódczej. Jej typ zależy od sytuacji:

a)     Autorytarny – wydaje polecenia i nie poddaje ich dyskusji. Ograniczona jest inicjatywność jednostek. Gdy zabraknie przywódcy, to grupa nie potrafi przejąć inicjatywy. W grupie takiej występuje wysoki poziom agresji.

b)    Demokratyczny uzgadnia ze swoimi podwładnymi sposób postępowania i w gruncie rzeczy taka postawa sprzyja harmonijnemu współdziałaniu. Jest niski poziom agresywności.

c)     Anarchiczny – nie są podejmowane żadne decyzje. Przywódca nie podejmuje żadnych działań, by grupą kierować. Każdy próbuje podejmować jakieś działania, jednak mogą one nie prowadzić do dobrych rezultatów.

3.     Komunikacyjna – przedmiotem analiz jest proces komunikacji – jak kształtuje się komunikacja i jakie są jej efekty; sieć komunikacyjna.

Normy powstają w wyniku społecznej interakcji w obrębie danej grupy. Członkowie zachowują się w dany sposób, natomiast inni ten właściwy sposób potwierdzają. Grupy są mniej tolerancyjne wobec zachowań, które odstają niż całe społeczeństwo. Normą jest to, co jest powszechnie akceptowane.

 

KONFORMIZM GRUPOWY

Konformizmem społecznym nazywamy zmianę zachowania bądź opinii pod wpływem rzeczywistego bądź wyobrażonego nacisku jakiejś jednostki lub grupy.

Odmianą konformizmu jest myślenie grupowe. Jest to sposób myślenia, do którego jednostki uciekają się w przypadku braku lub niedostatku alternatywnych środków działania. Jest niezwykle silna presja na jednomyślność. Mamy z nim do czynienia, gdy jest duża orientacja grupy na osiągnięcie celu. Aby myślenie grupowe zaistniało, grupy muszą być zaślepione optymizmem. Występuje instytucja stróża umysłu. Zajmuje się on filtrowaniem wiadomości, które do grupy napływają. Pilnuje, aby docierały wyłącznie te wiadomości, które wzmacniają myślenie grupowe, a zatrzymuje te, które mogłyby tym myśleniem zachwiać.

 

Czynniki wzmacniające bądź osłabiające konformizm grupowy:

1.     Jednomyślność – im więcej osób w danej grupie myśli jednakowo, tym bardziej prawdopodobne, że inni będą tak myśleć.

2.     Osobowość jednostek – jeśli poszczególne jednostki mają niską samoocenę, to zdecydowanie bardziej potrzebne są naciski.

3.     Skład grupy – może wpływać w większym lub mniejszym stopniu:

- gdy grupa składa się ze specjalistów danej dziedziny

- skłonność do ulegania innym przejawia się w grupie podobieństwa

- grupa może oddziaływać , jeśli składa się z osób dla nas ważnych.

 

Dwie przyczyny konformizmu.

1.     Chęć uniknięcia lary bądź uzyskania nagrody

2.     Potrzeba zmiany pierwotnej opinii.

 

Konformizm to wpływ społeczny jaki jedni wywierają na drugich.

 

DWA RODZAJE KONFORMIZMU

1.     Oparty na motywach jednostki – wynika z pewnej kalkulacji jednostki.

2.     Oparty na trwałości zachowań konformistycznych – w procesie wychowania jednostka wyznacza sobie pewne normy, wyznaczające standardy zachowania się.

 

TYPY WPŁYWU SPOŁECZNEGO

1.     Uleganie – jest nierozerwalnie związane z władzą. Jest to mechanizm, w którym ludzie chcąc uniknąć kary lub osiągnąć nagrodę ulegają.

2.     Identyfikacja – atrakcyjność osoby, która na nas wpływ wywiera.

3.     Internalizacja – poszukujemy szczególnych osób w naszym otoczeniu, którym poddajemy się  dla faktu bycia wiarygodnym.

 

Konformizm pozwala przewidywać ludzkie zachowania.

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin