MASAŻ LIMFATYCZNY.doc

(24 KB) Pobierz
MASAŻ LIMFATYCZNY

MASAŻ LIMFATYCZNY

     W zależności od schorzenia stosuje się różne techniki masażu: klasyczny, segmentarny lub limfatyczny (drenaż limfatyczny). Przy skłonności do obrzęków skutecznie działa masaż limfatyczny. Worki pod oczami i opuchnięte stopy mogą być objawem wielu poważnych chorób serca, nerek i wątroby. Czasem są po prostu skutkiem niezbyt sprawnego przepływu chłonki przez naczynia limfatyczne.

     Celem masażu limfatycznego (drenażu limfatycznego) jest usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Osiągamy to w sposób mechaniczny przez przepchnięcie zalegającej chłonki i udrożnienie węzłów chłonnych.

     Układ limfatyczny podobny jest do układu żylnego, ale brakuje mu takiego motoru napędzającego jakim jest serce. W wiotkich naczyniach chłonka płynie tylko dzięki różnicy ciśnień w organizmie. Dlatego tak łatwo dochodzi do jej zastoju, wystarczy siedzący tryb życia i unikanie gimnastyki. Skutkiem zaburzeń w układzie limfatycznym są nie tylko obrzęki, ale też rozstępy, cellulit, trądzik różowaty, przedwczesne starzenie się skóry i schorzenia wielu narządów wewnętrznych.

     Masaż limfatyczny całego ciała likwiduje i zapobiega zastojom chłonki i trwa około godziny. Masaż limfatyczny częściowy trwa 15-20 minut.

     W efekcie stosowania drenażu limfatycznego osiągamy m.in. poprawę warunków do produkcji limfocytów, transportu wody i soli mineralnych do komórek, co prowadzi do zwalczania bakterii oraz likwidacji obrzęków.

W masażu limfatycznym, podobnie jak w masażu klasycznym stosujemy:

§         głaskanie,

§         rozcieranie,

§         ugniatanie.

Przeciwwskazania:

§         choroby nowotworowe, szczególnie układu chłonnego,

§         choroby zakaźne,

§         obrzęki i wysięki w wyniku ostrych stanów zapalnych.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin