TYPY CER.doc

(185 KB) Pobierz

RODZAJE CER

 

1.     Wywiad

Zaczynając zabieg zawsze musimy przeprowadzić wywiad z klientką. Przystępując do wywiadu należy  uwzględnić wszystkie pytania, które ułatwią nam diagnozę skóry i pomogą w doborze właściwych zabiegów.

- warunki pracy

- wiek

- rodzaj pracy

- jak skóra reaguje na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne

- sposób odżywiania

- przebyte choroby

- pielęgnacja domowa

- pielęgnacja gabinetowa

- ilość pitej wody

- sposób odżywiania

- tryb życia

 

 

2.     Badanie skóry za pomocą wzroku i dotyku

Pierwszym etapem jest wykonanie dokładnego demakijażu. Warto też użyć lampy lupy aby dokładniej oglądnąć skórę. Lampa taka zbudowana jest z dużego szkła powiększającego i podświetlania od spodu.

Ocena wzrokowa pozwala na określenie stanu skóry pod względem :

- przebarwień

- kolorytu

- wielkości por

- rozszerzonych naczyń

Ocena palpitacyjna pozwala ustalić :

- grubość

- jędrność

- strukturę skóry

- elastyczność

3. Rodzaje Cer

 

CERA NORMALNA

Cera określana jako normalna rzadko występuje u osób dorosłych, taką skórę mają dzieci do okresu dojrzewania. Z wyglądu przypomina skórę dziecka- jest zaróżowiona, czysta, odpowiednio nawodniona, ukrwiona i odżywiona. Nie łuszczy się, ponieważ nie jest odwodniona. Jest miękka i aksamitna. Ponieważ gruczoły łojowe funkcjonują prawidłowo skóra taka nie świeci się. Jest doskonale napięta, idealnie gładka i elastyczna. Nie ma zaskórników czy rozszerzonych  porów. Niewidoczne są naczynia krwionośne i plamy barwnikowe. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, słońce, mróz, wodę i mydło.

Pielęgnacja cery normalnej

Celem pielęgnacji cery normalnej jest utrzymanie jej delikatnej równowagi, dobierając odpowiednie produkty i rodzaj pielęgnacji, by skóry nie natłuszczać nadmiernie ani nie przesuszać.

W młodości cera normalna nie wymaga specjalnych zabiegów czy pielęgnacji. Naszym zadaniem jest jedynie dbanie, aby najdłużej utrzymać ten stan i ze wszystkich sił chronić skórę przed starzeniem, odwodnieniem czy naruszeniem jej równowagi. Nie wolno używać  środków silnie działających np. zawierających alkohol lub silnie zasadowych mydeł, ponieważ mogą one podrażnić skórę i w rezultacie doprowadzić do jej wysuszenia lub przetłuszczania się.  Twarz należy myć i oczyszczać za pomocą łagodnych mleczek i żeli o neutralnym pH. Wskazane są też łagodne toniki bezalkoholowe i kremy nawilżające na dzień, powinny zawierać filtry ochronne przed promieniowaniem UV. Osoba o cerze normalnej nie powinna stosować tłustych kremów dopóki nie stanie się to konieczne. Około trzydziestego roku życia  skóra normalna zaczyna przeistaczać się w cerę suchą. W tym okresie trzeba szczególnie dbać o jej nawilżenie, aby nie dopuścić do przedwczesnego starzenia i powstawania zmarszczek. Wskazane są preparaty silnie nawilżające, nie tylko kremy, ale także toniki, mleczka, maseczki i zabiegi w gabinetach kosmetycznych.

W pielęgnacji cery normalnej należy:

- do demakijażu używaćużywać mleczka lub śmietanki, można również myć twarz mydłem glicerynowym dla dzieci.

- tonizowac skórę delikatnym tonikiem bezalkoholowym

- stosować lekkie kremy nawilżające

- w lecie stosować kremy z filtrem UV

- zimą używać kremów lekko natłuszczających

-  stosować delikatne kremy pod oczy

- po trzydziestym roku życia zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe

- używać tylko delikatnego peelingu

- stosować maseczko nawilżające i odżywcze

- nie należy używać kosmetyków przesuszających skórę

- nie uznawać mydladodemakojążu

- nie stosować kremów bardzo tłustych.

Pielęgnacja gabinetowa cery normalnej.

Cera normalna nie wymaga specjalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Ważne jest aby utrzymać równowagę i nie dopuścić do przedwczesnego starzenia i powstania zmarszczek poprzez odpowiednią pielęgnacje domową.

Kosmetyki do cery normalnej.

Do pielęgnacji tej cery stosujemy preparaty do pielęgnacji cery normalnej, ale również można stosować kosmetyki do cery suchej i wrażliwej.

Odpowiednie kosmetyki to :

- krem do demakijażu- kosmetyk o dość gęstej konsystencji, doskonale oczyszcza skórę, pH jest kwaśne 4.5-6, nie odtłuszcza nadmiernie skóry, niektóre kremy do demakijażu, chronią skórę przed nadmierną utrata wody. Skład oparty jest głównie na bazie delikatnie działających olejków i ekstraktów roślinnych.

- mleczko kosmetyczne lub śmietanka- jest to emulsja olej w wodzie lub woda w oleju, zawiera wyciągi roślinne i olejki, mleczko jest delikatne w działaniu, łagodzi podrażnienia.

- tonik bezalkoholowy- służy do odświeżania skóry, przywraca naturalne pH, tonik do cery normalnej może mieć w składzie ekstrakty  roślinne, które będą działać łagodząco i nawilżająco np. olejki z kiełków pszenicy, kwas hialuronowy.

- krem nawilżający- dobrze aby zawierał filtry przeciwsłoneczne UVA i UVB, oraz ekstrakty nawilżające np. gliceryna, oleje roślinne, aloes, algi

- krem lub żele pod oczy – w składzie powinien zawierać filtry UVA i UVB, dobrze by zawierał również witaminy

- maseczka nawilżająca- daje efekt wygładzenia skóry, zmiękcza i uelastycznia naskórek

 

CERA SUCHA

 

Cera sucha ma jasny kolor, jest cienka , mało elastyczna, mogą na niej występować przebarwienia. Warstwa rogowa cery suchej jest bardzo cienka, odwodniona oraz odtłuszczona i dlatego cera taka jest dość silnie przezroczysta, często z tendencją do rozszerzonych naczynek krwionośnych, które prześwitują przez skórę. Z powodu cienkiej warstwy ochronnej jest ona skłonna do podrażnień mrozem, słońcem, wiatrem, zbyt wysoką lub niską temperaturą oraz silnymi preparatami kosmetycznymi. Łatwo czerwienieje, przebarwia się i łuszczy a po umyciu wodą i mydłem daje uczucie silnego ściągania. Cera sucha ma też swoje plusy w okresie pokwitania i wczesnej młodości, ponieważ nie dotykają jej problemy łojotokowe. Skóra sucha najszybciej ze wszystkich rodzajów cer starzeje się, a pielęgnowana niewłaściwie staje się cerą starczą. Około dwudziestego roku życia zaczynają pojawiać się zmarszczki wokół oczu, ust i szyi co wymaga podjęcia działania od początku ich występowania, gdyż już w młodym wieku skóra taka staje się coraz cieńsza. Skóra może też stać się sucha po ukończeniu czterdziestego piątego roku życia, kiedy to w naskórku gwałtownie spada produkcja tłuszczów. Wraz z wiekiem suchość skóry jest coraz bardziej dokuczliwa, pojawia się świąd i pieczenie.

Duży wpływ na funkcjonowanie cery suchej ma pora roku, w zimie oddaje ona więcej wilgoci do otoczenia, do czego przyczynia się powietrze wysuszone przez grzejniki. Natomiast latem skóra jest wysuszona przez promienie słoneczne. Czynniki te powodują załamanie się bariery ochronnej, jaką jest płaszcz lipidowy, oraz zanik wody w skórze. Głównym problemem dotyczącym tej cery jest trudność w wyprodukowaniu odpowiedniej ilości naturalnych tłuszczów przez skórę właściwą. Jest to związane z pracą gruczołów łojowych, które wytwarzają zbyt mało tłuszczu, koniecznego do utrzymania skóry w stanie wymaganej elastyczności.  W związku z tym niedobór tłuszczu przyczynia się do odwodnienia skóry, ponieważ jest ona niedostatecznie osłonięta i stale traci wodę. Z wiekiem ten proces nasila się i skóra staje się coraz bardziej wiotka.

Przesuszenie skóry spowodowane jest wieloma czynnikami, w tym także dziedziczną skłonnością. Poza genami, do powstania cery suchej przyczyniają się zaburzenia hormonalne, przebywanie na dworze, na słońcu, wietrze i mrozie lub w pomieszczeniach klimatyzowanych czy przegrzanych, stosowanie niewłaściwych kosmetyków oraz zbyt wolna przemiana materii cery.

Pielęgnacja suchej.

Cera ta wymaga troskliwej pielęgnacji już w młodym wieku. Przekonanie, że wystarczy suchą cerę nawilżać z zewnątrz jest błędne. Skórze należy dostarczać ceramidów, witamin, NMF, kwasu hialuronowego, mukopolisacharydów. Należy stosować emulsje typu woda w oleju. Pielęgnacja cery suchej polegać powinna na wzmacnianiu i utrzymywaniu bariery ochronnej na powierzchni skóry, czyli właściwym jej nawadnianiu, odżywianiu i natłuszczaniu. Bardzo ważne jest także prawidłowe odżywianie, a szczególnie spożywanie sporej ilości witaminy A i picie dużej ilości płynów- wody mineralnej, soków warzywnych i owocowych. Kosmetyki do cery suchej muszą dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymania jej w skórze. W nowoczesnej kosmetyce zaleca się preparaty kosmetyczne zawierające substancje nawilżające, mające zdolność nawodnienia skóry i utrzymania tego stanu przez dłuższy czas. Skórę można nawilżać :

- substancjami higroskopijnymi bezpośrednio nawilżającymi

- substancjami lipidowymi bezpośrednio nawilżającymi

- substancjami lipofilowymi

Absolutnie nie wolno używać kosmetyków  zawierających alkohol oraz silne zasadowych. Do mycia najlepiej stosować mleczka do cery suchej, które dodatkowo nawilżają i natłuszczają. W dzień niezwykle  ważna jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczenia, czyli za pomocą kremów i fluidów z filtrami ochronnymi. Dobrze jest także spryskiwać twarz kilkakrotnie w ciągu dnia woda mineralną w sprayu. Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiednich toników, które utrzymują właściwe pH skóry. Do mycia twarzy najlepiej stosować wodę mineralną lub przynajmniej przegotowaną. W celu zregenerowania cery suchej dobrze jest przeprowadzić od czasu do czasu kuracje olejkami roślinnymi i preparatami w ampułkach.

Pielęgnacja domowa.

- demakijaż twarzy mleczkiem lub śmietanką kosmetyczną

- tonizowanie skóry twarzy tonikiem bezalkoholowym przeznaczonym do cery suchej

- krem do twarzy musi mieć działanie odżywczo-nawilżające lub nawet regenerujące

- rano i wieczorem aplikować żel pielęgnacyjny pod oczy

- stosować emulsję pielęgnacyjną na szyję i dekolt

- dwa razy w tygodniu stosować maseczki nawilżające lub odżywcze na twarz, szyję i dekolt

- dodatkowo można stosować nawilżacze o przedłużonej skuteczności

- używać delikatnych peelingów, które nie podrażniają skóry

- chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB

- zimą chronić skórę przed wiatrem i mrozem

- nie stosować do mycia twarzy wody i mydła

- nie opalać się zbyt często

- nie stosować maseczek o działaniu ściągającym

- nie używać zbyt często peelingów ziarnistych

Pielęgnacja gabinetowa.

Przy pielęgnacji cery suchej stosuje się zabiegi odżywcze, dotleniające, nawilżające i pojędrniające. Zabiegi polegają na wprowadzaniu cennych lipidów w celu poprawy struktury skóry i funkcji biologicznej skóry. Kolejność faz wykonywanego zabiegu zależy od stopnia zmęczenia skóry i powinna być odpowiednio dobrana. W zależności od stanu skóry można przeprowadzić serię zabiegów dotleniających, zabiegi na podłożu alg morskich oraz zabiegi głęboko nawilżające. Czynności wykonywane w czasie tych zabiegów występują w podobnej kolejności, zmieniają się tylko preparaty różniące się składem.

Przykładowa kolejność faz podczas zabiegu dla cery suchej :

- wstępne oczyszczenie

- tonizowanie twarzy

- usuniecie zrogowaciałego naskórka najlepiej za pomocą pelengu gommage, wykonuje się go delikatnie, ruchami posuwistymi i okrężnymi, aby uniknąć podrażnień

- nałożenie substancji czynnie działających np. serum lub preparaty w ampułce, działają one nawilżająco i rozluźniająco

- nałożenie odpowiedniej maski w zależności od tego jaki zabieg wykonujemy, a następnie po określonym czasie zmycie jej

- na zakończenie wklepanie odpowiedniego kremu oraz kremu pielęgnacyjnego pod oczy

 

Dla cery suchej można polecić złuszczanie za pomocą aminokwasów kwaśnych. Po zabiegu tym skóra nabiera blasku, cera zostaje lepiej nawilżona, z nowe komórki będą sprawniej się regenerowały. Zabieg z aminokwasami kwaśnymi ma podobne działanie jak zabieg z kwasami AHA, ale działa łagodniej na skórę . Roztwór aminokwasów nakłada się na kilka minut na skórę . Po upływie tego czasu zmywamy twarz wodą. Najlepiej działa seria trzech-czterech zabiegów wykonywanych co dwa –trzy tygodnie.

Klientce z cera suchą pomoże również zabieg z maską kolagenową. Maska ta ma działanie silnie nawilżające, kolagen tworzy na powierzchni film uszczelniający barierę naskórka, działa również łagodząco na skórę. W trakcie zabiegu zwilżamy maskę składnikami aktywizującymi i ułatwiającymi przyswajanie przez skórę. Efekty SA widoczne już po jednym zabiegu.

 

Kosmetyki do cery suchej.

Preparaty do cery suchej muszą nie tylko dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymania jej w skórze.

Składniki które powinny znajdować się w kosmetykach  do cery suchej :

- substancje mające wpływ na uzupełnianie wody : sole mineralne, NMF, hydrofilne aminokwasy, sole kwasu mlekowego

- lipidy wchodzące w skład cementu komórkowego

- witaminy, szczególnie A i E

- panthenol

- filtry przeciwsłoneczne

- kolagen, składnik kremów o działaniu nawilżającym i uelastyczniającym, na powierzchni naskórka tworzy się nietłusty film napinający i wygładzający

- chitozan- substancja filmotwórcza, nawilżająca i ochronna

- gliceryna- składnik toników i kremów,

- kwas hialuronowy- składnik toników i kremów. Doskonale nawilża i wygładza naskórek, tworząc na jego powierzchni niewidoczny film ochronny

- oleje roślinne np. olej z pestek moreli, olej z pestek brzoskwiń, olej z ogórecznika- hamują ucieczkę wody ze skóry, nawilżają, uelastyczniają i chronią naskórek

- sól sodowa kwasu piroglutaminowego, składnik NMFU- substancja nawilżająca

- sorbitol – substancja nawilżająca i wygładzająca, składnik toników i kremów

- sphinpolipds, glykosphingolipids- ceramidy, uszczelniają warstwę ochronną naskórka, zapobiegają utracie wody

- mocznik – uelastycznia i nieznacznie złuszcza naskórek, silnie nawilża, stosowany w tonikach, kremach i specjalnych preparatach leczniczych dla skóry suchej i szorstkiej.

 

Niezbędne kosmetyki to :

- mleczko lub śmietanka do demakijażu, kosmetyki gęste, lekko tłuste które wzmacniają barierę ochronna skóry i nie powodują uczucia ściągnięcia i pieczenia

- tonik bezalkoholowy- ma odczyn kwasny, wzmacnia cienki płaszcz lipidowy, powinien mieć również składniki nawilżające

- peeling enzymatyczny – rozpuszcza martwe komórki naskórka dzięki enzymom owocowym lub ziołowym

- krem odżywczo – nawilżający na dzień – powinien mieć filtry UVA i UVB oraz składniki nawilżające i przeciwutleniacze (wit E i C)

- krem regenerujący na noc z większą zawartością składników tłuszczowych

- emulsja pielęgnacyjna na szyję i dekolt

- krem pod oczy- ważne aby chronił przed promieniowaniem UVA i UVB

- maseczka nawilżająca

- maseczka odżywcza-zawiera skondensowane składniki odżywcze

-maska algowa w gabinecie kosmetycznym  

 

 

CERA TŁUSTA

Cera tłusta charakteryzuje się zwiększonym wydzielaniem łoju oraz grubą warstwą rogową naskórka, przez co często ma odcień szarawy lub żółtawy, a jej powierzchnia błyszczy się, Widoczne są ujścia  gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami. Cera ta jest słabo ukrwiona, a łój skórny jest wydzielany w nadmiernej ilości.

Cera tłusta pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania, kiedy wzmaga się aktywność gruczołów wydzielania wewnętrznego i zewnętrznego. Ostatnio jednak dermatolodzy obserwują, że zdarza się  również u kobiet po czterdziestym roku życia. Prawdopodobnie mają na to wpływ jakieś czynniki środowiskowe- dieta, zanieczyszczenia powietrza i wody, ciągły stres- wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie skóry. Gruczoły łojowe stają się coraz bardziej wyczulone na hormony, reagują z nadwrażliwością prowadzącą do zbyt szybkiej ich pracy.

Cera ta jest najmniej wrażliwa, dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, zimno i słońce oraz wodę i mydło. Słaby wpływ na nią mają bodźce zewnętrzne, dużo silniejsze bodźce wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Cera tłusta charakteryzują się dużą odpornością na czynniki chemiczne i środki higieniczne, dzięki czemu dość dobrze znosi kontakt z wodą i mydłami. Stosunkowo późno rozpoczyna się proces jej starzenia. Zaletą tej cery jest również to, że w wieku starczym, czy podeszłym, nie ulega patologicznemu wysuszeniu. Wadą są dość częste powikłania trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetycznych, błyszczący wygląd. Wygląd cery tłustej poprawia się w miesiącach letnich, ze względu na upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, dzięki  czemu, ma ona łatwiejszą drogę wydostania się na zewnątrz, równomiernie pokrywa skórę i nie blokuje porów.

Istnieją również przypadki cery tłustej przesuszonej z rozszerzonymi naczyńkami. Taka skóra przysparza wiele kłopotów i wymaga rozważnej pielęgnacji. Przyczyną kłopotów z cerą tłustą i łojotokiem są męskie hormony płciowe- androgeny, występujące także w niewielkich ilościach u kobiet, u większości osób nie chodzi o ich nadmiar, lecz wrodzoną wrażliwość gruczołów łojowych na bodźce hormonalne. Pod wpływem ich intensywniej pracują , produkując nadwyżkę serum, czyli łoju czego konsekwencją jest przetłuszczania się skóry. Dość często łojotokowi towarzyszy trądzik, bo serum może rozmieszczać się po całej powierzchni skóry, powodując jej świecenie, może też zalegać w gruczole zatkanym nie złuszczonymi komórkami naskórka, co powoduje tworzenia się zaskórników, czasem wokół nich wytwarza się odczyn zapalny i w wyniku zakażenia gruczołu bakteriami pojawia się ropna krosta.

 

Pielęgnacja cery tłustej

Pielęgnując skórę tłustą  należy przede wszystkim zadbać o uregulowanie pracy gruczołów łojowych, polepszenia ukrwienia i zredukowanie grubej warstwy rogowej. Należy unikać środków pielęgnacyjnych działających agresywnie, które mogłyby naruszać jej naturalna florę bakteryjną, przyczynić się do naruszenia kwaśnego odczynu skóry, nadmiernie ją odtłuścić. Jeśli wystąpiłoby zachwianie płaszcza lipidowego skóry, wówczas mogłaby ona przeistoczyć się ze skóry tłustej w odwodniona lub trądzikową.

Przy cerze tłustej najważniejsze jest odpowiednie jej oczyszczenie, aby usunąć łój oraz zanieczyszczenia i nie dopuścić do zatkania porów. Oczyszczać twarz powinno się dwa razy dziennie, a nawet częściej, jeżeli istnieje taka potrzeba.  Do oczyszczania twarzy używać trzeba łagodnie działających preparatów, przeznaczonych do cery tłustej. Najlepiej stosować preparaty myjące  stosowane z wodą. Również istotne jest utrzymanie prawidłowego pH skóry. Kremy do cery tłustej, nawilżające emulsje, które nawilżają, a jednocześnie nie zawierają tłuszczu. Odpowiednie są również kremy i podkłady matujące, które zapobiegają świeceniu twarzy poprzez hamowanie wydzielania łoju.

Opalanie przy cerze tłustej jest wskazane, nie należy jednak przesadzać z jego czasem i natężeniem. Słońce przy tej cerze nie powoduje tak szybkiego powstawania zmarszczek, jak przy cerze suchej. Jednak nawet  i tu dbać należy, aby skóra nie była odwodniona.

 

 

 

Pielęgnacja domowa

 

- do mycia twarzy należy używać żelu antybakteryjnego do pielęgnacji cery tłustej

- po każdym myciu stosujemy odpowiedni tonik, który utrzymuje prawidłowe pH skóry

- na dzień aplikujemy krem o działaniu matującym, a na noc krem regulujący prace gruczołów łojowych

- stosujemy krem lub żel pod oczy, a na szyję krem odżywczy

- raz lub dwa razy w tygodniu stosujemy peeling aby złuszczać naskórek

- raz w tygodniu używamy maseczki oczyszczającej i ściągającej pory

- aplikujemy krem pielęgnacyjny z brokerami przeciwsłonecznymi w okresie letnim

- kosmetyki specjalne, przeciwłojotokowe , a zwłaszcza przeciwtrądzikowe należy stosować z umiarem

- w ciągu dnia nadmiar serum można zbierać bibułkami matującymi

-  jeśli nie ma problemów z rozszerzonymi naczyńkami i ciśnieniem można korzystać z sauny

- należy dbać aby organizm był dotleniony

- do demakijażu nie używać wody i mydła

- nie stosować preparatów odkażających na bazie alkoholu

- nie należy samemu usuwać zaskórników i krostek

- ograniczyć używki i ostre przyprawy

 

Pielęgnacja gabinetowa

Zabiegi pielęgnacyjne cery tłustej w młodym wieku ograniczają się do zabiegów  czyszczenia skóry i właściwej pielęgnacji domowej. Miedzy 25 a 30 rokiem życia w zależności od stanu skóry można wprowadzić zabiegi: regulujące pracę gruczołów łojowych, zwężające pory skórne, złuszczające naskórek, nawilżające, dotleniające, poprawiające mikrokrążenie w skórze.

Przykładowy zabieg oczyszczania skóry tłustej :

- oczyszczanie wstępne żelem myjącym

- tonizowanie

- wykonanie peelingu w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka

- przygotowanie skóry do zabiegu czyszczenia za pomocą maski

rozgrzewającej lub przy użyciu wapozonu

- mechaniczne oczyszczanie skóry

- dezynfekcja po oczyszczaniu

- wykonanie darsonwalizacji

- nawilżenie twarzy

- nałożenie preparatu działającego przeciwłojotokowo

- zastosowanie odpowiedniej maski

- na zakończenie zabiegu wklepanie kremu pielęgnacyjnego wokół oczu i odpowiedniego kremu za pozostałe partie twarzy

 

Alternatywą tradycyjnego oczyszczania skóry może być oczyszczanie ultradźwiękami- kawitacja. To delikatniejszy zabieg polegający na złuszczaniu naskórka i głębokim oczyszczaniu porów za pomocą intensywnego prądu wody wtłaczanego do porów skóry wraz z fala ultradźwiękową. Ultradźwięki poza rozpuszczeniem wierzchniej warstwy naskórka umożliwiają też wprowadzanie w głąb skóry substancji hamującej łojotok.

Dla cery tłustej nadają się idealnie zabiegi złuszczania naskórka za pomocą kwasów owocowych: AHA- alfahydroksykwasów i BHA- betahydriksykwasów lub aminokwasów.

Zabieg złuszczania – peeling chemiczny- wykonujemy najczęściej z użyciem kwasu glikolowego, mlekowego, cytrynowego, winowego, jabłkowego. Kwasy owocowe powodują rozluźnienie komórek naskórka.

Zabieg w...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin